MorTilki.Com

Sol Kaburga Altında Ağrı Neden Olur ve Riskleri Nelerdir?

Sol Kaburga Altında Ağrı Neden Olur ve Riskleri Nelerdir?

Kaburgaların altında ve karnın sol üstü kısmında oluşan ağrı, batma veya hassasiyet, göğüs kafesinin yakınlarındaki organları etkileyen çeşitli rahatsızlıklar ya da kaburga kemiklerinde oluşabilecek zedelenmelerden kaynaklanabilir. Sol kaburga altındaki ağrı genellikle kalp hastalıklarına yorulur ancak kolay tedavi edilebilen başka hastalıkların da belirtisi olabilir.

Vücudun sol kısmında kalp, sol akciğer, dalak, sol böbrek, pankreas ve mide gibi organlar bulunur. Bu nedenle göğüs kafesinin sol altındaki ağrı sık karşılaşılan bir durumdur. Bölgedeki ağrı şiddetli, gittikçe artan veya 24 saatten fazla süren bir durumdaysa, bu belirtiler bazı önemli hastalıkların habercisi olabilir ve acil tedavi gerektirebilir.

Sol Kaburga Altında Oluşan Ağrının Nedenleri

Göğüs kafesinin sol altında meydana gelen ağrılar, çoğu durumunda iyi huyludur ve iç organları koruyan kaburga kemiklerindeki ufak hasarlardan kaynaklanır. Fakat ağrı şiddetli ve gittikçe artmaktaysa, iç organlardaki bazı aksaklıkların işareti olabilir.

Kaburga Kemiklerinde Kıkırdak İltihabı

Fiziksel yaralanma ve enfeksiyon sunucu oluşan kıkırdak iltihabı, sol kaburga altında ağrıya sebebiyet verebilir. Kişi, bu gibi durumlarda nefes alırken, öksürürken veya fiziksel aktiviteler esnasında göğsünde bir ağrı hissedebilir. Bölgeye sıcaklık uygulamak ve ağrı kesici almak ağrıyı azaltabilir. Ancak ağrıyla birlikte nefes darlığı, mide bulantısı ve ateş gibi semptomlar da hissediliyorsa, en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Pankreas İltihabı (Pankreatit)

Sol kaburgaların üst kısmındaki bir bez olan pankreas, ince bağırsağın yiyecekleri daha kolay sindirmesi için bir enzim salgılar. Akut ya da kronik olarak görülebilen pankreas iltihabı, göğüs kafesinin sol altında ağrı hissedilmesine yol açabilmektedir.

Ortaya çıkan bu ağrı, özellikle yemeklerden sonra ortaya artmaya başlar. Safra kesesi taşı ve aşırı alkol tüketimi gibi nedenler sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık, şu belirtileri gösterir:

 • Sol kaburgadaki ağrı ve hassasiyetin sırt ve karın bölgesine yayılması
 • Mide bulantısı
 • Kalp atışının hızlanması
 • Karında şişlik

Pankreas iltihabının şiddetli görülmesi durumunda, bu belirtilere ek olarak ishal ve kusmaya da rastlanabilir. Pankreasında iltihap oluşabileceğinden şüphelenen kişiler, hemen bir doktora görünmelidir.

Kaburga Kemiklerindeki Hasarlar

Yaralanma veya darbe sonrası kaburga kemiklerinde kırılma ya da çatlama meydana gelirse, etkilenen kaburganın çevresinde bir ağrı ortaya çıkar. Hafif hasar gören kaburgalar genellikle birkaç ayda kendi kendine iyileşir. Daha ağır vakalarda ise kırık kaburga kemikleri iç organlara zarar verebilir. Aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınmalıdır:

 • Öksürünce ağızdan kan gelmesi
 • Nefes darlığı
 • Omuzda ağrı oluşması
 • Göğüs ağrısının şiddetlenmesi

Dalak Genişlemesi

Kaburgaların sol altında bulunan dalak, vücudumuzdaki hasar görmüş kan hücrelerinin atılımına ve enfeksiyonları yok eden beyaz kan hücrelerinin üretilmesine katkı sağlar. Sol kaburga altındaki ağrı, dalakta bir sorun olduğunu işaret ediyor olabilir. Karaciğer hastalığı, dalak enfeksiyonları ve romatoid artrit gibi durumlar, dalak genişlemesine yol açabilir.

Dalak genişlemesinde vücutta görülen belirtiler:

 • Yemek yerken çabuk doymak
 • Yorgunluk
 • Anemi
 • Enfeksiyonların sık tekrarlanması

Kaburgadaki ağrıyla beraber baş dönmesi, mide bulantısı ve görmede bulanıklık varsa, dalak hasar görmüş olabilir. Bu ciddi bir durumdur ve derhal bir hastaneye giderek tedavi olmanızı gerektirir.

Kalp Zarı İltihabı

Kalp, perikard olarak adlandırılan ve içerisi sıvıyla dolu bir keseyle çevrelenmiştir. Bu kese, enfeksiyon, kan incelten ilaçlar ve yaralanma gibi olası durumlarda iltihap kapabilir. Çok sık rastlanmayan bu durum, kalp zarındaki iltihap nedeniyle kalpte ağrıya neden olabilir. Ağrı daha çok uzanırken ve sol kaburgada hissedilir.

Kalbi koruyan ve işlevine katkı sağlayan iki katmanlı bu zarın iltihaplanmasına perikardit denir. Perikarditin yol açtığı kaburga ağrıları kalp kriziyle benzerlikler gösterebilir. İlaçlarda tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve kalp çarpıntısı, yorgunluk, ateş ve öksürük gibi belirtiler gösterir. Hissedilmesi durumunda tıbbi yardım alınmalıdır.

Sol Böbrekte Taş veya Enfeksiyon

Vücudun sağ ve sol bölgesinde bulunan böbreklerde iltihap oluşmasıyla kaburga altına bir ağrı hissedilebilir. Sol böbrekte meydana gelen enfeksiyon, göğüs kafesinin sol yakınınında ağrıya neden olabilir. İdrar yolunda böbreklere giren bakteriler ve idrar akışını engelleyen kalsiyum taşları böbrek enfeksiyonun başlıca nedenleridir. Görülen belirtiler ise şunlardır:

 • Sürekli idrar hissi ve az idrar atılımı
 • Koyu renkli veya kanlı idrar
 • İdrar sırasında hissedilen ağrı
 • Vücudun yan kısımlarında ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma

Böbrek enfeksiyonlarında doktor tedavisi önemlidir. Enfeksiyon, gerekli incelemeler sonucu reçete edilecek antibiyotiklerle iyileşebilir. 

Bol su tüketmek ve ağrı kesiciler, böbrek taşı semptomlarını en aza indirerek taşın vücuttan atılımına yardımcı olabilir. Taş çapının büyük olması, şok dalgası tedavisi veya cerrahi müdahale gerektirebilir.

Sol Kaburga Altındaki Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Ağrı sürekli devam ediyor ve şiddetliyse, altında yatan nedeni belirlemek için bir doktora görünmeniz gerekir. Doktorunuz, sol göğüs kafesindeki ağrının nedenine bağlı olarak uygun bir tedavi planı sunacaktır. Ağrı şiddetli olmasa bile, bazen ciddi bir sağlık sorunu işaret edebilir.

Ağrıyla beraber aşağıdaki belirtilerden biriyle karşılaşırsanız, acilen bir sağlık kuruluşundan yardım isteyin:

 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Bilinç kaybı
 • Aşırı terleme
 • Dışkıda kan görülmesi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ