MorTilki.Com

Dudak Şişmesi Neden Olur? Dudaklarda Şişme ve Uyuşma Nedenleri

Dudak Şişmesi Neden Olur? Dudaklarda Şişme ve Uyuşma Nedenleri

Dudaklardaki şişlik, uyuşma ve karıncalanma yaygın görülen rahatsız edici bir durumdur. Küçük cilt sorunlarından alerjik reaksiyonlara kadar birçok faktör, dudaklardaki şişme ve uyuşmaya neden olabilir.

Dudaklarımız cildimizin diğer noktalarından daha narin yapıdadır. Bu da onların dış etkenlere karşı daha hassas olduğu ve çabuk etkilenebileceği anlamına gelir. Cilt dokusunun altında iltihap veya sıvı birikmesi, alerjiler, anjioödem, sinir hasarı, soğuk hava, sivilce, dudak çatlaması veya yaralar dudakların şişerek normalinden daha büyük görünmesine neden olan etkenlerden birkaçıdır. Şişme, yalnızca alt veya üst dudakta olabileceği gibi her iki dudakta birden olabilir. Ayrıca, şişen dudaklara uyuşma, karıncalanma, yanma hissi, ağrı veya kaşıntı eşlik edebilir.

Yazının devamında, dudak şişmesi hangi hastalığın belirtisidir? Sorusunun cevabını, dudak şişmesine neden olan altta yapan sebepleri ve muhtemel semptomları bulacaksınız. Dudak şişliği nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin…

Alerjiler: Dudaklardaki şişliğin en yaygın nedenlerinden biri alerjik reaksiyonlardır. Çevredeki alerjen maddeler, yiyecekler veya ilaçlar alerjiye neden olabilir. Peki ama bir alerjik reaksiyon şişmeye nasıl sebep olabilir?

Alerjik reaksiyon olarak adlandırılan şey, vücudun bir maddeye olumsuz tepki verdiğinde ortaya çıkan, bağışıklık sisteminin doğal bir tepkisidir. Alerjiye neden olan yabancı madde vücuda girdiğinde, bağışıklık sistemi histamin isimli maddeyi üretir. Vücudu korumakla görevli olan histamin, söz konusu bölgedeki beyaz kan hücrelerinin sayısını ve kan akışını artırır. Sonuç olarak şişme meydana gelir. Esasen, sivrisinek ısırıklarında ortaya çıkan kaşıntılı küçük şişliklerin de sebebi budur. Bakınız: Sivrisinek ısırığı neden kaşınır?

Dudaklarınızdaki şişmenin ve uyuşukluğun alerji kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız yapılacak en iyi şey, vücudun tepki verdiği alerjenlerden uzak durmak olacaktır. Bu alerjenler, ilaçlarda penisilin, gıdalarda yumurta, süt, deniz ürünleri ve buğday, çevresel alerjilerde ise toz, hayvan kılları, polen veya böcek sokmaları olabilir.

Alerjik reaksiyonların içinde en ciddi olanı, tıp dilinde anafilaksi olarak adlandırılan ciddi bir reaksiyondur. Bulantı, kramplar, solgun veya morumsu cilt,  zayıf nabız, yutma güçlüğü, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü en sık görülen belirtileridir. Anafilaksi acil tıbbi yardım gerektiren ciddi bir alerjik reaksiyondur. Dudak şişkinliğine bu belirtiler eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Herediter anjioödem: Anjioödem genellikle, kullanılan bir ilacın yan etkisi veya kalıtsal faktörler nedeniyle vücudun bazı noktalarında şişme olması durumudur. Bu bölgeler, dudaklar, eller, ayaklar, göz çevresi, dil ve cinsel organlardır. Çoğu zaman ciddi bir sağlık riski oluşturmaz en çok birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Dudak şişmesi ve uçuk: Vücudumuzda çıkan uçukların birincil suçlusu herpes simpleks virüsüdür. Dudaklarda çıkan uçuklar veya iltihaplı sivilce olarak bilinen akneler bölgede şişmeye neden olabilir. Ek olarak, zararsız yağ bezeleri olan lipomlar nadiren de olsa dudaklarda görülür. Cilt altındaki bu küçük yağ bezeleri şişmiş bir dudak görüntüsü oluşturabilir.

Dudak çatlakları ve yaralanmalar: Dudaklar cildin diğer noktalarına kıyasla daha hassas yapıdadır ve zengin bir kan akışına sahiptir. Bu nedenle, şişmeye karşı hassastır. Çatlama ve küçük yaralanmalar dudak şişkinliğine, ağrıya ve karıncalanmaya yol açabilir. Böylesi durumlarda bölgede kanama varsa tampon yapmak gerekir. Sonrasında buz torbası uygulayarak şişlik indirilebilir. Ayrıca, dudak çatlaklarına önlem amaçlı dudak balsamları kullanılmak iyi gelir. Ek olarak, soğuk hava ve böcek ısırıkları da dudaklardaki şişme nedenleri arasındadır.

Melkersson-Rosenthal sendromu: MRS yüzü etkileyen ve oldukça nadir görülen nörolojik bir sağlık sorunudur. En yaygın belirtisi dudaklarda şişkinliktir. Hastalığa neyin sebep olduğu tam olarak bilinememekle birlikte genetik olduğu düşünülmektedir. Bu hastalık günümüzde kortikosteroid ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Sinir hasarı: Nöro=Sinir ve Pati=Hastalık sözcüklerinden oluşan nöropati, sinirdeki hastalıkları ifade eden tıbbi bir terimdir. Dudakların aşırı sıcağa veya soğuğa maruz kalması, güneş yanıkları, veya çamaşır suyu gibi toksik bir maddeyle yoğun temas sinirlere zarar verebilir. Sinir hasarları yanma hissine, kaşıntıya, şişmeye, karıncalanmaya, uyuşmaya ve ağrıya neden olabilir.

Dudak şişmesine ve uyuşmasına yol açan olan yaygın faktörleri sıraladık. Bunlarla birlikte, aşağıdaki etkenler de dudak şişliğine neden olabilir:

  • Akromegali hastalığı
  • Keilit
  • Dudak enjeksiyonları veya implantlar gibi kozmetik cerrahi operasyonları 
  • Eritema Multiforme
  • Hunter Sendromu (Mukopolisakkaridoz Tip II)
  • Bazı ilaçların yan etkileri
  • Travma
  • Tümörler
  • B2 vitamin eksikliği

Dudak Şişmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Dudak şişmesi için cildiye doktoruna gittmeniz gerekir. Şişmenin geniş yelpazede onlarca farklı nedeni olabileceğinden, öncelikle doktorunuz gerekli test ve tahlilleri isteyecektir. Altta yatan sorunun belirlenmesiyle gerekli ilaçları reçeteleyerek tedavi sürecinize başlanır.

Sonuç:

Dudak şişmesi, erkekleri, kadınları ve hatta çocukları etkileyen yaygın bir durumdur. Genetik faktörlerden alerjiye ve daha ciddi sağlık sorunlarına kadar onlarca farklı sebebi olabilir. Tedavisi, şişliğe neden olan altta yatan etkenin giderilmesiyle mümkündür. Bu nedenle, dudaklarınızdaki şişliğin kesin nedenini öğrenmek ve tedavi olmak için bir cildiye uzmanına gitmeniz gerekir. Dudak şişmesinde ve diğer tüm hastalıkların tedavisinde size yalnızca doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ