MorTilki.Com

Ayaklarda Yanma Neden Olur? Ayak Tabanında Yanma Hissi Sebepleri

Ayaklarda Yanma Neden Olur? Ayak Tabanında Yanma Hissi Sebepleri

Ayaklarınızdaki yanma hissinden rahatsız olan biriyseniz, bu sorunun ”kan şekeri” ile alakalı olabileceğini daha önce duymuş olmalısınız. Ayaklardaki ”ateş basmasının” en yaygın nedeni, şeker hastalığının sinirleri olumsuz etkilediği bir durum olan diyabetik nöropatidir. Ancak, vitamin eksikliğinden tiroid sorunlarına kadar geniş yelpazede birçok etken yanma hissinin sorumlusu olabilir.

Ayaklardaki yanma hissi, birçok insanın şikayetçi olduğu yaygın görülen bir durumdur. Yanma hissine, uyuşukluk, karıncalanma, batma, ağrı ve şişme eşlik edebilir. Ayrıca, yanma yalnızca ayak tabanlarında veya üstünde olabileceği gibi ayağın tamamında, bileklerde ve hatta bacaklarda hissedilebilir. Bu sorunun nedeni çoğu zaman diyabetle ilişkili sinir hasarı olsa da birçok faktör ayak yanmasına sebep olabilir. Bu yazı, ayaklardaki yanma hissinin kaynağı olabilecek olası etkenleri içermektedir…

Ayak Yanması Neden Olur?

Ayaklardaki sıcaklık basması, yalnızca ayak altında veya ayağın belirli bir başka bölgesinde ya da ayağın tamamında hissedilebilir. Bazı zamanlarda geceleri uykunuza müdahale edecek kadar yoğunlaşabilir. Hiç şüphesiz bu durum yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bu nedenle, ayak yanmasının nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak ve gerekli tedaviyi almak önemlidir.

Diyabetik nöropati: Yüksek kan şekeri kan damarlarınıza ve sinirlerinize zarar verebilir. Sinirler zarar gördüğünde, ayaklar dahil vücudun neredeyse tüm bölgelerinde yanma hissi gibi çeşitli olumsuzluklar yaşanabilir. Obezite, yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanmak nöropati riskini artırır.

Söz konusu sinir hasarı ayaklarda veya bacaklarda meydana geldiğinde bu duruma periferik nöropati denir. Periferik nöropati, en yaygın diyabetik nöropati türüdür ve ayaklarda yanma hissine neden olur. Eğer periferik nöropati nedeniyle ayak yanması yaşıyorsanız, aşağıdaki semptomları da muhtemelen kendinizde görebilirsiniz:

  • Ellerde veya ayaklarda yanmayla birlikte uyuşma ve karıncalanma
  • Sıkı ve kalın bir çorap giyiyormuş gibi hissetmek
  • Ayaklarda aşırı terleme
  • Bıçak veya iğne batıyormuş gibi batma hissi veya ağrı

Küçük lif duyu nöropatisi: Kısaca SFN olarak da bilinen küçük lif duyu nöropatisi, ayaklarda ağrılı yanmayla sonuçlanan bir nöropati türüdür. Sinir liflerini örterek koruyan kısmın zarar görmesi neticesinde ortaya çıkar. Tam olarak sebebi bilinmemekle birlikte, çoğu uzman diyabeti birincil suçlu olarak görmektedir.

Aşırı alkol kullanımı: Alkollü içeceklerin sinir hasarına neden olduğu birçok bilimsel araştırmayla kanıtlanmıştır. Alkol kaynaklı sinir hasarına alkolik nöropati denir. Ayaklarda yanma hissine ek olarak, kas zayıflığı, konuşma güçlüğü, idrar ve bağırsak fonksiyonlarında bozulma gibi semptomlar görülebilir. Alkol içmeyi bırakmak bu semptomları azaltabilir veya tamamiyle geçirebilir ancak bazı sinir hasarlarının ne yazık ki tedavisi yoktur.

Vitamin eksikliği: Sinirlerin düzgün çalışması için bazı besin maddelerine ihtiyacı vardır. Gerekli olan besinlerin alınmaması, sinir hasarı ve ayak yanmasına neden olur. Folat (Folik asit & B9), B6 vitamini ve B-12 vitamini eksiklikleri ayaklarda yanma hissinin bir başka nedenidir.

Tiroid yetmezliği (Hipotiroidizm): Gerekenden daha az tiroid hormonuna sahip olmak (hipotiroidizm) ayaklarda, bacaklarda, kollarda veya ellerde karıncalanma, uyuşma, şişme ya da ağrıya neden olabilir. Tiroid eksikliğinin diğer belirtileri, yorgunluk, kilo alımı ve ciltte kuruluktur.

Ayaklarda mantar enfeksiyonu: Tinea pedis isimli bir mantarın neden olduğu enfeksiyona, sporcu veya atlet ayağı denir. Ayak parmak aralarında ve ayak tabanlarında yanma hissiyle kendini belli eder. Ayrıca, ayak derisinde soyulma, kuruma ve kaşıntı oluşur.

Böbrek hastalıkları: Böbrekler gerektiği gibi çalışmadığında, zararlılar idrar yoluyla dışarı tam olarak atılamaz ve kandaki toksin miktarı fazlalaşır. Bu olduğunda, ayaklarda, bacaklarda, kollarda ve ellerde yanmayla birlikte uyuşma, karıncalanma, ağrı olabilir.

Periferik arter hastalığı: Bacaklara ve ayaklara kan getiren damarların daralmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Periferik arter sonucu damarların beslediği bölgeye yeterli miktarda kan gitmemesiyle birlikte ayak ve bacaklarda yanma hissi ortaya çıkar.

Tarsal tünel sendromu: Ayak bileğinden ayağa kadar uzanan sinirin herhangi bir nedenden dolayı sıkışması durumuna tarsal tünel sendromu denir. Yaygın belirtilerinden biri ayaklarda yanma hissi ve ağrıdır. Sinir hasarının kalıcı olmaması için en kısa zamanda tedavi edilmesi önemlidir.

Ağır metal ve toksinlere maruz kalma: Arsenik, kurşun veya civa gibi ağır metaller veya diğer endüstriyel kimyasallar sinir fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bu maddelerin vücuttaki seviyelerinin yükselmesi, el ve ayaklarda yanma hissine sebep olur.

Kemoterapi: Kanser hücrelerini yok etmek için uygulanan kemoterapi ilaçlarının sık görülen yan etkilerinden biri ellerde ve ayaklarda yanma, karıncalanma, uyuşma ve keçeşmedir. Ek olarak, denge ve koordinasyon sorunları, kas güçsüzlüğü, ağrı, refleks ve motor becerilerinde azalma gibi yan etkiler yaşanabilir.

Hamilelik: Hamilelik döneminde hormon seviyelerinde dalgalanma yaşanması normaldir. Hormonal seviye dalgalanmaları ayaklarda yanmaya neden olabilir. Ayrıca, gebelik boyunca doğal olarak alınan kilolar ve vücut sıvısındaki artış ayak yanmasında rol oynayabilir.

Menopoz: Orta yaş üzeri menopoz dönemindeki kadınların yaygın şikayetlerinden biri sıcak basmalarıdır. Menopoz döneminde bir kadınsanız, vücudunuzun genelinde veya ayaklarınızda yanma hissi yaşamanız normaldir.

Yaşam tarzı faktörleri: Ayaklardaki yanma hissi bazen de yaşamsal dış etkenlerden kaynaklanabilir. Kalitesiz ayakkabı kullanmak, uzun süre ayakta durmak veya yürümek, yaz aylarında direkt olarak güneşe maruz kalmak gibi etkenler ayaklardaki sıcaklığın sebebidir. Bu tür yanma hissi herhangi bir sağlık riski oluşturmaz ve kendiliğinden geçer.

Nadir görülen bazı hastalıklar: Nadir görülen bazı tıbbi durumlar da ayak yanmasının altta yatan sebebi olabilir. Bunlar, guillain barre sendromu, AIDS, charcot marie tooth hastalığı, eritromelalji, vaskülit ve sarkoidoz gibi hastalıklardır.

Ayak Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayaklardaki yanma hissinin tedavisi öncelikle tanı konulmasıyla başlar. Yanmanın asıl nedenini öğrenmek için doktorunuz fiziksel bir muayenenin ardından sizden bazı kan testleri isteyecektir. Tarsal tünel sendromundan şüpheleniyorsa görüntüleme testleri de isteyebilir. Testler sonucunda ayak yanmanızın nedeni öğrenilerek tedavi aşamasına geçilir. Ayak yanmanıza neden olan altta yatan asıl sebebe bağlı olarak tedaviniz, mantar ilaçlarını, B vitamini takviyelerini veya tiroid takviyelerini içerebilir.

Sonuç:

Ayak yanması, hayat kalitesini düşüren olumsuz bir durumdur. Altta yatan nedenini bilmek ve gerekli tedaviyi almak için bir doktora görünmek önemlidir. Yanma hissine sinir hasarı neden oluyorsa bir an önce tedavi olunması şarttır. Ayaklardaki yanmanın birçok sebebi olabileceğinden öncelikle genel dahiliye bölümüne gitmek gerekir. Yapılan incelemelerin ardından doktorunuz sizi bir başka bölüme yönlendirebilir veya tedaviye kendi devam edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ