MorTilki.Com

Rota Aşısı Nedir? Rotavirüs Aşısı Hakkında Merak Edilenler

Rota Aşısı Nedir? Rotavirüs Aşısı Hakkında Merak Edilenler

Rotavirüs, ilk kez mikroskop altında incelendiğinde, virüsün tekerleğe benzeyen yuvarlak bir şekli olduğu görüldü. Tekerlek görünümü nedeniyle ”rota” ismini alan bu yuvarlak istilacı, özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda bulantı, kusma, şiddetli ishal ve karın kramplarıyla seyreden bir hastalığa neden olur. Neyse ki günümüzde çocukları bu hastalıktan koruyan bir aşı mevcut.

Rotavirüs, yaş farkı gözetmeksizin tüm insanlara bulaşabilen bir istilacıdır. Ancak, yetişkin bireyler virüsten ciddi şekilde etkilenmez ve kolaylıkla atlatabilirler. Ne yazık ki 5 yaş altı küçük çocuklar ve bebekler için durum böyle değil! Bulantı, kusma, ateş, karın ağrısı ve şiddetli ishal ile kendini gösteren rotavirüsü, bebeklerde ve küçük çocuklarda ağır seyredebilir. 2013 yılında yayımlanan bir rapora göre, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere dünya genelindeki 215 Bin çocuk ölümünden ve yaklaşık 2 Milyon kişinin ciddi şekilde hastalanmasından rota virüsü sorumludur.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Oldukça bulaşıcı olan rota virüsü, enfekte olmuş kişilerin dışkılarında bulunur. İnanması güç olsa da enfekte bir kişinin dışkısı gram başına 10 trilyondan fazla bulaşıcı parçacık içerebilir. Yapılan araştırmalar, bu virüsün 9 ila 19 gün hayatta kalabileceğini göstermektedir. Çocuklar virüs olan yüzeylere dokunmak ve ellerini ağızlarına götürmek suretiyle bu hastalığı kaparlar. Gündüz bakım evleri, kreşler vb. ortamlarda yapılan bebek bezi değişimi sonrası gerekli hijyen kurallarına uymamak rota virüsünün hızla yayılmasının ana etkenlerinden biridir.

Rotavirüs enfeksiyonu (rotaviral enterit), bulantı, kusma, sulu ishal ve ateş ile karakterize hafif veya şiddetli bir hastalıktır. Bir çocuğa virüs bulaştığında, semptomların ortaya çıkmasından yaklaşık iki gün önce bir kuluçka süresi vardır. Semptomlar genellikle kusma ile başlar ve ardından sekiz güne kadar sürebilen sulu ishalle devam eder. İshal nedeniyle dehidrasyon (vücuda alınandan daha fazla miktarda su kaybı), rotavirüs enfeksiyonuna bağlı en yaygın ölüm nedenidir.

Rota Virüs Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota virüs aşısı üretici markaya göre 2 veya 3 doz şeklinde bebeğe verilir. İlk doz ideal olarak bebek 2 aylık olduğunda verilmelidir. İkinci doz 4 aylık olduğunda ve üçüncü doz (gerekirse) bebek 6 aylık olduğunda verilir. Aşının markasına göre ikinci ve üçüncü dozlar ağızdan verilebilir. Rota aşısı konusunda önemli olan noktalardan biri ilk dozun en geç 3 aylıkken yapılmış olmasıdır.

Rota aşısının bebeğinize ne zaman yaptırmanız gerektiği konusunda halen kafa karışıklığı yaşıyorsanız doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Rota aşısı diğer aşılarla birlikte yapılabilir ancak bebeğiniz orta veya şiddetli bir hastalığa yakalanmışsa bu dönemde rota aşısı tavsiye edilmez.

Rota Virüs Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Herhangi bir ilacın veya aşının yan etkisi olabileceği gibi rota aşısının da bazı yan etkileri olabilir. Ancak çoğu bebekte yan etkiler görülmez ya da huzursuzluk ve hafif ateş gibi tolere edilebilir etkiler görülür. Nadiren görülen rota virüs aşısı yan etkileri:

  • İslal
  • Kusma
  • Hırıltı
  • Hızlı kalp atışı
  • Kurdeşen

Sonuç:

Rota virüsü tüm insanlara bulaşabilen ancak daha çok küçük çocukları ve bebekleri etkisi altına alan bir hastalığa neden olur. Hastalığın yaygın şikayetleri, bulantı, kusma, ateş, karın ağrıları ve sulu ishaldir.

Bebek 2 aylık olduğunda rota virüs aşısının ilk dozuna başlanır ve 2’şer ay ara vermek suretiyle ikinci ve gerek görülürse üçüncü doz verilir. Rota aşısı normal aşılarla birlikte yapılabilir ancak bebeklerin orta veya yüksek seviyede (özellikle bağışıklık sistemini etkileyen) bir hastalığı olduğunda yapılması tavsiye edilmez.

Rota virüs aşısı üzerinde yapılan çalışmalarda, % 75’e varan oranla hastalığı önlediği görülmüştür. Aşının olası birkaç yan etkisi olsa da çoğu bebekte hiç yan etki görülmez veya huzursuzluk ve hafif ateş gibi tolere edilebilir geçici etkiler görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ