MorTilki.Com

Tuz Lambası Nedir? Himalaya Tuz Lambası Gerçekten Faydalı mı?

Tuz Lambası Nedir? Himalaya Tuz Lambası Gerçekten Faydalı mı?

Himalaya tuzundan yapılan lambalara dekorasyon dergilerinde veya bir yakınızın evinde rastlamış olabilirsiniz. Oldukça estetik bir görüntüsü olan bu lambalar, iç mekana yaydığı donuk turuncu ışık ile davetkar loş bir ortam oluşturuyor. Diğer yandan, tuz lambalarının havayı temizlediği, astıma iyi geldiği ve kaliteli bir uyku çekmeye yardımcı olduğu iddia ediliyor. Peki ama bu iddialar gerçekten doğruyu yansıtıyor mu?

Gün geçmiyor ki sağlığa onlarca faydası olduğu söylenen yeni bir ürün piyasaya sürülmesin! Elbette bu ürünlerin içinde gerçekten sağlık yararı olanlar var fakat ne yazık ki asılsız iddialarla şişirilmiş olanlar da! Günümüzün popüler trendi ise tuz lambaları. Himalaya tuzundan imal edilen bu lambaların dekoratif bir görünümü olduğu tartışmasız bir gerçek. Ancak, tuz lambasını kullanmak isteyen çoğu insan, estetik görüntüsünden ziyade sağlık yararlarından istifade etmek için satın alıyor. Nitekim, tuz lambalarının havayı temizlediği, solunum rahatsızlıklarına iyi geldiği, uykuya dalmaya yardımcı olduğu ve ruh halini iyileştirdiği iddia ediliyor.

Bugün, tuz lambaları hakkında merak edilenleri tartışarak, bilimsel çalışmaların ışığında akıllara takılan pek çok soruya yanıt arayacağız. Yazının devamında, Himalaya tuz lambası nedir?, Tuz lambası ne işe yarar? ve tuz lambasının faydaları nelerdir? Gibi sorulara cevap niteliğinde bir rehber bulacaksınız. Ek olarak, konu sonunda sahte ve gerçek tuz lambalarının arasındaki farklara dair kısa ipuçlarını göreceksiniz…

Tuz Lambası Nedir?

Himalaya tuz lambaları, içleri oyulan pembe renkli büyük Himalaya tuz parçalarının içine bir ampul yerleştirmek suretiyle oluşturulan kristallerdir. Otantik bir görünüme sahip bu lambalar, yandığında boğuk turuncu loş bir ışık yayar. Gerçek Himalaya tuz lambaları, Pakistan’daki Khewra Tuz Madeni‘nden çıkarılan tuzdan yapılır.

Pakistan, Hindistan, Bhutan ve Nepal boyunca uzanan Himalayalar’dan çıkarılan tuzun milyonlarca yaşında olduğuna inanılır ve sofra tuzuna çok benzemesine rağmen içerdiği az miktarda mineral sayesinde pembe bir renk alır. Bu da Himalaya tuzunu çeşitli ürünlerde kullanmak için daha cazip ve çekici bir hale getirir.

Himalaya Tuz Lambaları Faydalı mı?

Tuz lambasının faydalarını savunanlar, bu lambaların ürettiği negatif iyonlara atıfta bulunarak tezlerini desteklerler. Negatif hava iyonlarının faydaları, mevsimsel duygudurum bozukluğu üzerine 1998 yılında yapılan bir araştırma esnasında tesadüfen keşfedilmiştir. (Kaynak) Çalışma, yüksek yoğunluklu negatif iyon tedavilerinin kronik depresyonu azaltabildiğini göstermiştir. Ancak gerçek şu ki tuz lambalarının anlamlı miktarda iyon üretip üretmediği belirsizdir.

Tuz mağaralarına girerek astım tedavisi olduğunu iddia edenlere daha önce rastlamış olmalısınız. Benzer şekilde, tuz lambalarının havayı temizlediği, astım ve alerji gibi sorunlara deva olduğu söyleniyor. Ancak, tuz mağarasında bulunan yüksek negatif iyon seviyesi ile bir lambanın yaydığı negatif iyon seviyesini mukayese etmek pek olası değildir. Bu bağlamda, tuz mağaraları solunum problemlerine iyi gelebilse de aynı etkiyi bir lambanın yapabilmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Dahası, tuz lambalarının solunum hastalıklarına iyi geldiğine dair herhangi bir bilimsel çalışma yoktur.

Tuz lambalarının faydalarından bahsedenler, bu ürünlerin gevşeme sağladığını ve uykuya dalma sürecini hızlandırarak daha kaliteli bir uyku sunduğunu vaat ediyor. Ocak 2013 tarihinde 33 sağlıklı bireyin gönüllü olarak katıldığı bilimsel bir çalışmada, tuz lambalarının ürettiği söylenen negatif hava iyonlarının uyku ve rahatlama üzerinde etkisi olmadığı görüldü. (Kaynak) Söz konusu klinik çalışmanın sonuç raporunda, ”Pozitif veya negatif hava iyonizasyonunun anksiyete, ruh hali, gevşeme ve uyku üzerinde tutarlı bir etkisi gözlenmemiştir.” ifadesi yer aldı. Bununla birlikte, parlak ampullere kıyasla tuz lambaları olan bir odada uykuya dalmak daha kolaydır çünkü parlak ışık, uyku hormonu olan melatonin üretimini baskılar.

Tuz Lambası Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Tuz lambalarının faydaları bilimsel olarak desteklenmese de satın alarak bazı avantajlarından yararlanmanız mümkün. İşte onlardan birkaçı…

  • Tuz lambaları sıra dışı görünüşleriyle oldukça dekoratiftir. Evinizde şık bir aksesuar olabilir.
  • Loş ışığı sayesinde rahatlamanıza yardımcı olabilecek bir iç mekan atmosferi oluşturabilir.
  • Uyumakta zorlanıyorsanız turuncu loş ışığı sayesinde daha rahat uykuya dalabilirsiniz ancak yine de uyumak için tamamen karanlık bir odanın en ideali olduğunu unutmayın.

Tuz Lambası Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Tuz lambası almaya karar vermişseniz, sahte ürünlerle kandırılmamak için birkaç bilgiye sahip olmanız işinizi kolaylaştırabilir. Gerçek ve sahte tuz lambası arasındaki farkları öğrenmek için okumaya devam edin…

  • Gerçek Himalaya tuz lambaları oldukça narin ve kırılgan yapıdadır. Tuz kristali kolayca yontulabilir veya kırılabilir. Küçük bir kaza sonrası lambanız zarar görmemişse sahte olabilir.
  • Gerçek tuz lambaları Pakistan’daki Khewra Tuz Madeni’nden çıkarılan tuzdan yapılır.
  • Himalaya tuzları pembemsi, sarımsı veya turuncu renktedir. Başka bir renk varsa sahte olduğunun işaretidir. Lambayı yaktığınızda gözü rahatsız etmeyen turuncu tonlarda soluk veya boğuk bir ışık verir.

Sonuç:

Tuz lambalarının faydaları hakkındaki iddialar heyecan verici olsa da hiç kimse bu lambaların sağlık üzerinde herhangi bir etkisi olacak kadar negatif iyon sağladığını kanıtlayamamıştır. Bu güne dek yapılan araştırmaların çoğunda, lambalardan değil diğer kaynaklardan oluşan negatif iyonlar kullanılmıştır.

Birkaç küçük çalışmada fareler denek olarak kullanılmış ve olumlu sonuçlar görülmüştür ancak bu, tuz lambalarının insanlar üzerinde de aynı etkiyi yapacağı anlamına gelmez.

Özetle, Himalaya tuz lambaları kanınızı ve evinizin havasını temizlemez, alerjinizi ve astımınızı tedavi etmez, uykunuzu getirmez, enerji seviyenizi yükseltmez, kan akışınızı hızlandırmaz, soğuk algınlığına iyi gelmez. Tüm bunlara rağmen evinizde bir adet tuz lambası bulundurmanızın herhangi bir zararı yoktur. Artık tuz lambasının ne işe yaradığını veya yaramadığını biliyorsunuz. Satın almak veya almamak konusunda seçim sizin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ