MorTilki.Com

Vücuttan Yağ Aldırmak Zararlı mı? Liposuction Ameliyatının Riskleri

Vücuttan Yağ Aldırmak Zararlı mı? Liposuction Ameliyatının Riskleri

Liposuction, istenmeyen vücut yağını gidermek için kullanılan bir estetik (kozmetik) cerrahi şeklidir. Prosedür, emiş destekli lipektomi veya liposculpture olarak da adlandırılır. Tamamiyle kişisel bir tercih olan yağ aldırma ameliyatları, herhangi bir sağlık koşulunu tedavi etmek için değil, dış görünümü iyileştirmek için yapılır. Cerrahi operasyonlarının tamamında olduğu gibi liposuction ameliyatlarının da çeşitli riskleri vardır.

Kozmetik cerrahi işlemleri bireylerin tercihine bırakılmış kişisel kararlar sonrası gerçekleştirilir. Öncelikle, yağ aldırma sonrası elde edeceğiniz kazanımları ve operasyonun risklerini değerlendirerek karar vermeniz gerekir. Bu süreçte karar vermenize yardımcı olabilecek, liposuction ameliyatının riskleri ve olası zararlarını içeren bir geniş kapsamlı bir rehber hazırladık. Yazının devamında, liposuction nedir?, Yağ aldırmak zararlı mı? ve yağ aldırma ameliyatının riskleri nelerdir? Gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulacaksınız…

Liposuction Nedir?

Liposuction, karın, uyluk, kalça, kol veya boyun gibi vücutun çeşitli noktalarındaki istenmeyen yağ birikimini çıkarma işlemidir. Emme tekniği kullanılarak gerçekleştirilen operasyon, lipektomi veya liposculpture isimleriyle de bilinmektedir.

Vücudunuzun belirli bölgelerindeki fazla yağdan şikayetçiyseniz ve liposuction ameliyatını düşünüyorsanız, öncelikle bu işlemin bir kilo verme yöntemi olmadığını bilmeniz gerekiyor. Aşırı kilolu biriyseniz, diyet, spor veya gastrik bypass cerrahisi (mide küçültme) gibi yöntemlerle liposuctiondan daha fazla kilo verebilirsiniz. Diğer yandan, liposuction yağ hücrelerini kalıcı olarak kurtulmayı sağlasa da düzenli egzersiz yapmadığınız ve sağlıklı beslenmediğiniz sürece yeniden kilo alarak vücudunuzda yağ birikimleri görebileceğinizi unutmamalısınız.

Belirli bölgelerinizde fazla yağ birikimleriniz olmasına rağmen vücut ağırlığınız aşırı değilse liposuction için aday olabilirsiniz. Yağ aldırma işlemi, genellikle vücudun diyet ve egzersize cevap vermeyen bölgelerindeki yağ birikimlerini almak için uygulanır. Bu bölgeler çoğu zaman, karın, üst kollar, kalça, bacak, ayak bilekleri, göğüs, sırt, kalça, uyluk, çene ve boyundur.

Liposuction Ameliyatının Kazanımları

Aldığınız kilolar, vücudunuzdaki yağ hücrelerinin boyutunun ve hacminin artmasına neden olur. Liposuction ameliyatıyla birlikte söz konusu bölgedeki yağlardan köklü olarak kurtulmuş ve yeni bir vücut şekline kavuşmuş olursunuz. Tabii operasyon sonrası dengeli beslenmeniz, egzersiz yapmanız ve ideal kilonuzu korumanız şartıyla!

Liposuction sonrası bir miktar şişme, ağrı ve morarma sık görülür ve hastaların tam iyileşme göstermesi yaklaşık iki hafta sürer.

Vücuttan Yağ Aldırmak Zararlı mı?

Vücuttan yağ aldırmak zararlıdır diyemeyiz ancak bu operasyonun kilo verme veya zayıflama yöntemi olmadığını da unutmamalısınız. Ameliyatın yan etkileri çoğunlukla birkaç hafta içinde geçse de bazı komplikasyonlar hayatı tehdit edebilir. Ayrıca, kroner arter hastalığı, diyabet, kan akışı sorunları veya zayıf bağışıklık sistemi gibi sağlık sorunları olan biriyseniz bu tür operasyonların sizin için daha riskli olabileceğini unutmayın.

Liposuction Ameliyatının Riskleri

Operasyon sonrası şişme, morarma ve ağrı gibi etkiler çoğunlukla birkaç hafta içinde büyük ölçüde azalır. Diğer yandan, yağ aldırma operasyonu sonrası yaşayabileceğiniz tek komplikasyon şişme ve morluk değildir. Nitekim, diğer ameliyatların çoğunda olduğu gibi liposuction da çeşitli riskler içerir. İşte onlardan bazıları…

 • Düzensiz, asimetrik bir görünüm
 • Geçici veya kalıcı uyuşukluk hissi ya da sinir tahrişi
 • Enfeksiyon, apse veya nadiren sepsis
 • Anestezi riskleri
 • Deri altında sıvı birikimi
 • Dalgalanan veya gevşek cilt
 • Yağ embolisi
 • Böbrek, ciğer ve kalp sorunları
 • Cilt nekrozu (cilt hücrelerinin ölümü)
 • Hematom (deri altında kanama)
 • Şok

Vücuttan Yağ Aldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle, doktorunuz ilgili bölgeyi kalemle çizerek belirler. Liposuction genellikle genel anestezi ile yapılır ancak bazı durumlarda yalnızca lokal anestezi uygulanabilir. Yağ çıkarılması gereken alanda küçük bir kesi yapılır ve mikrokanül adı verilen bir emme tüpü yerleştirilir ve tüpe bağlanan bir vakum cihazı kullanılarak yağ çıkarılır. Daha sonra fazla sıvı ve kan boşaltılır ve insizyon dikilir. Son olarak, söz konusu bölge bandajlanır ve bazen şişmeyi azaltmak için sıkıştırma kıyafetleri giymeniz istenebilir. Tüm bu işlemler, alınan yağ dokusuna bağlı olarak birkaç saat kadar sürebilir.

Sonuç:

Liposuction genellikle egzersiz ve diyet gibi yaşam tarzı değişikliklerinin işe yaramadığı durumlarda önerilir. Selülit ve cilt çatlağı tedavisi değildir! Operasyon sonrası şikayetçi olunan olan bölge yağlardan arındırılır ancak düzensiz beslenme ve yetersiz aktivite yeniden yağlanmaya neden olabilir. Bu nedenle, yağ aldırma operasyonu bir kilo verme yöntemi olarak düşünülmemelidir.

Operasyon sonrası şikayetler çoğu zaman 2 hafta içinde geçer. Bununla birlikte, tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi yağ aldırma işleminin de çeşitli riskleri olduğu unutulmamalıdır. Yağ aldırma operasyonu ve sonrası ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ