MorTilki.Com

Nane Limon Neye İyi Gelir? Nane Limon Çayının Faydaları

Nane Limon Neye İyi Gelir? Nane Limon Çayının Faydaları

Nane limon, kafein içermeyen çok yönlü doğal bir çaydır. Mentol içeriği sayesinde harika bir aroması olan bu bitkisel çayın, vücudu detoksifiye eden, gençleştiren ve rahatlatan harika etkileri vardır. Dahası, soğuk algınlığından adet kramplarına varıncaya kadar geniş yelpazede birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Vücuda birçok yararı olan, çok yönlü, hazırlaması kolay ve düşük maliyetli, ”büyülü” bir bitkisel çay arayışındaysanız o halde sizi nane limon ile tanıştıralım. Nane ve limon ikilisinin kombinasyonundan oluşan bu harika karışım, karın ağrısından soğuk algınlığına, mide bulantısından kilo vermeye kadar birçok alanda şifa kaynağı.

MorTilki.Com ekibi olarak, nane limon çayının faydalarını listeleyerek, bu doğal karışımın hangi sağlık sorunlarına iyi geldiği konusunda çeşitli bilgiler paylaştık. Yazının devamında, nane limon neye iyi gelir? Sorusunun cevaplarını içeren 10 maddeyi ve bu çayın nasıl demlenmesi gerektiğine dair ipuçlarını bulacaksınız…

Nane Limonun Faydaları

Doğal bitki çayları şaşırtıcı besin değerlerine sahiptir ve öksürük, ateş veya bulantı gibi soğuk algınlığı semptomlarını gidermek için harika çalışırlar. Bakınız: Öksürüğü kesen çaylar Doğada yetişen her bitkinin farklı koşullarda sağlık yararı olsa da nane ve limon ikilisi diğerlerine nazaran daha geniş kapsamlıdır. Nane limonun işte o geniş kapsamlı sağlık faydalarından bazıları…

Sindirimi destekler: Nane limon çayının tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen bulgular, bu çayın kullanımının günümüzden 10 Bin yıl öncesine kadar uzandığını gösteriyor. Alternatif tıpta, başta mide ve bağırsak sorunları olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan nane ve limon, sindirim sistemi dostudur.

Nane limon çayının gaz çıkarmaya yardımcı olduğu biliniyor. Bu özelliği sayesinde şişkinliği azaltır, krampları giderir ve mideyi rahatlatarak karın ağrılarını azaltır.

Doğal bir ateş düşürücüdür: Nane yağı içeren mentollü şampuanları kullandığınızda başınızdaki serinik hissinini hatırlayın. Nanenin etkili bir bileşeni olan mentolün soğutucu ve serinletici bir etkisi vardır ancak yüksek ateşi düşürmek söz konusu olduğunda öncelikle vücutta terleme sağlar. Terleme yoluyla vücuttan toksinlerin atılması ateşin düşmesine neden olur. Nane limon çayı içmek, yüksek ateşe bağlı diğer semptomlara da iyi gelir.

Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir: Grip ve soğuk algınlığının en yaygın belirtileri burun tıkanıklığı, ateş, burun akıntısı ve halsizliktir. Neyse ki, bu semptomları gidermek için kullanabileceğiniz detoksifiye etkili doğal bir içecek var; nane limon!

Adet ağrılarını azaltır: Sancılı adet periyodu dünya genelindeki birçok kadının ortak sorunu. Nane çayının en etken özelliklerinden biri kasları gevşetmesidir. Uterus duvarı kaslarını gevşeterek gerginliği alır. Dolayısıyla, mentolün antispazmodik özellikleri mide rahatsızlıklarının yanı sıra adet sancılarını giderir.

Bulantı ve kusmaya iyi gelir: Herhangi bir hastalık bulantı ve kusma gibi nahoş semptomlara neden olabilir. Nane limon çayı yatıştırıcıdır. Bu özelliği sayesinde tekne, uçak ve otobüs gibi araç tutmalarını veya hastalıktan kaynaklanan bulantı ve kusmayı azaltır. Ek olarak, nane limon mide ağrılarına iyi gelir ve anti-inflamatuar özellikleri midenin normale dönmesini sağlar.

Ağız kokusunun azaltılmasına yardımcıdır: Ağız kokusu şikayetiniz varsa daha hoş bir koku sağlamak için nane limon çayı yudumlayabilirsiniz. Birçok kaynak ve kullanıcı yorumları, düzenli olarak nane çayı içmenin, kötü nefes problemlerine çözüm olduğunu iddia ediyor. Ancak bu iddiaların gerçekliğinin kanıtlanması için hiçbir bilimsel çalışma yapılmadığı unutulmamalıdır.

Stresi azaltarak rahatlama sağlar: Mentolün kas gevşetici özelliğinden bahsetmiştik. 1 fincan nane limon çayı içmek rahatlamanızı ve gevşemenizi sağlar. Böylelikle, stres seviyeniz düşer ve daha iyi hissedersiniz. Eğer yorgunsanız, uyumadan önce içeceğiniz 1 fincan nane limon, kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Karaciğer ve safra kesesi dostudur: Düzenli olarak nane limon içmek, iyi çalışan bir karaciğer ve safra kesesi için önemlidir. Safra kesesi sancısına iyi gelir ve karaciğer dostudur. Ayrıca, küçük boyutlu safra kesesi taşlarını çözerek genel tedaviye katkı sağlar.

Kilo vermeye yardımcıdır: Çok para harcamadan kilo vermenize yardımcı olacak ”sihirli” doğal bir çay arıyorsanız, nane limon sizin için en iyi seçeneklerden biridir. Nane limonun idrar söktürücü ve iştah kesici etkisi vardır. Bu sayede, düzenli kilo vermenize yardımcı olur. Ek olarak diğer sağlık yararlarından da istifade etmiş olursunuz. Bir taşla iki kuş!

Hafızayı güçlendirir: Son günlerde bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çekiyorsanız nane limon çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Yakın tarihli bir çalışmada, düzenli olarak nane limon çayı içen sağlıklı yetişkinlerin daha iyi bir hafızaya sahip olduğu görüldü.

Nane limonun en çok bilinen 10 sağlık faydasından bahsettik ancak bu harika çayın sağlığa olan katkıları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Nane limonun diğer faydaları:

  • Bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir
  • Baş ağrılarına iyi gelir
  • Uyumaya yardımcı olur
  • Kalp çarpıntısına ve damar tıkanıklığına iyi gelir
  • Anne sütünü artırıcı özelliktedir
  • Astım gibi solunum rahatsızlıklarına iyi gelir
  • 1 kaşık süzme bal karıştırılan nane limon çayı öksürüğü azaltır
  • Kan dolaşımını iyileştirir

Nane Limon Çayı Nasıl Demlenir?

Nane limon çayı tarifi hemen herkesin yapabileceği birkaç kolay adımdan ibarettir. Bir cezvenin veya demliğin içine 2 çorba kaşığı nane, 2 bardak su ve kabuklarıyla birlikte küçük kesilmiş 1 limonu ekleyin ve kaynatın. Kaynamasının ardından çay süzgeci ile süzerek sıcak için. Nane limon çayını demlerken hem kuru hemde taze nane kullanabilirsiniz ancak limonun kabuklarını soymayın. Tatlandırmak istiyorsanız şeker yerine az miktarda süzme bal ekleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ