MorTilki.Com

Darbe Sonucu Oluşan Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Darbe Sonucu Oluşan Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

El veya ayak tırnaklarında oluşan morarma, genellikle parmağın kapıya sıkışması veya çeşitli darbeler sonucu oluşan tırnak yaralanması türüdür. Yaygın olarak karşılaşılan bu parmak ucu yaralanmasında, tırnak yatağının altında bulunan damarlar hasar görür ve bir morluk oluşur.

Örnek vermek gerekirse, parmak ucunun kapıya sıkışması veya ağır bir nesnenin tırnağa denk gelerek ezmesi sonucu kan damarları kırılabilir ve tırnağın altında bulunan alana kan toplanabilir. Bu tür bir yaralanmada, tırnakta renk değişikliğinin yanı sıra şiddetli bir ağrı oluşmaktadır.

Darbe Sonucu Tırnak Morarmasında Görülen Belirtiler ve İyileşme Süreci

Bu tür bir yaralanmada en çok görülen belirti, tırnak alanında zonklama şeklindeki bir ağrı hissedilmesidir. Bunun nedeni, tırnak yatağının altında oluşan kan birikmesi nedeniyle oluşan basınçtır.

Hasar gören tırnağın rengi, ilk olarak kırmızımsı veya mordur. Tırnağın altındaki kan giderek pıhtılaşmaya başlar ve renk koyu kahverengi ya da siyaha yakın bir renge döner.

Tırnaktaki ağrı ve zonklama, çoğunlukla birkaç gün içerisinde ortadan kaybolur. Ağrı kaybolsa da tırnak renginin normale dönmesi daha uzun sürer.

Düşen El ve Ayak Tırnakları Ne Kadar Sürede Yeniden Uzar?

Darbe alan bölgedeki morarma küçükçe, tırnağın uzamasıyla birlikte renk normale döner. Ancak daha ağır hasarlarda tırnak düşebilir veya çıkarılması gerekebilir. Bu tür bir durumda tırnağın yeniden uzaması; el tırnakları için sekiz hafta, ayak tırnakları için ise altı ayı bulabilir.

Tırnak Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

Sadece morarma ve ağrının görüldüğü basit tırnak yaralanmaları, evde tedavi edilebilmektedir. Etkilenen bölgeyi kalp hizasından yüksekte tutmak gerekir. Şişmenin önlenmesi için de soğuk kompres uygulanabilir. Bir miktar buzu temiz bir bez veya havluya sarın ve bölgenin üzerinde 20 dakika boyunca bekletin. Bunu yaparken buzu doğrudan cildinize uygulamamaya dikkat edin. Eczanelerde reçetesiz satılan ağrı kesi ilaçlar da rahatsızlığının giderilmesi için kullanılabilir.

Darbe sonucu tırnak düşmüş ve tırnak yatağında yaralanma yoksa, bölgenin ağrılara daha az duyarlı hale gelmesi için 7 ila 10 gün geçmesi gerekir. Bu süre zarfında aşağıdaki yöntemler uygulanabilir.

 • Hasar oluşan parmak ucunu 10 dakika boyunca antibakteriyel sabun ve su karışımı içinde bekletin. Bunu günde iki kez tekrarlayın.
 • Suda beklettikten sonra, eczanelerde reçetesiz satılan merhem ve kuru bir bandaj uygulayabilirsiniz.

Bu tür vakalarda en çok dikkat edilmesi gereken husus, tırnak düşmüş olunsun ya da olmasın enfeksiyon belirtilerini izlemektedir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi ile karşılaşırsanız, en yakın sağlık kuruluşuna giderek tıbbi yardım almanız gerekmektedir:

 • Tırnaktan irin akması
 • Yüksek ateş
 • Kırmızı çizgiler
 • Tırnakta sıcaklık hissi

Tırnak Morarmasını Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirler

Ayak tırnaklarındaki morarmalar, bazı durumlarda çok dar ayakkabılar nedeniyle de oluşabilmektedir. Bu duruma, futbol veya basketbol gibi koşu gerektiren sporları yapanlarda ve yokuş aşağı koşan kişilerde sık rastlanır. Nedeni ise uygun olmayan ayakkabı seçimi olarak özetlenebilir.

El tırnaklarında oluşan morarmalar, çoğunlukla kapıya sıkışma veya çekiçle kazara vurma gibi nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Önlenmesi zordur ancak dikkat edilmesi gerekir. Ayak parmaklarında darbe sonucu oluşan morarmalardan kaçınılması ise daha kolaydır.

  • Depo veya inşaat gibi yerlerde çalışıyorsanız, bu tür alanlar için özel olarak üretilen çelik burunlu ayakkabıları tercih ederek olası yaralanmalardan korunabilirsiniz.
  • Uç bölümü çor dar olmayan, ayağınıza rahat oturan ayakkabılar giyin. Çok dar ayakkabıların giyilmesi, tırnak morarması dışında birçok farklı sorunu daha beraberinde getirebilmektedir.
  • Koşu veya spor yapıyorsanız, sert zeminler yerine çim veya toprak gibi doğal alanlarda yapmayı deneyin. Bu tür bir önlem, ayakkabı ve ayak arasındaki sürtünmeyi azaltarak ayak sağlığınızı koruyacaktır.
  • Ayak tırnaklarınızdan birisi zarar görmüş ve bantlayarak dışarı çıkmanız gerekiyorsa, yanındaki ayak parmağıyla birlikte bantlayarak sürtünme sonucu oluşabilecek rahatsızlığı azaltabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ