MorTilki.Com

Hiperemi Nedir? Aktif ve Pasif Hiperemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hiperemi Nedir? Aktif ve Pasif Hiperemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hiperemi, vücudun herhangi bir yerinde bulunan damarlarla fazla kan bulunması sonucu oluşan şişlik veya kızarıklık olarak tanımlanabilir. Kan damarları, iltihap, tahriş ya da böcek ısırması sonucu genişleyebilir. Bu yazımızda, aktif ve pasif hiperemi arasındaki farkların yanı sıra hipereminin nedenleri, belirtileri ve tedavisi gibi merak edilen birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Vücuttaki bir doku veya organda bulunan damarlarda artan kan miktarına hiperemi denilir. Bu duruma; beyin, kalp, gözler, cilt ve karaciğer dahil olmak üzere birçok farklı organda rastlanabilmektedir.

Hiperemi Nedir?

Cilt dokusu ya da bazı organlar, artan kan akışından dolayı etkilenir. Artan bu kan akışı sonucu ciltte kırmızımsı veya mavimsi bir renk değişikliği gözlemlenebilir. Etkilenen bu bölgede aynı zamanda hissedilebilir bir sıcaklık artışı da ortaya çıkmaktadır.

Hiperemi, aktif ve pasif olarak iki gruba ayrılmaktadır. Organların normalden daha fazla kana ihtiyaç duyduğu egzersiz, sıcak ortamlar veya sindirim esnasında oluşabileceği gibi, kalp yetmezliği ve damarda kan pıhtısı görülmesi gibi ciddi sağlık sorunu durumlarında da oluşabilmektedir.

Aktif ve Pasif Hiperemi Arasındaki Farklar

Hiperemi, vücudun belirli bir alanında meydana gelebileceği gibi tüm sistemi etkileyecek şekilde de görülebilir. Bazen hızlı ve kısa süre içinde oluşup kaybolurken, bazen de kan akışının kısıtlanmasıyla daha uzun süre devam edebilmektedir.

Aktif Hiperemi

Herkesin karşılaşabileceği ve hızlı gelişerek ortadan kalkan fizyolojik bir durumdur. Bazı aktiviteler sonucu vücudun çeşitli bölgeleri oksijene ihtiyaç duyar. Bu durumda damarlarda kan akışı hızlanır ve ciltte kızarıklık oluşur.

Aktif hiperemi şu durumlarda oluşur:

Spor yaparken: Kalbimiz ve kaslarımız, egzersiz yaparken daha fazla oksijen gerektirir. Bu esnada organlara oksijen sağlanması için kan akışı artar. Kas sistemi, bu tür efor gerektiren hareketler sırasında normal kan dolaşımında olduğundan 20 kat daha fazla oksijene ihtiyaç duyar.

Sıcaklık artışı: Yüksek sıcaklığın olduğu bir sauna veya güneşin altındaysanız, vücut fazla ısıyı serbest bırakmak için cilde daha fazla kan akışı sağlar. Bunun sonucunda ise ciltte kızarıklık oluşur.

Sindirim: Bir şeyler yedikten sonra, mide ve bağırsaklar yiyeceklerin parçalanması ve besinlerin emilimine yardımcı olmak için daha fazla kana ihtiyaç duymaktadır.

Yara veya iltihap: Böcek ısırığı, diken batması, ufak kesikler sonucu vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyon veya yara oluşursa, zarar gören yerin iyileşmesi için bölgeye daha fazla kan akışı gerçekleşir. Sonucunda ise bölgede kızarıklık gözlemlenir.

Menopoz dönemi: Kadınlar, bu dönemde vücutlarının çeşitli bölgelerinde oluşan yüksek sıcaklıktan şikayetçi olurlar. Yüz, göğüs ve boyun bölgesinde kan akışı hızlanır ve sıcaklık artışı ortaya çıkar. Sıcak basmasının yanı sıra kızarıklık da görülen bir durumdur.

Pasif Hiperemi

Pasif hiperemi, aktif hiperemiye oranla daha ciddi bir durumdur. Bir organda biriken kanın düzgün bir şekilde tahliye edilemediği durumlarla ortaya çıkar. Akut veya kronik olarak ortaya çıkabilir. Kalpteki kanın akışının engellenmesi, bir süre sonra tüm sistemi etkilemeye başlar.

Pasif hiperemin başlıca nedenleri şunlardır:

Kalp yetmezliği: Kalpte kan pompalamakla görevli iki bölüm bulunur. Sağ kısım kanı akciğerlerle pompalarken, sol kısım ise oksijen bakımından zengin kanı tüm vücuda pompalar. Kalp kanı vücuda ulaştırabilecek kadar iyi atmadığında, kan yedeklenmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda ise karaciğer, akciğer, böbrekler ve dalakta tıkanıklık veya şişme meydana gelecektir.

Bacak damarlarında emboli: Varis gibi nedenlerden sonucu bacağın derin damarlarında zamanla pıhtı oluşabilir. Bu pıhtı bir süre sonra serbest kalarak akciğerlerde bulunan damara yerleşerek tıkayabilir.

Portal ven trombozu: Karaciğere gelen damarlarda kan pıhtısı nedeniyle oluşan bir tıkanıklıktır.

Hipereminin Belirtileri

Hiperemi sonucu vücuttaki bazı organ ve bölgelerde kan akışı artar. Etkilenen bölge gözle görülebilir renk değişiklikleri oluşur. Bazı durumlarla hastada kalıcı hiperemiden kaynaklanan rahatsız edici bir sıcaklık şikayeti gözlemlenebilir. Tedavi ihmal edilirse, cilt dokusunda kalıcı hasarlar meydana gelmesine neden olabilir.

Aktif hiperemi belirtileri:

 • Ciltte parlak kızarıklık
 • Bölgenin normalden daha sıcak olması
 • Şişkinlik
 • Dokununca nabzın kolay hissedilmesi

Pasif hiperemi ise dokuyu farklı etkiler ve şu belirtileri gösterir:

 • Koyu kırmızı veya mavi renk (Kronik vakalarda kahverengi)
 • Şişlik, ödem ve ağrı
 • Dokununca bölgenin normalden daha serin olması

Pasif hipereminin kalp yetmezliği sonucu ortaya çıktığı durumlarda ise şu belirtiler görülür:

 • Nefes darlığı
 • Göbek, bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklarda sıvı birikmesi sonucu şişme
 • Hırıltı veya öksürük
 • İştah kaybı
 • Yorgunluk
 • Bilinçte bulanıklık
 • Hızlı nabız
 • Mide bulantısı

Hiperemi Tedavisi

Hiperemi, spor, sindirim, heyecan veya sıcaklık gibi nedenler sonucu oluşuyorsa herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. Aktif hiperemi, egzersizi bitirdiğinizde, sindirim normalde döndüğünde veya sıcak bölgeden ayrıldığınıza kan akışının yavaşlamasıyla kendiliğinden normale dönecektir.

Pasif hiperemi tedavisinde ise hastalığın altında yatan nedenin belirlenmesi önemlidir. Belirtilerin ortadan kalkarak vücudun normal seyrine dönmesi için, kalp yetmezliği veya damar tıkanıklığı gibi hastalıkların tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hiperemi, cildin bazı bölgelerinde böcek ısırması ya da diken batması gibi durumlarda da oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda bölgeye soğuk kompres veya merhem uygulamak yeterlidir.

Ciltte oluşan renk değişikliğini altında yatan neden bilmiyorsa, ileride daha ciddi sorunlarla karşılaşmamak için bir doktora görünmek önemlidir. Özellikle kalp yetmezliği, damar tıkanıklıkları veya karaciğer hastalığı bulunan kişiler, pasif hiperemi durumunda mutlaka doktora danışarak kan akışını kontrol ettirilmelidir.

Hipereminin Önlenmesi

Aktif hiperemi, vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni karşılaması için uyguladığı faydalı bir fizyolojik olaydır. Pasif hipereminin altında ise kalp yetmezliği veya damar tıkanıklıkları gibi önemli sorunlar yatmaktadır. Bu rahatsızlıklara yakalanmamak için düzenli egzersiz yapmak, fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ