MorTilki.Com

Sivrisinek Isırığı Neden Kaşınır? Sivrisinek Isırığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek Isırığı Neden Kaşınır? Sivrisinek Isırığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Sivrisinekler, kaşıdıkça şiddeti artan ısırıklara sebep olarak güzel bir günü mahvedebilir. Ayrıca, Dang humması, Batı Nil virüsü ve Zika virüsü gibi bir dizi hastalığın birincil suçlularıdır. Ne yazık ki Türkiye’de hiçbir yer sivrisinek istilası konusunda güvenli değil. Bununla birlikte, Türkiye’de sivrisinek kaynaklı hastalık vakaları oldukça azdır.

Geçtiğimiz yıllarda yayımlanan bir rapora göre dünya genelinde, sivrisinekler ve diğer böcekler tarafından bulaşan hastalıkların 2004 ila 2016 yılları arasında üç kattan daha fazla artış gösterdi. Türkiye’de sivrisinekten hastalık kapma oranı oldukça düşük olsa da bu uçan kan emicilerin nasıl avlandığı hakkında bilgi sahibi olmak, kaşıntılı bir gün geçirmenize engel olabilir. Öncelikle çoğumuzun merak ettiği sivrisinek ısırığı neden kaşınır? Sorusunu cevaplandıralım ve ardından sivrisinek ısırığı kaşıntısına iyi gelen yöntemleri sıralayalım…

Sivrisinek Isırığı Neden Kaşıntı Yapar?

Sivrisinek ısırdığında, otomatik olarak bağışıklık sistemimiz devreye girer ve bu reaksiyon, şişmiş kaşıntılı bir yumru görünümüne neden olur. Peki ama bu süreç nasıl işler?

Yalnızca dişi sivrisinekler insanların kanını emmek için ısırırlar ve bu işi hortuma benzeyen ağızlarının sivri ucunu kullanarak yaparlar. Kan emme esnasında, antikoagülan (kan pıhtılaşmasını önleyen maddeler) içeren tükürüğünü cilde enjekte eder ve böylelikle kanın pıhtılaşmasını engellemiş olur. Nitekim, sivrisineğin hortumunun çevresindeki kanın pıhtılaşması, sıkışıp kalması ve ölmesi demektir.

Ardından, sivrisineğin tükürüğünü yabancı bir madde olarak algılayan bağışıklık sistemimiz devreye girer. Bağışıklık sisteminin ürettiği histamin, ısırılan noktadaki beyaz kan hücresi sayısını ve kan akışını artırır. Dahası, ısırık çevresindeki sinirlere bir sinyal gönderir. Tüm bunların toplamında, ısırılan bölgede şişlik ve kaşıntı meydana gelir.

Bir insan hayatında ilk kez sivrisinek tarafından ısırılmışsa, vücudu kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi tepkileri vermez çünkü bağışıklık sistemi henüz nasıl tepki vermesi gerektiğini bilmiyordur. Bağışıklık yanıtı, vücudun yabancı bir maddeye maruz kaldıktan sonra öğrendiği bir şeydir. Türkiye’nin tüm bölgelerinde sivrisinek olduğundan, popülasyonun neredeyse tamamı henüz çocuk veya bebekken sivrisinek ısırığına maruz kalır ve bağışıklık sistemi nasıl yanıt vereceğini erken yaşlarda öğrenir.

Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?

Aşağıdaki öneriler, sivrisinek ısırığının şişmesi ve kaşıntının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Sizin için neyin en iyi olduğunu öğrenmeniz için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. 

Sivrisineğin ısırdığı bölgeye ısı uygulayın: Sivrisinek ısırığı olan noktaya ısı uygulamak kaşıntı ve şişliği azaltır. 2011 yılında yapılan bilimsel bir çalışma, ısının sivrisinek ısırığı semptomlarını hızlı bir şekilde giderdiğini buldu. (Güvenilir Kaynak) Bu yöntem için sıcak bir nesneyi (yanan sigara gibi) veya ateşi ısırılan noktaya yaklaştırın ancak cildinizle ateşi temas ettirmeyin. Sivrisinek kaşıntısından kurtulmaya uğraşırken yanıklara neden olmak istemeyiz. Birkaç saniye sonra sıcaklığı cildinizden uzaklaştırın. Kısa süre sonra kaşıntının azaldığını göreceksiniz.

Sivrisineğin ısırdığı yere bal sürün: Cilde nem kazandıran bal aynı zamanda iyi bir antibakteriyeldir ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu özellikleri sayesinde sivrisinek ısırıkları sonrası cilde uygulanabilir. Ancak balın aromatik kokusu, diğer böcekleri ve sivrisinekleri çekebileceğinden yalnızca evdeyseniz bal yöntemini tercih edin.

Sivrisinek ısırığına yeşil ve siyah çay poşetleri: Buz gibi soğuk suya batırılmış bir çay poşeti, şişmeyi azaltmak ve kaşıntıyı hafifletmek için oldukça etkilidir. Çeşitliliğe bağlı olarak, çay ayrıca şişmeyi azaltmaya yardımcı olan tanenler adı verilen bileşikler içerir. Bu yöntem size cazip geldiyse, tamamen ıslanıncaya kadar bir çay poşetini çok soğuk suya batırın. Fazla sıvıyı çıkarmak için çay poşetini hafifçe sıkın ve etkilenen bölgeye 10 ila 15 dakika boyunca uygulayın.

Sivrisinek ısırığı sonrası buz küpleri uygulayın: Soğuk hava vazokonstriktördür, bu nedenle şişlik ve kaşıntıyı azaltmak için ısırık alanına akan kan miktarını azaltır. Çözüm için ağzı kapalı bir torbayı buzla doldurun, torbayı bir mutfak havlusu veya bezine sarın. Sivrisineğin ısırdığı bölgeye 10 ila 15 dakika boyunca uygulayın.

Sivrisinek ısırıklarına aloe vera kullanın: Aloe vera, küçük yaraları iyileştirmeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Uygulama için aloe vera jelleri satın alıp kullanabilir veya saksıda yetiştirdiğiniz birkinizden biraz kopararak bitkiden çıkan sıvıyı direkt olarak uygulayabilirsiniz. Aloe vera kremlerini buzdolabında saklayın ve en iyi etkiyi görmek için soğuk olarak uygulayın.

Sivrisinek ısırığına alkol sürün: Sivrisinek ısırığına iyi gelen bir başka yöntem de alkol ile silmektir. Örneğin kolonya ile sivrisinek ısırığı olan noktayı silmek veya ovalamak kaşıntıyı azaltacaktır. Cilt tahrişi olabileceğinden, cildiniz ile alkolü uzun süre boyunca fazlaca temas ettirmekten kaçının.

Sivrisinek ısırıkları için yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi, ciltteki tahrişi yatıştırmak ve kaşıntıyı azaltmak için cilde nem kazandırıp, pH seviyesini düşüren sakinleştirici özellikler içerir. Un gibi bir toz yapmak için bir fincan yulaf ezmesini bir blender veya mutfak robotunda ince bir şekilde öğütün ve az miktarda su ile karıştırın. Macun kıvamındaki yulaf ezmesini, sivrisineklerin ısırdığı noktalara sürün. 10 ila 15 dakika bekletip yıkayın.

Sivrisinek ısırıklarına iyi gelen kremler: Antihistaminik kremler ve kortikosteroid kremleri kaşıntıyı azaltarak şişiliği giderir ve rahatlama sağlar. Ancak, ilaçları yalnızca doktor tavsiyesi veya reçetelemesiyle kullanmanız gerektiğini unutmayın. Kullanım için prospektüsü okuyun ve talimatları izleyin.

Sivrisinek Isırıklarından Nasıl Korunurum?

Bir sivrisineğin kanınızı emmesini istemiyorsanız o halde yapabileceğiniz birkaç şey var. Öncelikle sivrisineklerin avlanma stratejilerini biliyor olmak bu konuda siz artı puan kazandırabilir. Şafakta ve alacakaranlıkta içeride olmaya özen gösterin çünkü bu saatler nemin en yüksek olduğu ve sivrisineklerin en aktif olduğu saattlerdir. Sivrisinekler nemli havalara ve bu havalarda avlanmaya bayılırlar.

Sivrisineklerin kırılgan böceklerdir. Kurak koşullara veya parlak güneş ışığının uzun süreliğine maruz kaldıklarında vücutları çabucak kurur. Bu, bir sivrisineğin öğlen yerine şafakta ve alacakaranlıkta avlanmayı tercih etmesinin ve yaz aylarında geceleri kulağınızda ”keman çalarak” sizi uykunuzdan etmesinin bir başka nedenidir. El yelpazeleri dahil, her türlü esinti veya fan tarafından üretilen rüzgar onları uzak tutar. Rüzgara maruz kalan bir yer bulursanız veya güçlü bir fanınız varsa, her ikisi de sivrisineklerin sizi ısırmasını önleyebilir.

Şortlar yerine uzun pantolonlar, askılı atletler veya tişörtler yerine uzun kollu gömlekler gibi vücudun açık yerlerini kapatan sıkı dokunmuş kumaşlar sivrisinekleri cildinizden uzak tutarak kanınızla beslenmesini engeller. Bebekleri ve çocukları sivrisineklerden uzak tutmak için tül cibindik yataklar veya beşikler kullanılmalıdır.

Bir başka çözüm önerisi de sinek kovucu spreylerdir. CDC, DEET, pikaridin, IR3535 ve limon okaliptüs yağı veya p-mentanthene-3,8-diol (PMD) içeren ürünleri tercih etmenizde fayda var. Ayak ve el bileklerinize, alnınıza, dirseklerinize, ensenize ve kanın cilt yüzeyine yakın olduğu diğer tüm kemikli yerlere uygulayın. Dişi sivrisinekler bu noktalarda ziyafet çekmeyi sever. Ek olarak, ses dalgaları yaymak suretiyle dişi sivrisinekleri korkutup kaçıran uygulamalar ve cihazlar da kullanılabilir ancak bunların sinek kovucu spreyler kadar etkili olmadığı unutulmamalıdır.

Akılda tutulması gereken bir diğer nokta, sivrisinekler karbondioksit ve vücudumuzun ürettiği doğal kokuları (ter, ayak ve hatta ağız kokusunu) alabilirler. Sivrisinekler avlanma esnasında görme duyusundan daha çok koku alma duyularıyla hareket ederler. Nefesimiz Co2 ile doludur ve bir sivrisinek 100 metre uzaktan bile kolaylıkla bu kokuyu alabilir. Spor yapıyorsanız, hem terli hem de daha yüksek miktarda karbondioksit üretiyor olacaksınız. Bu nedenle, terli halde dışarı çıkmak yerine duş almak her açıdan iyi bir fikir. Ek olarak, alkollü içecekler içen kişilerin sivrisinek ısırığına daha çok maruz kaldığı biliniyor. O nedenle, pikniklerde ve dışarıda alkol almayın.

Sivrisinek Isırığı Ne Zaman Geçer?

Sivrisinek ısırığının en olası komplikasyonu, kirli tırnaklarla kaşımanın neden olduğu ikincil bakteriyel bir enfeksiyondur ve en çok çocuklarda gözlemlenir. Bu nedenle, çocuklarınızın tırnaklarını düzenli olarak kestiğinizden emin olun.

Sivrisinekler tarafından ısırılan ciltteki şişme, kızarıklık ve kaşıntı en çok 1 ila 2 gün içinde kendiliğinden geçer. Bebeklerde bu süre birkaç güne kadar uzayabilir. Isırılan nokta birkaç gün içinde iyileşme belirtileri göstermiyor ve daha da kötüleşiyorsa, bu bakteriyel enfeksiyon belirtisidir. Doktorunuza görünerek gerekli antibiyotik tedavisini almanız gerekir.

Afrika ülkeleri dahil dünyanın çeşitli lokasyonlarına yolculuk yapmayı seven bir gezginseniz, sivrisinek ve böceklerden bulaşabilecek hastalıklara karşı aşılanmanız gerekiyor. Bu aşılar rotanızda bulunan ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Bilgi için 444 77 34 numaralı seyahat danışma hattını arayabilir veya seyahatsagligi.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ