MorTilki.Com

Ada Çayı Zayıflatır mı? Ada Çayının Faydaları ve Zararları

Ada Çayı Zayıflatır mı? Ada Çayının Faydaları ve Zararları

Ada çayının bilimsel olarak kanıtlanmış onlarca farklı sağlık yararı olduğu sır değil. Bununla birlikte, ada çayının kilo verdirdiği iddia ediliyor. Peki ama bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu? Bilimsel araştırmaların ışığında, ada çayının faydalarını ve zararlarını içeren bir rehber hazırladık…

Ada çayı, tarih boyunca hem tıbbi amaçlar doğrultusunda hem de mutfaklardaki kullanımı nedeniyle oldukça köklü bir geçmişe sahip. Antik Roma’da ada çayı, sindirimi kolaylaştırdığı gerekçesiyle soylular tarafından sık tüketilirdi. Bitkisi, ülserleri iyileştirmek, yaraların kanamasını durdurmak ve boğaz ağrısını yatıştırmak için kullanılırdı. Çinliler ise soğuk algınlığı, eklem ağrısı, tifo ateşi, böbrek ve karaciğer sorunlarını tedavi etmek için ada çayı kullandı.

Bilimsel ismi salvia officinalis olan nane ailesine mensup bu bitkinin genel sağlığa olan faydaları bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Ek olarak, ada çayının zayıflattığı ve önemli ölçüde kilo verdirdiği iddia ediliyor. Peki ama bu söylemler gerçeği yansıtıyor mu? Öncelikle ada çayı zayıflatır mı? Sorusunu cevaplandıralım ve ardından bu güzelim Akdeniz bitkisinin faydalarını ve olası zararlarını listeleyelim…

Ada Çayı Kilo Verdirir mi?

Ada çayı, proteinleri birbirine bağlayan ve bir bitki bileşiği olan tanen içerir. Ayrıca, idrar söktürücü, uyarıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi vardır. Bu özellikleri sayesinde, ada çayının nispeten kilo kaybını desteklediği doğrudur ancak yalnızca ada çayı içerek zayıflanabileceği düşünülmemelidir. Sağlıklı kilo kaybı, uygun bir diyet ve sporla kombinlenmediği sürece ada çayı içmek kilo vermenizi sağlamaz. Ek olarak, ada çayının kilo verdirdiğini destekleyen hiçbir bilimsel çalışma yapılmamıştır.

Ada Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Ada çayı, serbest radikallerle savaşan antioksidan ve antienflamatuvar bileşiklere sahiptir.
 • Ada çayı ile gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelir ve öksürüğü giderir.
 • Menopoz ve perimenopoz dönemindeki kadınların yaşadığı sıcak basmalarının doğal ilacıdır.
 • 2009 yılında Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, adaçayı çayı kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını destekler.
 • 2015 yılında fareler üzerinde yapılan bir çalışmada ada çayının içeriğinde bulunan kafurun, yaşlanma belirtilerini ve kırışıkları azalttığı kanıtlanmıştır. (Güvenilir Kaynak) Kozmetik endüstrisinin ürünlerinde sıklıkla ada çayı kullanılmasının nedeni budur.
 • Antibakteriyel özellikteki ada çayı ağız ve diş dostudur. Çayının gargara yapılarak kullanılması, ağız kokusunu giderir ve ağız içindeki yaralara iyi gelir. Bu nedenle, eczaneden satılan birçok gargaranın içeriğinde ada çayı bulunur.
 • 2015 yılında Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre ada çayı, başta tiroid kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı etkilidir.
 • Diyabet ilaçlarının birçoğunun bileşenlerinden biri ada çayıdır. Bunun nedeni, kan şekeri seviyelerini iyileştirici ve tip2 diyabetin önlenmesine yardımcı olacak içeriğe sahip olmasıdır.
 • Ada çayının yüzlerce yıldır alternatif tıpta terapi olarak kullanılmasının nedeni yatıştırıcı etkisi olmasıdır. 2015 yılında yapılan bir klinik çalışmada, ada çayının alzheimer gibi beyinde oluşan rahatsızlıkları önlediği kanıtlanmıştır. Ada çayı, ruh halini iyileştirir, hafızayı güçlendirir ve daha iyi hissettirir.
 • Hamileliğin ilk trimesterinde yaşanan mide bulantılarına iyi gelir. Bununla birlikte, gebelik döneminde fazla miktarda ada çayı içilmesi önerilmez.
 • Ada çayının idrar söktürücü ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Bu nedenle, kilo vermeye yardımcı ek eleman olarak tüketilebilir.

Ada Çayının Zararları ve Olası Yan Etkileri

Ada çayının içeriğindeki doğal bileşiklerin çoğunun faydalı olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır ancak bu çalışmaların birçoğunun hayvanlar üzerinde yapıldığı unutulmamalıdır. Ek olarak, ada çayının aromasını veren thujone isimli maddenin yüksek dozda alınması (günlük 7 gramdan daha fazla thujone) zararlıdır. Aşırı miktarda tüketimi bulantı, kusma, böbrek hasarı veya kalp sorunlarına sebebiyet verebilir. Bununla birlikte, 4 fincan ada çayı yalnızca 4 ila 11 miligram thujone içerir. Bu nedenle, günde birkaç fincan ada çayı tüketmek güvenli sınırlar içindedir.

Ada çayı esansiyel yağı toksik olabileceğinden direkt olarak içilmesi veya içeceklere karıştırılması önerilmez. Diğer yandan, hamile kadınların günde 1 fincandan daha fazla ada çayı içmesi tavsiye edilmez.

Ada Çayı Nasıl Demlenir?

Ada çayını hazır poşetler şeklinde satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de kolayca demleyebilirsiniz. Çoğu tarifte bitkinin su ile kaynatılması gerektiği söylense de esasen bitkinin su ile kaynaması yararlı bileşenlerinin bir kısmının yok olmasına neden olur. Ada çayını hazırlarken 1 su bardağı (200 ml) suyu kaynatın ve üzerine 2 ila 3 gram (bir tutam) ada çayı serpiştirin. 7 ila 10 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve afiyetle için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ