MorTilki.Com

Kulak Memesinde ve Kulağın İçinde Çıkan Sivilce Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir?

Kulak Memesinde ve Kulağın İçinde Çıkan Sivilce Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir?

Kulak memesi veya kulağın iç kısmında çıkan sivilceler, vücudumuzun diğer bölgelerinde çıkan sivilcelere göre daha acı verici olabilirler. Bu cilt sorunu, uzun süre gözlük, kask ve sıkı şapka kullananlarda daha sık görülmekle beraber, uyurken ya da saçı şekillendirirken şiddetli bir ağrıya yol açabilmektedir.

Kulak içi ve çevresindeki cilt derisi, diğer bölgelere nazaran daha hassas bir yapıya sahiptir. Burada bulunan gözenekler, bakteri veya ölü cilt hücreleri nedeniyle tıkanarak şişlik veya sivilcelere neden olabilmektedir. Hazırladığımız bu içerikte; kulak memesi ve içinde çıkan sivilcelerin nedenleri, tedavisi ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kulakta Çıkan Sivilceye Ne Sebep Olur?

Kulak memesi ya da içinde sivilce varsa, büyük olasılıkla kulaktaki gözeneğin içerisinde biriken aşırı yağ, ölü deri hücreleri veya terden kaynaklanıyor olabilir. Aynı zamanda kulak temizliğini ihmal eden bireylerde de sık karşılaşan bir cilt problemidir.

Cildimiz, beslenme alışkanlıkları, ruh hali ve hormonal dengesizliklere bağlı olarak sivilceye neden olabilecek yağ üretimi yapmaktadır. Bu döngü ergenlik çağında artışa geçer ancak her yaş grubunda görülebilen fizyolojik bir olaydır. Kulak çevresinin düzenli olarak yıkanmaması, bu yağın birikmesiyle sivilcelere neden olabilir. Bu tamamen normal bir olaydır fakat cildi tahriş eden bazı dış etkenlerden de kaynaklanıyor olabilir.

  • Hücrelerin fazla yağ üretmesi
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Stres
  • Hijyenik olmayan şartlarda yapılan kulak deldirme işlemleri
  • Gözlük, kask ve şapkaların uzun süreyle kullanılması
  • Müzik dinlemek için takılan sert kulaklıklar

Kulağınızda Oluşan Şişlik Sivilce Olmayabilir!

Kulağınızda oluşan şişlik sivilce belirtileri göstermiyor, her geçen büyüyor veya farklı renklerde ise mutlaka bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Bu tür şişlikler, kist, skar ya da kıl kökü iltihabıyla karıştırılabilmektedir.

Yağ Kistleri

Kulakta meydana gelen şişlik, günler geçmesine rağmen iyileşmiyorsa ve yumru şeklindeyse yağ kisti olabilir. Kistler, sivilcelerden farklı olarak beyazımsı ve kötü kokulu bir irinle doludur. Yağ kistleri, sadece cerrahi müdahaleyle boşaltılmalıdır.

Skar

Yanık, yaralanma veya cilt delici aletler sonucu ciltte ortaya çıkan sivilce benzeri dokuya skar adı verilir. Piercing ya da küpe uygulaması için kulağınız delindiyse, sonrasında kulak çevresinde oluşan ve iyileşmesi uzun süre alan rahatsızlığın nedeni bu olabilir.

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı)

Bazı bakteriler sonucu ortaya çıkar ve sivilce benzeri bir yapıya sahiptir. Kulak memesinde çıktığı zaman aşırı hassasiyet ve kaşıntıya neden olabilir. Şiddetli ağrıya neden olduğu durumlarda doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

Kulak Memesinde Çıkan Sivilcenin Tedavisi

Oldukça hassas bir dokuya sahip olan kulak memesi ve çevresinde çıkan sivilceler, bazı kolay ve etkili yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Tedavi sürecinde sivilceye dokunulmamalı, temizlik esnasında pamuk ve cildi tahriş etmeyecek sabunlu su kullanılmalıdır.

Şişliklere el ile müdahale edilerek patlatılmamalıdır. Tedavi için kullanılabilecek en etkili yöntem, bölgeye sıcak kompres uygulamak olacaktır. Bu uygulama, şişliğe neden olan iltihabı ortadan kaldırarak ağrı ve tahrişin kısa sürede dinmesine yardımcı olacaktır.

  • Kulak memesindeki sivilceyi patlatmayın.
  • Dokunmaktan kaçının.
  • Sabunlu ılık su ve pamuk yardımıyla temizleyin.
  • Sivilcenin üzerine tahriş edici cilt ürünleri sürmeyin.

Bütün bunlara dikkat etmenize ve sıcak kompres uygulamanıza rağmen sivilce iyileşmezse, bir dermatoloji uzmanına görünebilirsiniz. Doktorunuz, gerekli muayenenin ardından cilt yapınıza uygun etkili sivilce kremlerinden birini önerebilir.

Kulakta Çıkan Sivilcelerin Tekrarlama Riski Bulunur!

Özellikle yağlı cilt tiplerindeki sivilcelerin tekrar görülme olasılığı yüksektir. Hoş olmayan görüntü ve ağrıya neden olan aknelerin tekrar etmemesi için düzenli bir rutin sürdürün. Bu süreçte alanı temiz tutun ve tahriş olmasını engelleyin. Müzik dinlemek için kullandığınız kulaklıkları her kullanımdan sonra temizleyin. Bu tür kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın. Kulaklığınız ciltte tahrişe neden oluyorsa, uzun süre kullanmaktan kaçının veya zarar vermeyen yeni bir ürün temin edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ