MorTilki.Com

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Vitaminler, sağlıklı bir vücut için gerekli olan temel besinler olarak kabul edilir. Hastalıklara yakalanmamak için bu vitaminlerin yeterli miktarda alınması mühimdir. D vitamini, kemikleri güçlendirmesinin yanı sıra vücudu kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı korumaktadır. Balık, yumurta sarısı, süt gibi gıdalar ve güneş ışığı, D vitamini bakımından oldukça zengindir.

Birçok uzman, D vitaminin bir hormon olarak sınıflandırılması gerektiği fikrini savunmaktadır. Bunun nedeni; eksik olmasının sonuçlarının diğer vitaminlere oranla daha önemli hastalıklara yol açabileceği gerçeğidir. D vitamininin büyük bir bölümü, diğer vitaminlerin aksine güneş ışığından vücuda depolanır ve östrojen, kortizol, testosteron gibi hormonlarla benzerlikler taşır.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Günümüzde birçok kişi, güneşin ciltlerine verebileceği zararlardan korunmak için güneş koruyucu kremler kullanmaya başlamış, hareketsiz yaşam ve artan çalışma saatleri nedeniyle dışarıda daha az vakit geçirir hale gelmiştir. Bu gibi etkenler nedeniyle insanların D vitamini seviyelerinde gözle görülür bir düşüş meydana gelmeye başlamıştır.

Bu konuda yapılan araştırmalar, son yıllarda D vitamini eksikliği nedeniyle raşitizm hastalığının boyutlarının endişe verici seviyelere ulaştığını, kalp hastalıkları, psikolojik bozukluklar, enfeksiyon hastalıkları ve obezite gibi sağlık sorunlarının görülme sıklığının arttığını kanıtlamıştır. Bu yazıda, D vitamini eksikliği sonucu ortaya çıkan hastalıklar hakkında merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar?

D vitaminin yüzde 80’lik bir kısmı güneş ışığından, geriye kalan yüzde 20’lik diğer kısmı ise tüketilen besinlerden alınmaktadır. D vitamini eksikliği, değişen yaşam şartları nedeniyle son dönemlerde dünya genelinde 1 milyardan fazla insanı etkisi altına almış ve ciddi sağlık sorunları da beraberinde getirmiştir. Uzmanlar, yeterli miktarda D vitamini depolanabilmesi için öğlen saatleri haricinde en az 20 dakika süreyle güneş ışığı altında vakit geçirilmesini tavsiye etmektedir.

Raşitizm Hastalığı

Daha çok çocuklarda görülen bu hastalığın en önemli nedeni D vitamini eksikliğidir. Vücutta bu vitaminin uzun süre eksik kalması, kemiklerdeki kalsiyum ve fosfor seviyelerinin korunmasını zorlaştırarak hastalığına neden olabilmektedir. Raşitizm hastalığı, çocukların kemiklerinin yumuşayarak zayıf düşmesine ve gelişimlerini tamamlayamamasına neden olmaktadır.

Bilişsel Bozukluklar

D vitamini, beyin gelişimi, fonksiyonların düzenlenmesi ve sağlıklı bir sinir sistemi için önemli bir rol oynamaktadır. Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, şizofreni, depresyon ve anksiyete bozuklukları görülen birçok hastada, D vitamininin eksik olduğu gözlemlenmiştir. D vitamini seviyesinin yaşam boyunca korunması, daha çok ilerleyen yaşlarda görülebilen nörolojik sorunların önlenmesine katkı sağlamaktadır.

Kalp Hastalıkları

D vitamini eksikliği, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve inme gibi ölüme yol açan kalp sorunları ile ilişkilidir. Geçtiğimiz yıllarda İngiltere’de bu sağlık sorunları görülen hastalarda bazı araştırmalar yapılmış ve büyük kısmında D vitamini yetersizliği saptanmıştır.

Enfeksiyonlar

Kişide D vitamini seviyesinin yeterli tutulması, üst solunum yolu enfeksiyonlarının şiddetini azaltmakta ve hastalığın daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Hatta bazı insanlarda bu tür enfeksiyon sorunlarının ortaya çıkmasını önlemektedir. Araştırmacılar, düşük üst solunum yolu enfeksiyonu olan 3 bine yakın hastada bazı değerlendirmeler yapmış ve bu hastaların büyük bir kısmında D vitamini seviyelerinin düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

Kemik Hastalıkları

D vitamini kalsiyumun emilimini yüzde 30 oranında, fosfor emilimini ise yüzde 80 oranınında artırmaktadır. D vitamini eksikliğinde ise bu emilim oranlarında ciddi bir düşüş meydana gelmektedir. Kişide D vitamini seviyesinin yeterli düzeyde olması, kemiğin normal mineralleşmesini destekler ve ortaya çıkabilecek risklerin önünü kesmiş olur.

D vitamini eksikliği, düşme sonucu kemiklerde görülen kırılma riskinin artmasına da neden olmaktadır. Bu durum, özellikle yaşlılar için tehlikelidir. 65 yaş üzeri kişilerde düşme sonucu oluşan yaralanmalarda kırık görülme riski yüksektir. D vitamini yetersiz olması, kas ve kemiklerde güçsüzlüğe neden olarak kırıkların daha geç iyileşmesini neden olmaktadır.

Şişmanlık

Yapılan araştırmalar, vücutlarında yağ kütlesi fazla olanların D vitamini seviyelerinin düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kilo artışıyla birlikte karaciğerde oluşan yağlanma, vücutta D vitaminin aktif hale gelmesini zor bir hale getirmektedir. Uzmanlar, obezite tedavisinde hastaya kan testleri sonrası kişiye özgü D vitamini takviyesi yapmakta ve güneşli açık alanlarda fiziksel aktiviteler gerçekleştirmesini önermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ