MorTilki.Com

Geniz Akıntısı Neden Olur? Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz Akıntısı Neden Olur? Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Enfeksiyonla savaşmak, burun içi zarlarını nemlendirmek ve solunum yolundan gelmesi muhtemel zararlı maddeleri filtrelemek amacıyla burun ve boğazdaki bezler sürekli olarak mukus üretir. Normal süreçte, mukusun varlığı rahatsızlık vermez ve tükürükle karışarak fark edilmeden yutulur. Normalden daha fazla mukus üretildiğinde veya normalden kalın kıvamlı olduğunda ise daha belirgin ve rahatsız edici hale gelir.

Vücudun fazladan mukus üretmesi, nadir görülen bir olay değildir. Vücut, savunma mekanizması olarak bazı durumlarda üretimi artırır. Bu olduğunda, fazla mukus genellikle burun deliklerinden dışarı atılır. Hepimizin bildiği gibi bu olaya burun akıntısı diyoruz. Fazla mukus, burnun arkasından boğaza aktığında ise bu duruma geniz akıntısı veya postnazal akıntı denir. Peki ama geniz akıntısı neden olur? Geniz akıntısına iyi gelen şeyler nelerdir? Hep birlikte inceleyelim…

Mukus Ne İşe Yarar?

Soluduğumuz hava mikrop, polen ve diğer çevresel kirleticilerle doludur. Solunum esnasında, bu zararlı parçacıklar filtrelenmezse problem yaratabilirler. Söz konusu istilacıları, bir anlamda tuzağa düşürmek ve yok etmek mukusun görevidir. Bu nedenle, mukusun yaptığı iş, küçümsenemeyecek kadar önemlidir.

Geniz Akıntısının Belirtileri Nelerdir?

Mukusun varlığı ve işlevi genellikle fark edilmez. Gün boyunca tükürük ile zararsız bir şekilde karışır ve yutulur veya sümkürme yoluyla dışarı atılır. Bununla birlikte, vücut çok fazla mukus üretirse, çok daha belirgin hale gelir. Bu olduğunda, bir kişi boğazının arkasından aşağı akan mukusu hissedebilir. Geniz akıntısı olarak bilinen şey tam olarak budur. Geniz akıntısının yaygın görülen ortak belirtileri ise;

 • Boğazın sürekli temizlenmesi gerektiğini hissetmek veya sürekli yutkunma hissi yaşamak
 • Geceleri daha da kötüleşen rahatsız edici öksürük
 • Aşırı mukus nedeniyle mide bulantısı
 • Boğaz ağrısı ve ağız kokusu
 • Hırıltılı, cızıltılı bir ses tonu

Geniz Akıntısı Nedenleri

Geniz akıntısını, hayatının bir noktasında neredeyse herkes en az bir kere yaşar. Çoğu insan kısa süre içinde atlatır ancak geniz akıntısı sık tekrarlayan bir durum haline geldiğinde yaşam kalitesini ciddi oranda düşürür. Geniz akıntısı nedenlerini birkaç ana başlık altında toplamak gerekirse, bunlar:

Alerji: Geniz akıntısının en yaygın nedenlerinden biri alerjidir (Alerjik rinit & Saman nezlesi gibi). Bitkilerden çıkan polenlerin neden olduğu mevsimsel alerjilere tepki olarak vücut ekstra mukus üretimi yapar ve geniz akıntısı meydana gelir.
Soğuk hava veya kuru hava: Soğuk veya kuru hava geniz akıntısı nedenlerinden biridir. Soğuk veya kuru hava solumak, burnu ve boğazı tahriş edebilir. Bu olduğunda, nem kazandırmak, ısıtmak ve tahrişi hafifletmek için vücut fazladan mukus salgılamaya başlar.

Soğuk algınlığı, grip, sinüs enfeksiyonları: Grip, sinüs enfeksiyonları ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar da geniz akıntısı ile ilişkilidir. Vücut, istilacı mikropları temizlemek için daha fazla mukus üretimi yapmaya başlar. Hasta olduğumuzda, fazla mukustan şikayetçi olsak da gerçek şu ki, aslında bu vücudumuzun sağlıklı kalmak için çalıştığının en bariz göstergesidir.
Burun duvarının (septum) hizasından kayması: Burnumuz, duvar şeklindeki kıkırdak yapının ikiye böldüğü tünel şeklinde bir organdır. Bu kıkırdak duvara septum nasale veya kısaca septum denir. Geniz akıntısının bir başka nedeni, septumun olması gereken hizasından sapmasıdır. Septum kaydığında, tünel daralır ve mukusun tahliyesi zorlaşır. Sonuç olarak geniz akıntısı meydana gelir.

Geniz akıntısının nedenleri yalnızca yukarıda listelenenler ile sınırlı değildir. Geniş yelpazede birçok etken, geniz akıntısına sebep olabilir. Bu nedenler:

 • Değişen hava sıcaklıkları
 • Sinüs enfeksiyonları
 • Sigara kullanımı
 • Kimyasal içeren parfümler ve temizlik ürünleri
 • Hamilelik
 • Burunda sıkışmış küçük nesneler (genellikle çocuklarda veya bebeklerde görülür)
 • Bazı tansiyon ve doğum kontrol ilaçları
 • KOAH gibi kronik solunum rahatsızlıkları
 • Aşırı baharatlı ve acı yemek

Önemli: Bazı durumlarda, geniz akıntısına neden olan sorun aşırı mukus değildir. Asıl neden, boğazın az miktardaki mukusu temizleyemiyor olmasıdır. Yutma problemleri veya gastrik reflü boğazda sıvı birikmesine neden olabilir, bu da geniz akıntısı gibi hissedilir.

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz akıntısı tedavisi, soruna neden olan altta yatan sebebe bağlıdır. Örneğin, antibiyotikler bakteriyel bir enfeksiyonu geçirebilir. Bununla birlikte, yeşil veya sarı mukus bakteriyel bir enfeksiyonun belirtisi değildir. Soğuk algınlığı da mukusu bu renklere döndürebilir ve buna antibiyotiklere cevap vermeyen virüsler neden olur.

Antihistaminikler ve dekonjestanlar genellikle sinüzit ve viral enfeksiyonların neden olduğu geniz akıntısını gidermeye yardımcı olabilir. Ayrıca alerjilerin neden olduğu ve sürekli tekrarlayan geniz akıntısı için doktorunuz steroid burun spreyi reçeteleyebilir. Bunun dışında, deniz suyu gibi tuzlu su burun spreyleri de geniz akıntısı semptomlarını hafifletebilir.

İlaçlar dışında evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem daha var! Bunlar:

 • Bol su ve bitkisel çaylar için
 • Çorba gibi sıvı besinlere ağırlık verin
 • Uyurken yastığınızı biraz daha yüksek tutun
 • Odanızın havasının nemli olmasını sağlayın
 • Sıcak ve buharlı bir duş almayı deneyin
 • Yatak, yastık ve nevresimlerinizde toz olmadığından emin olun
 • Tozlu alanlardan kaçının
 • Evinizi mümkün olduğunca temiz ve tozsuz tutun

Geniz Akıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Geniz akıntınız kötü kokuyorsa, 10 gündür geçmediyse, ateşiniz varsa, hırıltılı sesiniz varsa veya semptomlarınız şiddetliyse, bakteriyel bir enfeksiyonunuz olabilir ve doktora gitmeniz gerekir. Gitmeniz gereken bölüm ise kulak burun boğaz doktorudur.

Sonuç:

Geniz akıntısı sık görülen yaygın bir durumdur. Rahatsız edici olsa da çoğu zaman ek bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. Kaçınmanın en iyi yolu, alerjenlerden ve tetikleyicilerden uzak durmaktır. Bol su içmek ve sıvı ağırlıklı beslenmek, tuzlu su spreyleri kullanmak, yastığın yüksek olmasını sağlamak ve buharlı duş almak rahatlamanızı sağlayabilir.

Geniz akıntısı ve diğer tüm hastalıkların tedavisinde size en iyi ve yalnızca doktorunuz yardımcı olabileceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ