MorTilki.Com

Ağızda Tuz Tadı Neden Olur? Ağızda Tuzlu Tat Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Ağızda Tuz Tadı Neden Olur? Ağızda Tuzlu Tat Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Çok fazla tuzlu yiyecek tüketmemenize rağmen ağzınızda tuzlu bir tat hissiyatı yaşıyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Ağızda tuz tadı, çoğu insanın muzdarip olduğu ancak genellikle ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmeyen yaygın bir durumdur. Bu rahatsız edici tadın olası nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak ve önlem almak, ağzınızdaki tuz tadından kurtulmanız için size yardımcı olabilir.

Dil, tat alma duyusunu sağlayan ana organımızdır. Dilimiz bu işi papilla ismi verilen küçük tat alma tomurcukları sayesinde yapar. Bir başka ifadeyle, papillalar sayesinde acı, tatlı, ekşi, tuzlu ve umami (umami: et suları, soya suları ve mantarla ilişkili lezzetler) tatların ayrımını yapabilir, değişik lezzetlerin tadını çıkarabiliriz.

Ne var ki, vücudumuzdaki diğer tüm organlar gibi dilimiz de sağlıklı ve düzgün çalışmak için bazı gereksinimlere ihtiyaç duyar. Ek olarak, çeşitli faktörler veya hastalıklar tat alma duyumuzu olumsuz etkileyerek tuz ya da metal tadı almamıza neden olabilir. Bugün, bu faktörleri mercek altına alarak ağızda tuz tadı neden olur? Sorusuna cevap arayacağız. Ayrıca ağızda tuz tadı nasıl geçer? ve tedavisi nasıl yapılır? Gibi merak edilenleri yanıtlandırmaya çalışacağız…

Ağızda Tuz Tadı Nedenleri

Ağızdaki tuzlu tadın farklı nedenleri olabilir ancak bunların çoğu evde tedavi edilebilir ve herhangi bir acil sağlık riski oluşturmaz. Bununla birlikte, doktora gitmenizi gerektirecek birkaç hastalık da ağızda geçmeyen tuz tadına sebep olabilir.

Susuzluk ve ağız kuruluğu: Öncelikle ağızdaki tuz tadına neden olan en yaygın faktörle başlayalım; yeterince su içmemek! Diğer tüm organlarımızın suya ihtiyacı olduğu gibi dilimiz de suya ihtiyaç duyar. Yeterince su içmediğinizde ağzınız kurur, tükürük salgınız azalır ve tuzlu bir tat almaya başlarsınız. Sağlık kuruluşları, yetişkin bir insanın günde 2 litre su içmesini önerir. Kafein içeren çay ve kahve gibi içecekleri sınırlandırarak bol su için. Ek olarak, şekersiz sakız çiğnemek ağız kuruluğunu ve tuz tadını giderme konusunda işinize yarayabilir.

Susuzluğa bağlı ağızda tuz tadının bir başka nedeni de dehidrasyondur. Dehidrasyon, vücuda alınan su miktarından daha fazla su kaybedilmesi durumudur ve ciddi sağlık riskleri vardır. Yüksek miktarda alkollü içecek tüketmek ve sulu ishal gibi etkenler dehidrasyona neden olabilir.

Postnazal damla & Geniz akıntısı: Solunum esnasında havadaki zararlıları filtrelemek ve bölgeye nem kazandırmak için vücudumuz mukus üretimi yapar. Bazı durumlarda vücut gereğinden daha fazla mukus üretir ve burun arkasından boğaza akar. Bu duruma postnazal damla veya geniz akıntısı denir. Geniz akıntısına, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerjiler gibi etkenler sebep olabilir.

Geniz akıntınız olduğunda tükürüğünüz normalden daha fazla tuz oranına sahip olur. Bunun nedeni, boğazınızın arkasında biriken mukusun ağzınızdaki tükürükle karışmasıdır. Bu durumda yapılacak en iyi şey bol sıvı tüketmek ve istirahat etmektir. Soğuk algınlığına bağlı geniz akıntıları, hastalığın geçmesiyle kendiliğinden kaybolur.

Ağızda kanama: Herhangi bir nedenden ötürü ağzınızda kan biriktiyse pas tadı, tuzlu bir tat veya metal tadı alabilirsiniz. Kanamanın durması ve ağız içinin temizlenmesiyle kötü tat kendiliğinden geçer. Ağzınızdaki kanamanın diş ve diş eti sorunlarından kaynaklandığını düşünüyorsanız diş hekimine gitmeniz gerekir.

Diş eti iltihabı & Oral enfeksiyon: Ağızdaki kanamaya benzer şekilde, diş eti iltihabı gibi oral bir enfeksiyonunuz varsa tuzlu bir tat alıyor olmanız normaldir. Diş apseleri ve diğer iltihabik diş eti sorunları en kısa zamanda tedavi gerektiren bir sorundur.

Ayrıca, ağız veya dil üzerindeki maya enfeksiyonları da tuzlu tada neden olabilir. En sık görüleni, dilin beyazlamasıyla kendini belli eden oral pamukçuktur.

Asit reflü: Ağızdaki tuz tadının bir başka nedeni de asit reflüdür. Safra veya mide asidinin yemek borusuna tırmanmasıyla ortaya çıkan bu hastalık, ağızda istenmeyen tatlara neden olabilir. Ağızdaki tuz tadına çoğu zaman yanma hissi eşlik eder. Asit reflü hayat kalitesini ciddi ölçüde düşüren bir hastalıktır. Bu nedenle, kısa süre içinde doktora görünmenizde fayda var.

Vitamin eksiklikleri: Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almadan yetersiz besleniyorsanız ağzınızda sürekli tuzlu bir tat, metalik bir tat veya tarif edilemeyen tuhaf bir tat olabilir. Sizinde tahmin edeceğiniz üzere, tedavisi söz konusu vitaminin eksikliğinin giderilmesiyle mümkündür. Ağızdaki tuz tadına neden olan vitamin eksiklikleri genellikle, folik asit (folat) ve B12 gibi B grubu vitaminleri ve C vitaminidir. Vitamin eksikliğinizin olup olmadığını basit bir kan testi ile öğrenebilirsiniz.

Bazı ilaçların yan etkileri: Kullandığınız herhangi bir ilaç türü ”ağzınızın tadının bozulmasına” neden olabilir. Nitekim, ilaçların tat duyusunu değiştirmekten ruh hali dalgalanmalarına kadar sayısız yan etkisi olabilir. Ağzınızdaki tuz tadının sorumlusu olarak kullandığınız ilaçları görüyorsanız bile doktorunuza danışmadan ilacınızı kesmeyin veya dozajını azaltmayın. Doktorunuzla konuşarak başka bir ilaç reçetelemesini isteyebilirsiniz.

Sjögren sendromu: Bağışıklık sisteminin kendi kendine saldırması sonucu çıkan sağlık sorunlarına otoimmün hastalıklar veya otoimmünite denir. Sjögren sendromu, gözlerde, ağızda veya kadınlarda vajinada kuruluğa neden olan bir otoimmün hastalıktır. Beyaz kan hücreleri göz yaşı ve tükürük bezlerine saldırarak üretimini baskılar. Sonuç olarak göz ağız ve vajinada kuruluk meydana gelir. Daha önce de belirttiğimiz gibi ağızdaki kuruluk tuz tadının yaygın nedenlerinden biridir.

Ağızda tuz tadına neden olabilecek diğer faktörler: Yukarıda sıralananlar dışında, ağızdaki tuz tadına kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, hamilelik veya menopoz neden olabilir. Kemoterapi sürecinde el ve ayaklarda uyuşukluk, tat alma duyusunda farklılık ve saç dökülmesi gibi onlarca yan etki görülebilir. Hamilelik ve menopoz da ise hormonal dalgalanmalar meydana gelir. Hormon seviyesindeki düzensizlikler, ağızda tuzlu veya paslı bir tada neden olabilir.

Ağızdaki Tuz Tadı Nasıl Geçer?

Ağızdaki tuz tadının tedavisi altta yatan asıl kaynağının tedavisiyle ilişkilidir ancak çoğu zaman tedaviye gerek duyulmayacak basit gerekçelerin sonucudur. Birkaç püf noktasına dikkat etmek, ağzınızdaki tuz tadından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bunlar:

  • Gün içinde bolca su için
  • Şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin
  • Dişlerinizi ve dilinizi düzenli olarak fırçalayın
  • Ağız gargarası kullanın
  • Ağız ve diş sorunlarınız varsa doktora görünün
  • İçki ve sigara kullanan biriyseniz bırakmanın zamanı gelmiş demektir
  • Çok yağlı ve aşırı baharatlı yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketin.

Sonuç:

Ağızda tuz tadı çoğu zaman acil ve ciddi bir sağlık sorununu işaret etmez. Ağız kuruluğu, vitamin eksikliği, diş eti sorunları, geniz akıntısı, asit reflü, ağızda kanama veya ilaç yan etkilerinin bir sonucudur. Diğer yandan, uzun süredir geçmeyen tuz tadından şikayetçiyseniz, bir doktora görünmeniz ve nedenini tam olarak öğrenerek uygun tedaviyi almanız en doğrusu olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ