Mortilki

Sol Memede Ağrı ve Yanma Neden Olur? Sol Memede Ağrı Sebepleri

Sol Memede Ağrı ve Yanma Neden Olur? Sol Memede Ağrı Sebepleri

Tıp dilinde mastalji olarak bilinen meme ağrısı, kadınlar arasında yaygındır. Ağrının sol memede olması ise bu bölgede birkaç hayati organ bulunması sebebiyle daha da ciddiye alınmasını gerektirir. Nitekim, ağrının hissedildiği yer, her zaman sorunun kaynağı olan noktayı tam olarak göstermez. Daha basit bir ifadeyle, sol memenizde olan ağrının sebebi, meme dışından kaynaklanıyor olabilir.

Sol meme ağrınız büyük bir ihtimalle başka sebeplerden kaynaklanıyor olsa da yapmanız gereken ilk şey kendinize ”kalp krizi belirtilerim var mı?” Sorusunu sormaktır. Bu aşamada, kadınlardaki kalp hastalıkları semptomlarının erkeklerden daha farklı olduğunu unutmayın. Kadınlardaki kalp krizi belirtileri, erkeklere nazaran genellikle daha hafif seyreder. Hafif bir göğüs ağrısı, göğüste yanma veya uyuşma, nefes darlığı, olağandışı yorgunluk, baş dönmesi, hazımsızlık hissi veren rahatsızlık veya sırt ağrısı kalbinizde bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisi olabilir. Ek olarak, kadınlarda kalp krizinin yaygın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Göğüs ağrısı veya basınç hissi
 • Boyun, çene veya sol kolda ağrı
 • Nefes darlığı
 • Efor sarf edecek aktivite olmamasına rağmen terlemek
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Bir şeylerin yolunda gitmediği hissi veya ölecek gibi hissetmek

Sorunun kalbinizde olup olmadığını kendinize sormanızın ardından sol meme ağrısının kaynağını bulmanın ikinci adımı, ağrının göğsünüzden veya göğsünüzün altındaki ya da üstündeki yapılarla ilgili olup olmadığına karar vermektir. Çoğu zaman bunu belirlemek zordur çünkü hem meme hem de meme dışı etkenlerin dikkate alınması gerekir. Ayrıca, ağrının hissedildiği yer, her zaman sorunun kaynağı olan noktayı tam olarak göstermez.

Sol Meme Ağrısının Meme ile İlişkili Nedenleri

Şimdi, sol göğüs ağrısının meme ile ilgili olası nedenlerine göz atalım ve daha sonra ağrının kanser veya memenin dışındaki bir durumdan kaynaklanma olasılığını tartışalım. Sol meme ağrısına neden olabilecek etkenler şunlardır:

Meme dokusunda hasar: Memeleriniz, sinirler, kan damarları, bağ dokuları, anne sütü için kanallar ve lobların olduğu organlarınızdır. Herhangi bir nedenden ötürü hassas yapıdaki memeniz zarar gördüyse, zarar gören dokular tamamiyle iyileşene kadar ağrı, sancı veya morarma olabilir. Bazı durumlarda hasarlı doku tamamiyle iyileşse bile sert bir yumru şeklinde görülen yağ nekrozu oluşabilir.

Meme cerrahisi: Her türlü meme cerrahisinden sonra, (büyütme, küçültme veya rekonstrüksiyon gibi) göğüslerinizde ağrı yaşamanız kaçınılmazdır. Zaman zaman yoğunlaşıp azalabilen, ağrı, şişlik, yanma ve sızlama yaşanabilir. Yakın zaman önce bir meme operasyonu geçirdiyseniz şikayetlerinizi mutlaka doktorunuzla konuşun.

Süt kanallarında enfeksiyon: Anne sütü sağlayan sisteminizde ağrılı birkaç olumsuz durum gelişebilir. Meme ucu veya areola (meme ucunu çevreleyen koyu halka) altında bir apse oluşabilir. Bu olduğunda, süt kanalları tıkanabilir ve enfekte olabilir. Bu da mastite (meme enfeksiyonu) veya duktal ektaziye (süt kanalının genişlemesi veya sertleşmesi) neden olur. Meme kistleri ve fibroadenomlar (iyi huylu meme tümörleri) büyüyerek ağrıya neden olabilir.

Hormonal nedenler: Hormon değişiklikleri, özellikle bir kadının adet döngüsü sırasında veya oral kontraseptif haplar (doğum kontrol hapları), infertilite (kısırlık) tedavileri veya hormon replasman tedavisi gibi hormon seviyeleri değiştiğinde meme hassasiyetine neden olabilir. Hormonal değişiklikler sıklıkla her iki memede de ağrıya neden olurken, ağrı bir memede diğerinden daha fazla hissedilebilir. Ayrıca, vücuttaki düşük tiroid hormon seviyeleri ile karakterize hipotiroidizm, meme ağrısına neden olan iyi huylu meme bozukluklarına da bağlanabilir.

Enfeksiyon – Enflamasyon: Bir meme enfeksiyonu (mastitis) veya inflamasyondan şüpheleniyorsanız, aile doktorunuza veya jinekoloğunuza muayene olmalısınız. Sorunu gidermek için antibiyotik veya diğer reçeteli ilaçları almanız gerekebilir.

Kist ve topak şişlikler: Memedeki kist veya şişlikler ağrısız olabileceği gibi bazı durumlarda hafif veya orta şiddetli ağrıya sebep olabilir. Sol veya sağ fark etmeksizin memenizde yumru şeklinde kist ya da şişlik gözlemlemişseniz, ağrınız olmasa bile net bir teşhis ve uygun tedaviyi almak için en kısa zamanda doktora başvurun.

Sol Meme Ağrısının Meme ile İlgili Olmayan Nedenleri

Ağrı meydana geldiğinde bazen tam olarak nerenin acıdığını ve ağrının tam olarak nerede olduğunu söylemek zordur. Ağrı göğsünüzün sol tarafına vurduğunda, bunun göğüs ağrısı olduğunu düşünebilirsiniz ancak ağrının kaynağı aslında sol göğsünüzün altında olabilir…

Kostokondrit: Kaburgalarınızı göğüs kemiğine bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasına kostokondrit denir. Erkeklerden daha çok kadınları etkiler ve genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Çoğu zaman sol meme bölgesinde hissedilir. Keskin bir saplanma veya batma hissine neden olur. Hapşırma veya öksürme ile daha da kötüleşen bir ağrı yaşanabilir. Nedenleri göğüs kafesinde yaralanma, ağır kaldırma, enfeksiyon veya artrit olabilir. Ancak uzmanlar, genellikle tanımlanabilir bir nedeni olmadığını belirtiyorlar.

Göğüs duvarı ağrısı: Göğsünüzün altında yoğun stresli zamanlarınızda spazma neden olabilen ve sadece birkaç saniye veya birkaç gün süreyle ağrıyabilecek göğüs duvarı kasları vardır. Gergin göğüs duvarı kaslarından kaynaklanan ağrı hem sol tarafta hem de sağda ortaya çıkabilir. Bu kasların yaralanması da ağrıya neden olur.

Zatürre: Zatürree, sol göğsünüzde ağrıya da neden olabilir çünkü akciğerleriniz göğüslerinizin altındaki göğüs bölgenizdedir.

Gastrit: Mide vücudun sol tarafının üst bölgesinde oturur. Enfeksiyonlar, bazı ilaçların kullanımı, baharatlı yiyecekler ve alkol kullanımı gibi nedenlerle astarı iltihaplandığında veya tahriş olduğunda ağrı gelişebilir.

Sol göğüste ağrı nedeni bazen de sindirim asitlerinin yemek borunuzdaki (nefes borusu) astarı aşındırmaya başlamasıdır. Bu olduğunda, boğazınızda ve göğsünüzde yanma hissi meydana gelebilir. Bazı insanlar sol göğüs kemiğinin arkasındaki ağrıyı kalp krizi ile karıştırır.

Göğüs yaralanmaları: Göğüs bölgesine alınan herhangi bir darbe kaburganın zarar görmesine neden olabilir. Kaburga çatlakları veya kırıkları oldukça tehlikeli olmakla birlikte şiddetli ağrıya neden olur.

Sol Meme Ağrısının Nedeni Kanser Olabilir mi?

Çoğu zaman meme kanserinin ilk evrelerinde herhangi bir ağrı veya sızı yaşanmaz ancak inflamatuvar meme kanseri gibi istisnai durumlarda ağrı, kızarıklık ve şişlik görülebilir. İnflamatuvar meme kanserinde, çoğu kadın bir yumru veya kist hissetmez. Başlangıçta tek semptom memedeki ağrı olabilir.

Meme kanseri, erkeklerde her iki tarafta eşit olarak görülmesine rağmen, kadınlarda sol tarafta biraz daha sık görülür. Genel olarak, kansere bağlı göğüs kistleri ağrısızdır ancak bunun birçok istisnası olduğu unutulmamalıdır. Meme ağrısının meme kanseri dışında bir şeyden kaynaklanma olasılığı daha yüksek olsa da meme kanserli her altı kadından birinde teşhisden önceki 90 gün boyunca meme ağrısı görüldüğü bilinmektedir.

Sonuç:

Meme ağrıları kadınlar arasında oldukça yaygındır. Sol memede ağrı, yanma, şişlik, sertlik, hassasiyet, sızlama ve bıçak saplanır gibi batma şikayetlerinin nedeni kalp sorunlarından sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar geniş yelpazede birçok faktör nedeniyle olabilir. Bazı göğüs ağrılarına memelerde meydana gelen sorunlar sebep olurken bazılarına da meme dışı problemler yol açabilir.

Sol meme ağrısının sebebi her ne olursa olsun, ciddiye alınmalı ve en kısa zamanda doktora görünülmelidir. Meme ilgili şikayetlerinizde ve diğer tüm sağlık sorunlarında size yalnızca doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Filizbaştaş dedi ki:

  Sürekli sızlıyor ve rahatsız ediyor ne yapabilirim?

 2. Hatice dedi ki:

  Sol tarafımda nesef alırken sancim oluyor ve kolumda ağrıyor bir kaç gündür

BİR YORUM YAZ