MorTilki.Com

Göbek Düşmesi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göbek Düşmesi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yetişkinlerde göbek düşmesi veya kayması, ağır nesnelerin kaldırılması, aşırı kilo ya da uzun süreli öksürük gibi durumlarda göbek deliğinin çevresindeki karın duvarında çıkıntı oluşmasıdır. Kadınlarda erkeklerden daha sık rastlanan göbek düşmesi, karın kaslarında oluşan bir hasar veya bölgedeki zayıf alan nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Göbek, sindirim sistemiyle doğrudan ilişkili bir bölgedir. Göbekteki herhangi bir dengesizlik, bu nedenle ilerleyen süreçte hazımsızlık, kabızlık, ani kilo artışı ve kaybına neden olabilir. Göbek düşmesi kadınlarda adet sancılarının şiddetinin artmasına ve kanamanın az veya aşırı olmasına, erkeklerde ise iktidarsızlığa neden olabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Göbek Düşmesinin Belirtileri

Göbeğin dengeli olması, mide, sinir ve sindirim sistemleriyle bağlantısından dolayı beden, zihin ve ruh sağlığı için önemlidir. Göbek düşmesi durumunda fiziksel görünümü etkileyen ani kilo artışları ve kayıpları dışında genellikle herhangi bir ağrı hissedilmez. Göbek deliğinde oluşan şekil bozukluğu ise düz durduğunuzda, uzanırken ve gevşediğinizde kaybolabilir. En çok karşılaşılan belirtiler ise şunlardır:

 • Göbek deliğinin içinde ya da yakınlarında şişkinlik.
 • Oluşan şişkinliğin öksürdüğünüzde, oturduğunuzda veya tuvaletinizi yaparken büyümesi.
 • Kabızlık
 • Mide bulantısı
 • Kusma

Göbek Düşmesi Riskini Artıran Faktörler

Halk arasında göbek kayması veya düşmesi olarak tabir edilen bu rahatsızlık, genellikle karın kaslarındaki zayıf alan nedeniyle olur. Genetik nedenler sonucu kadınlarda daha sık görülür. Aşağıda sıralanan etkenler göbek düşmesi riskini arıtabilir:

 • Fazla kilolu olmak
 • Karın boşluğunda aşırı sıvı (asit)
 • Sık hamile kalmak
 • Çoklu gebelik (ikiz veya üçüz)
 • Kronik kabızlık
 • Şiddetli ve kalıcı öksürüğe neden olan KOAH gibi hastalıklar

Göbek Düşmesinin Nedenleri ve Teşhisi

Göbek düşmesi, ağır yükleri kaldırmak, baharatlı gıdaların aşırı tüketimi, dikkatsiz yapılan fiziksel eylemler ve kişinin yolda yürürken aniden dengesini kaybetmesi gibi birçok farklı neden sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlığın görülmesi durumunda, birbirine doğrudan bağlantılı olan sinir sistemi, mide ve kaslar etkilenmektedir.

Göbek düşmesi, uzman hekimin yaptığı fiziksel muayenenin ardından ultrason veya röntgen kontrollerinden sonra teşhis edilir. Yapılan incelemeler sırasında göbekte doku ya da sıvı bulunup bulunmadığı ve kaymanın diğer organları etkileyip etkilemediği gözlemlenir. Doktorunuz bu testlerin ardından sizin için bir tedavi planlar.

Göbek Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Göbek düşmesi, bağırsak veya diğer organların etkilenmediği durumlarda genellikle tedaviye gerek kalmadan iyileşebilir. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bunlar; göbek deliğinde ağrı görülmesi, çapının 3,5 cm’den daha büyük olması, uzun süreli kabızlık, dışkıda kan görülmesi, tekrarlayan mide bulantısı ve kusma gibi durumlardır. Bağırsakların etkilenen bölgeye sıkışması akışı durdurabilir ve acil müdahale gerektirebilir.

Göbek Düşmesi – Kayması Durumunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Son dönemlerde yaygın görülmeye başlayan göbek düşmesi, ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Bazı durumlarda bağırsaklardaki kan akışının kaybolmasıyla önemli hasarlara yol açabilir. Kan akışının tamamen kesilmesi, kangren ve hayatı tehdit eden enfeksiyon riskiyle sonuçlanabilir. Bu gibi sonuçların ortaya çıkmaması için dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır:

Ağır kaldırmaktan kaçının: Ağır şeyler kaldırmak, göbeğin etkilenen bölgesinde baskı oluşturur. Bunun sonucunda ise rahatsızlık artar. Vücudunuzun kapasitesinin üzerindeki ağırlıkları aniden ve aç karnına kaldırmamaya çalışın.

Göbeğinizin üzerine hiçbir şey koymayın: Etkilenen bölgeye bant veya bozuk para gibi cisimlerin koyulması ve kulaktan dolma yöntemlerin, göbek kayması tedavisinde hiçbir etkisi yoktur. Bu gibi yanlış uygulamalar, iç organlarınızın hasar görmesine neden olabilir.

Yeterince sıvı tüketin: Yeterli miktarda sıvı tüketilmesi, bağırsak hareketlerini dengeleyerek kabızlık ve gerilme oluşmasını önler. Bu alışkanlık, göbek kaymasının boyutunun büyümesini engelleyebilir.

Lif bakımından zengin yiyecekler tüketin: Yüksek lifli gıdalar bağırsak dostudur. Bağırsaktaki hareketleri dengeleyerek kabızlık riskini en aza indirir. Tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve baklagiller, yüksek oranda lif içermektedir. Diyetinize bu tür yiyecekleri ekleyerek rahatsızlığın artma riskini önleyebilirsiniz.

Göbek temizliğini ihmal etmeyin: Hafif bir antibakteriyel sabun ve ılık suyla yıkanmalıdır. Göbek deliğinin içindeki kirlerin temizlenmesi için bir bez veya sünger kullanın. Yıkama işleminin ardından göbek deliğinin tamamen kurutulması önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ