MorTilki.Com

Evde Lavman Nasıl Yapılır? Kabızlıkta Lavman Kullanımı

Evde Lavman Nasıl Yapılır? Kabızlıkta Lavman Kullanımı

Lavman, kolonoskopi, sigmoidoskopi, cerrahi operasyonlar öncesi hazırlık veya kabızlık gibi çeşitli durumlarda kullanılan yararlı bir araçtır. Lavman, sağlık merkezlerinde eğitimli personeller tarafından uygulanabileceği gibi evde de yapılabilir. Yazının devamında, kabızlığı gidermek amacıyla kullanılan lavman kitlerinin nasıl uygulanması gerektiğine dair çeşitli bilgiler bulacaksınız…

Lavman, kalın bağırsağın alt kısmı olan rektuma sıvı bir bileşeni sokarak dışkının dışarı atılmasını sağlama veya kolaylaştırma işlemidir. Kolonoskopi, sigmoidoskopi, cerrahi operasyonlar öncesi temizlik veya kabızlık şikayetlerinde kullanılır. Ancak, biz bu yazımızda kabızlık şikayeti olanların evde lavman kitlerini nasıl kullanması gerektiğine dair bilgilendirme yapacağız. Öncelikle, dikkat edilmesi gereken birkaç noktaya değinelim ve ardından evde lavman nasıl yapılır? Sorusunu cevaplandıralım…

Sıvı lavmanlar (enema) eczanelerde reçetesiz olarak satılıyor. Bununla birlikte, sabunlu su, sofra tuzu veya doğal yağlar kullanılmak suretiyle ev yapımı lavmanlar hazırlanabiliyor. Ancak, evde bilinçsizce hazırlanan lavmanlar, rektal yanıklar, bakteriyel enfeksiyonlar, kolonun elektrolit dengesinin bozulması ve kanlı ishal gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, lavman solüsyonunu evde kendiniz hazırlamaya çalışmayın. Kabızlık için lavman kitini güvenilir bir eczaneden ve doktor tavsiyesi ile satın alın.

Önemli: Lavman esas olarak kabızlığı tedavi edecek bir uygulama veya ilaç değildir. Lavman yapılarak geçici bir iyileşme sağlansa da önemli olan kabızlığa neden olan faktörlerin giderilmesi ve tedavi edilerek çözülmesidir.

Evde lavman yapmak, fazla maharet istemeyen kolay bir uygulama diyebiliriz. Kullanmak için makat bölgenize ulaşabiliyor olmanız yeterli. Omuzlarında veya kollarında sınırlı hareket aralığı olan veya parmaklarında, ellerinde his kaybı olan biriyseniz yardım almanız gerekebilir.

Lavman Nasıl Kullanılır?

Her lavman kiti için talimatlar küçük farlılıklar gösterse de genel olarak uygulanması gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle, uygulama sonrasındaki su kaybını telafi etmek için 1 – 2 bardak su içmeniz faydanıza olacaktır.
 • Lavmanı yapmak için tuvalete yakın bir yer belirleyin. Banyonuzda klozet varsa en ideal yer banyodur.
 • Rahat etmenizi sağlamak için yere havlu veya benzeri şeyler serin.
 • Alt vücudunuzdaki külotunuz dahil tüm giysileri çıkarın.
 • Lavman başlığının ucundan kapağını çıkarın.
 • Lavman kitlerinin anüse giren kısmı çoğu zaman kaydırıcı özelliktedir ancak bunun yeterli olmadığını düşünüyorsanız kitin ucuna ve makat bölgenize az miktarda vazelin sürün.
 • Lavmanı kendi kendinize yapıyorsanız ve sağ elinizi kullanıyorsanız, sol tarafınıza yatın. Sol elinizi kullanan biriyseniz sağ tarafınıza yatın.
 • Üstteki bacağınızı bükerek karnınıza doğru çekin.
 • Kitin ucunu yavaşça anüsten içeri sokun ve yaklaşık 10 cm itin. Bu esnada derin nefes alın, verin. Ek olarak, basurunuz varsa (hemoroid) daha dikkatli olun.
 • Sıvının rektuma boşalması için lavman kabını yavaşça sıkın ve tüm çözeltiyi kullandığınızdan emin olun.
 • Son olarak, lavman başlığını anüsten çıkarın.
 • Lavmanın etkilisini göstermesi için bir süre beklemeniz gerekiyor. Bu süre her lavmanda farklılık gösterir (2 dakika ila 1 saat arasında) ancak çoğu lavman 5 ila 15 dakika arasında etki etmeye başlar. Süreyi tam olarak öğrenmek için lavmanın prospektüsünü okuyun.
 • Belirtilen süre dolduğunda tuvalete gidin. Sonrasında birkaç kez daha tuvalete gitmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle tuvalete yakın bir yerde bekleyin.

Önemli: Lavmanın kabızlık için sürekli kullanılması bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Vücut dışkıyı atmak için lavmanlara bağımlı hale gelebilir ve bağırsaktaki kaslar zamanla zayıflayabilir. Bu nedenle, lavman kullanımını alışkanlık haline getirmek yerine, kabızlığa neden olan etkenlerin giderilmesine odaklanın.

Evde lavman yapmak konusunda halen endişeleriniz ve kafanızda soru işaretleri varsa, aşağıdaki videoyu izleyin.

Sonuç:

Eczanelerde satılan lavman kitlerinin evde uygulanması kolaydır ve fazlaca bir maharet gerektirmez. Özellikle kabızlık sorunu olanlarda kısa sürede etki göstererek rahatlama sağlar ancak kabızlığın tedavisi veya çözümü olarak düşünülmemelidir. Kabızlık şikayetiniz varsa uygun bir beslenme şekli işinize yarayabilir. Tüm çabalarınıza rağmen kabızlık şikayetinizde iyileşme göremediyseniz doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Ek olarak, bol su için ve sıvı gıdalar tüketin.

Geçmişinizde kolon ameliyatı olan biriyseniz veya bağışıklık sisteminizi çok zayıflatan bir hastalığa sahipseniz doktor onayı almadan asla lavman kullanmayın. Kahve lavmanı, limon suyu lavmanı vb. gibi doğal olduğu söylenen ev yapımı lavman tariflerine itibar etmeyin ve kullanmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ