MorTilki.Com

Dilde Sararma Neden Olur? Dil Sararması Sebepleri ve Çözüm Önerileri

Dilde Sararma Neden Olur? Dil Sararması Sebepleri ve Çözüm Önerileri

Ağzınızı açıp aynaya baktığınızda, dilinizin sarımsı bir tabakayla kaplanmış olduğunu gördüyseniz endişe duymuş olabilirsiniz. İyi haber, dil sararması çoğu zaman ciddi bir hastalığın habercisi değildir ve ek bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, dil sarılığına neden olan faktörleri bilerek önlem almanız, gelecekte bu tür renk değişimleri yaşamamanız ve sararan dilinizi eski rengine getirmeniz için önemlidir.

Sağlıklı bir dil, pembemsi ve tutarlı bir renge sahip olsa da birçok etken, dilde farklı renk değişimlerine neden olabilir. Dildeki renk değişimlerinin en yaygın olanı ise sararmadır. Dil sararması, çoğu zaman herhangi bir ciddi sağlık sorununun habercisi değildir ve kısa zaman sonra kendiliğinden geçer.

Bir sabah uyandığınızda, dilinizin üstünde pas rengine benzeyen sarı bir katman olduğunu gördüyseniz bu renk değişiminin sebebini merak ediyor olabilirsiniz. Yazının devamında, dil sarılığı neden olur?, Dil sararması nasıl geçer? ve dil sararmasına ne iyi gelir? Gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulacaksınız…

Dil Sararması Neden Olur?

Dildeki sarımsı renk değişiminin en yaygın nedeni, dil üzerinde ölü cilt hücreleri ve bakterilerin birikmesidir. Zaman içinde, bu bakteriler sarı renk pigmentleri üretmeye başlar ve sonuç olarak dil sararması meydana gelir. Dil üzerindeki bu birikme ise yetersiz ağız ve diş temizliğiyle ilişkilidir. Dilinizde bakteri birikmesine ve sararmaya neden olan genel faktörler aşağıdaki gibidir:

Sigara, nargile ve benzeri tütün kullanımı: Sigara tiryakisi biriyseniz, hemen bırakmanız için bir neden daha! Tütün ürünleri, cilt hücrelerinin rengini değiştiren veya tahriş edebilen zehirli toksinler içerir. Ayrıca, ağızdaki bakterileri hapsederek daha yoğun bir şekilde toplanmaları için uygun bir ortam oluşturur.

Yetersiz dil, diş, ağız temizliği: Sarı dile neden olan bakteri ve ölü cilt hücrelerinin birikmesini önlemek için ağız hijyenine dikkat etmek son derece önemlidir. Günde 2 kez dişlerinizi ve dilinizi fırçalayın, ağız bakım suyu gargaralarını kullanmayı düşünün ve gerekli görüyorsanız diş ipi kullanın.

Ağızdan nefes alma ve ağız kuruluğu: Vücudun doğal olarak salgıladığı tükürük, ağzınızın nemli kalmasını sağlar ve bölgedeki istilacıların temizlenmesine yardımcı olur. Yeteri kadar su içmediğinizde, tükürük üretimi azalır. Sonuç olarak, bakteri ve partiküller dil üzerinde toplanmaya başlar. Ek olarak, ağızdan nefes almak da ağız kuruluğuna ve dolayısıyla sarılığa neden olur.

Kullanılan ilaçlar: Bazı ilaç türleri dilde renk değişimine ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Dilde sararmaya neden olan yaygın ilaçlar; kan incelticiler, antibiyotikler, antipsikotik ilaçlar, kanser ve kemoterapi ilaçları, lansoprazol ve diyabet ilaçlarıdır. Dilinizdeki sarılığa kullandığınız bir ilacın neden olduğunu düşünüyor olsanız bile doktorunuza danışmadan asla ilacınızı kesmeyin veya dozunu azaltmayın!

Egzama ve otoimmün hastalıklar: Bağışıklık sisteminin, vücudun herhangi bir parçasını istilacı olarak görüp saldırması durumuna otoimmün hastalık veya otoimmünite denir. Bu hastalıklardan herhangi biri olduğunda ve bağışıklık sistemi zayıfladığında dil üzerinde bakteriler toplanmaya başlar. Sonuç olarak, sararmış bir dil manzarasıyla karşılaşılır.

Benzer şekilde, egzama da dilde sarılığa neden olabilir. 2017 yapılan klinik bir çalışma da dil sararması olan 35 kişiden 32’sinin egzama hastası olduğu görüldü. (Kaynak) Ek olarak, dil beyazlaması olan 122 hastanın ise sadece üçünde akut egzama vardı.

Diğer yandan, harita dil ve kıllı dil olarak bilinen hastalıklar da dil sararmasına yol açar.

Sarılık: Sarılık, gözlerinizin beyaz kısmının ve cildinizin sararmaya başladığı bir durumdur. Ayrıca, dilde de sararmaya yol açar. Bu sarımsı renk değişiminin nedeni kandaki bilirubin seviyesinin artmasıdır. Sarılık, tedavi edilmesi gereken bir durumdur çünkü karaciğer yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıkların işareti olabilir.

Gastrik durumlar ve enfeksiyonlar: Dil sararmasının bir başka nedeni de çeşitli mide sorunları olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalarda, özellikle helikobakter pilori nedeniyle oluşan kronik gastrit veya mide astarının iltihaplanmasının dil sararmasına neden olduğu görülmüştür. (Kaynak)

Çeşitli ağız bakım ürünleri: Bazı ağız bakım suları, diş macunları ve benzeri ürünler, dilde sararmaya neden olabilecek içerikler ihtiva eder. Bunlar, alkol, timol, okaliptüs ve mentol gibi bileşenlerdir. Ayrıca, gıda boyası katkılı yiyecek ve içecekler de dilde geçici sarılığa neden olabilir.

Dilde Sararma ile İlişkili Semptomlar Nelerdir?

Dilinizde sarımsı renk değişimi olduğunda, bu sürece birkaç semptom eşlik edebilir. Bunlar:

 • Ağız kokusu
 • Dilin bazı noktalarında beyazlama
 • Ağızda kötü bir tat
 • Boğaz ağrısı
 • Yanma hissi
 • Asit reflü
 • Ağız kuruluğu
 • Ateş

Dil Sararması Nasıl Geçer?

Dildeki sararmayı gidermek ve gelecekte bu tür renk değişimleri yaşamamak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz ağız hijyenine dikkat etmektir. Ek olarak, aşağıdaki öneriler dilinizi daha temiz tutmanıza yardımcı olabilir.

 • Günde iki kez dişlerinizi ve dilinizi fırçalayın.
 • Ağız bakım sularıyla gargara yapın (Tercihen alkolsüz).
 • Sigarayı bırakın.
 • Dilinizdeki ölü hücreleri ve yemek kalıntılarını gidermek için dil kazıyıcısı veya dil temizleyicisi olarak bilinen ürünlerden kullanın.
 • Şekerli, asitli içecekler, basit karbonhidratlar ve kafein içeren çay, kahve tüketimini sınırlandırın.
 • Bol su için, ağzınızın kurumasına izin vermeyin.
 • Uykuda ağzınızdan nefes alıyorsanız, yatma pozisyonunuzu veya yastığınızı değiştirmeyi deneyin.
 • Enfeksiyon rahatsızlığınız varsa tedavi olun.
 • Başta yoğurt olmak üzere probiyotik içeren besinlerden bolca tüketin.

Dil Sararması İçin Doktora Gitmeli miyim?

Dil sararmasının çoğu zaman ciddi bir sağlık riski oluşturmadığından bahsettik. Dilinizdeki sararma dışında başka bir şikayetiniz yoksa doktora gitmenize gerek yok. Ancak, dil sararmasına aşağıdaki semptomlar eşlik ediyorsa, bir sağlık kuruluşuna giderek tıbbi yardım almanız gerekebilir.

 • Cildin ve gözlerin beyaz kısmının sararması, bulantı, morarma, yüksek ateş, kanlı ishal ve karın ağrısı
 • Dildeki sararmanın 2 haftadan uzun süredir geçmemesi
 • Ağrı veya beklenmedik semptomların sebepsiz yere gelişmesi
 • Dilin üst bölgesinin kürk görünümlü kalın bir tabaka haline gelmesi

Sonuç:

Dil sararmasını hemen herkes hayatı boyunca en az birkaç kez yaşar. Çoğu zaman tedaviye gerek kalmaz, kendiliğinden geçer ve zararsızdır. En yaygın nedeni, yetersiz ağız hijyenidir. Bunun dışında, solunum yolu enfeksiyonları, mide sorunları ve sarılık gibi sağlık sorunları neticesinde ortaya çıkabilir.

Ağız temizliğinize dikkat etmenize rağmen dilinizdeki sararma 2 haftadan daha uzun süre boyunca geçmediyse veya dil sarılığına diğer semptomlar eşlik ediyorsa kulak burun boğaz doktoruna görünün. Dil sararması ve diğer tüm sağlık sorunlarınızda size en iyi ve sadece doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ