MorTilki.Com

Sakız Çiğnemek Kilo Aldırır mı? Sakız Çiğnemenin Faydaları ve Zararları

Sakız Çiğnemek Kilo Aldırır mı? Sakız Çiğnemenin Faydaları ve Zararları

Sakız çiğnemenin nefesi tazelediğini, dişlerin arasındaki yiyecek partiküllerinin temizlenmesine yardımcı olduğunu ve tükürük üretimini artırarak diş sağlığı için önemli olduğunu daha önce duymuş olmalısınız. Diğer yandan, sakız çiğnemenin kilo aldırdığı iddia ediliyor. Peki ama sakız çiğnemek gerçekten kilo yapar mı? Sakız çiğnemenin faydaları ve olası zararlarını bilimsel çalışmaların ışığında inceledik…

Dünya genelinde her insanın bir yıl boyunca ortalama 170 adet sakız çiğnediği tahmin ediliyor. Bu elbetteki azımsanamayacak ölçüde yüksek bir rakam. Ayrıca, özellikle de çocukların favorisi olduğunu düşündüğümüzde avantajlarını ve risklerini bilmek önem arz ediyor.

MorTilki.Com ekibi olarak, sakız çiğnemek konusunda merak edilenleri bilimsel araştırmaların ışığında inceledik. Yazının devamında, sakız çiğnemek kilo aldırır mı?, Sakız çiğneyerek kilo verilir mi?, Sakız çiğnemenin faydaları ve zararları nelerdir? Gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız. Öncelikle sakız çiğnemenin kalori yakımı üzerindeki etkilerine değinelim ve ardından avantajlarıyla birlikte dezavantajlarını açıklamaya çalışalım…

Sakız Çiğnemek Kilo Aldırır mı?

Sakız çiğnemek kilo aldırmadığı gibi tam aksine kilo vermeye yardımcı olur. 1 saat boyunca şekersiz sakız çiğnediğinizde 11 kalori yakarsınız. Bu oran size az gibi görünebilir ancak birkaç saatte 50 kalori yakmanızı sağlayabilir. Dürüst olmak gerekirse, günde 50 kalori harcamanız zayıflama yolculuğunuzda gözle görülen bir etki yapmaz ancak sakız çiğnemenin kalori yakma dışında başka etkileri de var.

Sakızın kilo verme konusundaki etkilerini araştırmak için oldukça fazla sayıda bilimsel araştırma yapıldığını biliyoruz. Bunların tamamına yakını, sakızın direkt veya dolaylı yollardan zayıflama konusunda etkili olduğunu gösteriyor. Yani evet, sakız çiğnemek açlık krizlerini bastırır, iştahınızı keser, fazla yemenize engel olur ve bu sayede kilo vermenizi sağlayabilir (Kaynak). Ayrıca, yakın tarihli bir araştırmada sakızın metabolizmayı hızlandırdığına dair kanıtlar bulunduğunu da ekleyelim.

Sakız çiğnemenin kalori yakma konusundaki etkilerini öğrendiğimize göre şimdi de diğer faydalarını listeleyelim. İşte sakız çiğneyerek elde edebileceğiniz bazı kazanımlar…

Sakız Çiğnemek Stresi Azaltır, Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir

Sakızın belleği güçlendirdiğine, odaklanma ve karar verme üzerinde olumlu etkilerinin olduğuna dair bu güne dek yapılmış 20’ye yakın bilimsel çalışma var. İnanması zor olsa da sakız çiğnemek stresi azalttır, hafıza dahil diğer beyin fonksiyonlarını güçlendirir, daha iyi odaklanma sağlar ve zinde kalmaya yardımcı olur (Kaynak).

Sakızın beyin üzerindeki olumlu etkilerini nasıl gerçekleştiğini ise henüz bilmiyoruz. Bazı bilim insanları, sakız çiğnerken beyne daha fazla kan akışı sağlandığı ve bu sayede beynin daha iyi çalıştığını iddia ediyor. Ancak bu tezi kanıtlayacak bir çalışma henüz yapılmış değil.

Şekersiz Sakız Ağız ve Diş Sağlığı İçin İyidir

Sakız aslında ağız sağlığınıza ek katkılar sağlayabilir. Ağzınızdaki tükürük miktarını arttırır, ağız kokusunu azaltır, dişlerinizi güçlendirir, beyazlatır, gıda kalıntılarını ve bakterileri temizler. Tek bir şartla; sakızın şekersiz olması! Bu güne dek yapılan çalışmalar, yemekten sonra 20 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemenin diş çürüklerini engellediğini gösteriyor.

Sakız çiğnemek, fazlaca tükürük salgılanmasını sağlar. Tükürük, yemekten sonra ağızdaki asitleri nötralize etmeye yardımcı olur. Ayrıca dişlerde oyuklara neden olan bakterilere karşı ilk savunma hattı olan diş minesini güçlendiren kalsiyum ve fosfat içerir.

Sakız çiğnemenin, dişleri fırçalama yerine geçmeyeceğini ve günde 2 kez ve en az 2 dakika boyunca dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini unutmayın.

Sakız Çiğnemenin Diğer Faydaları

Sakız çiğnemenin faydaları yalnızca yukarıda saydıklarımızla sınırlı değil! İşte o kazanımlarından birkaçı:

  • Sakız çiğnemek uykusuzluk ve uyuşuklukla mücadele eder.
  • Sabah bulantısına ve depresyon gibi psikolojik sorunlara iyi gelir.
  • Çocuklardaki kulak enfeksiyonlarını önler.
  • Sigarayı bırakma konusunda yardımcı olabilir.
  • Ameliyat sonrası bağırsakların normal işlevine dönme sürecini hızlandırdığına dair çeşitli araştırmalar vardır.

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?

Sakızlar çoğu zaman güvenlidir ve herhangi bir yan etki göstermezler. Bununla birlikte, şekerli sakızları çiğnemek faydadan daha çok zarar getirebilir. Şekerli sakızlar diş çürüğüne neden olduğu gibi ağızda bakterilerin birikmesine, dil sararmasına ve ağız kokusuna neden olabilir.

Sakız çiğnemek, çene kaslarının kullanımıyla gerçekleşen bir eylemdir. Aşırı sakız çiğnemek, çene kaslarının yorulmasına, çene, boyun ve baş ağrılarına neden olabilir. Kıkırdak dejenerasyonu gibi bazı TMD sorunlarının asıl kaynağı aşırı sakız çiğnemektir. Temporomandibular disfonksiyon (TMD) çene kaslarıyla ilgili sorunları belirten olumsuz bir durumdur.

Çok fazla sakız çiğnemek, yüz kaslarını sıkılaştırabilir ve baş ağrılarına yol açabilir. Sakız çiğnemenin küçük çocuklar ve gençlerde kronik migrenle ilişkili olduğunu gösteren birkaç çalışma vardır.

Sonuç:

Diş hekimleri, aşırıya kaçmamak şartıyla şekersiz sakız çiğnemenin sorun oluşturmayacağı görüşündedir. Sakız çiğnemek (şekersiz), zayıflamaya yardımcı olur, stresi azaltır, belleği güçlendirir ve odaklanmayı artırır. Ayrıca ağız ve diş sağlığı için iyidir. Ancak, aşırı sakız çiğnemek çene ağrısına ve çene kaslarıyla ilgili çeşitli TMD sorunlarına neden olabilir.

Sakız çiğnemeyi seven biriyseniz ve yukarıdaki genel sağlık faydalarından istifade etmek istiyorsanız, şekersiz sakızları tercih edin ve aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ