MorTilki.Com

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur? İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur? İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Dünya genelindeki her 10 kadından 5’inin ve her 10 erkekten 1’inin hayatı boyunca en az bir kere idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğini biliyor muydunuz? İdrar yolu enfeksiyonu, üretra ve üreter de dahil olmak üzere böbreklere kadar ulaşabilen yaygın görülen bir sorundur.

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken yanma, pelvik bölgede ağrı ve sık sık idrara çıkma isteği gibi hayat kalitesini düşüren bir düzine rahatsızlığa neden olur. Eğer bir kadınsanız, bu konuda daha şanssızsınız diyebiliriz. Bunun nedeni, kadınların üretrasının (idrar torbasından sonraki idrar yolu) erkeklere nazaran daha kısa olmasıdır. Ek olarak, kadınların üretrası anüse ve vajinaya daha yakın konumdadır. Bu bölgedeki bakteriler, kolaylıkla üretraya ulaşabilir ve mesaneye ulaşmak için daha kısa bir yol kateder. Bununla birlikte, idrar yolu enfeksiyonları yetişkin erkeklerde, çocuklarda ve hatta bebeklerde bile görülebilir.

İyi haber şu ki, idrar yolu enfeksiyonları günümüzde kolaylıkla teşhis edilebilir ve tedavisi yapılabilir. Ancak, tedavi konusunda geç kalırsanız, enfeksiyon böbreklere kadar ilerleyip daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşağıda, idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini, nedenlerini ve önlem amaçlı neler yapabileceğinizi içeren geniş kapsamlı bir rehber bulacaksınız. Öncelikle bu enfeksiyona neden olan muhtemel sebeplerle başlayalım…

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonları, yalnızca mikroskopla görülebilecek kadar küçük boyuttaki mikropların idrar yoluna girmesi ve mesanede çoğalmasıyla ortaya çıkar. Üriner sistem (boşaltım sistemi), bu zararlı istilacıları dışarı atmak için tasarlanmış olsa da bazen bu görevi tam olarak yerine getiremez. Bu olduğunda, sisteme sızan istilacılar çoğalarak enfeksiyona neden olur.

Kadın anatomisi: Kadınların idrar yolu enfeksiyonu geçirme olasılığının erkeklere nazaran daha fazla olduğundan bahsetmiştik. Kadınlardaki bu anatomik farklılık, enfeksiyonun daha kolay meydana gelmesinde en önemli aktördür. Birçok kadın, yaşamı boyunca birden fazla kez idrar yolu enfeksiyonu geçirir.

Cinsel aktivite: Cinsel olarak aktif kadınlar, cinsel olarak aktif olmayan kadınlardan daha fazla idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma eğilimindedir. Yeni bir cinsel partnere sahip olmak veya birden fazla erkekle ilişkiye girmek riski artırır. Seks öncesi vajinanın ve penisinin yıkanması, ilişki sonrası idrar yapmak (işemek) ve prezervatif gibi koruyucuları kullanmak, cinsel aktivite nedeniyle idrar yolu enfeksiyonu olmanıza engel olabilir.

Bazı doğum kontrol araçları: Bazı doğum kontrol araçları idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Bunlardan en çok bilineni ”diyafram” ismiyle bilinen sperm bloke edici araçtır. Diyafram, cinsel ilişkiden hemen önce rahim ağzına yerleştirilen ve prezervatif gibi spermi bloke eden, kubbe şeklinde bir gereçtir. Ülkemizde yaygın kullanılan bir gereç değil ancak bu ürünü kullanıyorsanız ve idrar yolu enfeksiyonu şikayetleriniz varsa, başka bir korunma yöntemini tercih etmeniz en mantıklısı olacaktır.

Menopozla birlikte östrojenin düşmesi: Menopoz döneminde östrojen hormonu seviyelerinde düşüş meydana gelir. Hormon seviyelerindeki bu dalgalanma idrar yolu enfeksiyonu olma riskini artırır. Perimenopoz (menopoz belirtilerinin görülmeye başlandığı dönem) ve menopoz dönemlerinde idrar yolu enfeksiyonları yaşıyorsanız, doktorunuzun reçeteleyeceği östrojen ilaçları işinize yarayabilir.

İdrar yolu anormallikleri: İdrarın vücuttan tam olarak atılmasına neden olan çeşitli anormallikler idrar yolu enfeksiyonlarının bir başka nedenidir. Bu tür anormallikler, özellikle bebeklerdeki idrar yolu enfeksiyonlarının en bilinen sebeplerinden biridir. Ek olarak, ıslak veya kirli bir bezin değiştirilmesi, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için iyi bir yoldur. Bebeğinizin altını değiştirirken, temizliğini önden arkaya doğru yapmanız çok önemlidir.

İdrar yolu tıkanmaları: İdrarın vücuttan tam olarak ve kolaylıkla atılması sağlıklı bir boşaltım sistemi için önemlidir. Böbrek taşları ve erkeklerde genişlemiş prostat, idrarı mesanede tutarak enfeksiyon riskini yükseltir.

Bağışıklık sistemi sorunları: Diyabetli insanlar idrar yolu enfeksiyonları konusunda daha yüksek risk altındadır, çünkü kandaki yüksek şeker (glikoz) seviyeleri idrarda yüksek şeker seviyelerine ve bakteriler için iyi bir büyüme ortamına neden olur. Diyabetli insanlar, genellikle enfeksiyonlara tepki vermeyen bir bağışıklık sistemine sahiptir. Ayrıca diyabet, mesanenin boşalmasını sağlayan sinirlere zarar verebilir. Diyabet benzeri bağışıklık sistemini etkilen tüm hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. Vücudun istilacılara karşı savunmasız hale gelmesi, enfeksiyona zemin hazırlar.

Hamilelik: Hamilelik idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. Bu dönemde meydana gelen hormonal değişiklikler normal idrar yolu işlevini değiştirebilir. Genişleyen uterus hem mesane hem de üreterler üzerinde baskı oluşturabilir. Bu değişiklikler, gebe kadınların ”idrarı tutmasına veya geciktirmesine” neden olur. Netice olarak, bakteriler için uygun büyüme koşulları sağlanmış olur.

Yaşlılık: Yaşlılık sürecinde bağışıklık sistemi güçsüzleşir ve enfeksiyon hastalıkları riski artar. Bunlardan biri de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle yaşlı bireylerde ciddi böbrek sorunlarına varan ciddi sorunlara yol açabilir.

Yanlış taharet: İdrar yolu enfeksiyonlarının bir diğer yaygın nedeni de tuvalet ihtiyacı sonrası temizliğin yanlış şekilde yapılmasıdır. Taharet esnasında, temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bebeklerin enfeksiyon kapmaması için de bu kural hayli önemlidir. Diğer yandan, çocuklara tuvalet eğitimi verilirken bu husus mutlaka öğretilmelidir.

Yukarıda, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan en yaygın etkenleri sıraladık. Şimdi de yaygın görülen belirtilerine hep birlikte göz atalım…

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonları geniş kapsamlı olarak ele alındığında, üretrit, sistit ve piyelonefrit olmak üzere üç ayrı başlık altında incelenir. Her birinin semptomları farklılık gösterebilse de en yaygın görülen genel belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • İdrar yaparken (işerken) yanma hissi
 • Sık sık idrar yapmak amacıyla tuvalete gitme dürtüsü ve buna rağmen az idrar yapmak
 • Tuvaletten çıktıktan hemen sonra bile ihtiyacın tam olarak giderilememe hissi
 • Ağır kokan, koyu renkli, bulanık veya kanlı idrar
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Kadınlarda pelvik bölgede ağrı (alt karın bölgesi)
 • Sırt, alt karın ve yan bölgelerde ağrı
 • Ateş
 • Yorgun ve halsiz hissetmek

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar yolu enfeksiyonları genel olarak, doktorlar tarafından antibiyotik reçetelenmek suretiyle tedavi edilir. Tanı ve teşhisi ise yalnızca bir kan veya idrar tahlili ile kolayca yapılır. Bununla birlikte, İYO semptomlarını hafifletmek ve gelecekte bu rahatsızlığa yakalanma olasılığınızı en aza indirmek için evde yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunlar:

 • Gün içinde bol bol su için. Günde ortalama 6 ila 8 bardak su içmeyi hedefleyin.
 • Tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin. Tuvalete gitmeniz gerekiyorsa o anda gidin.
 • Taharet temizliğini daima önden arkaya yapın ve bunu çocuklarınıza da öğretin.
 • Küvetteki kirlenen su içinde uzun süre oturarak banyo yapmak yerine duş almayı tercih edin.
 • Polyester (naylon) külotlar yerine teri emen pamuklu penye tarzı iç çamaşırlarını tercih edin.
 • Günlük ped kullanan bir kadınsanız, bu pedlerin pamuklu ve kokulu (parfümlü) olmadığından emin olun.
 • Seks yapmadan önce cinsel bölgenizi temizleyin ve hemen sonrasında tuvalete giderek idrar yapın.
 • Nadirende olsa prezervatif üzerindeki kaydırıcı yağlar enfeksiyona neden olabiliyor. Kondom markasını değiştirmeyi veya başka korunma araçları kullanmayı düşünün.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Kızılcık Suyu

Bazı klinik çalışmalar kızılcık suyunun idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Nitekim, kızılcık suyunun mesane duvarına yapışan E.coli (Koli Basili) isimli bakteriye müdahale ettiğine dair bazı kanıtlar var. Kızılcık tabletleri veya kapsülleri de aynı işi görebilir. Ancak, tamamiyle bitkisel bir tarif arıyorsanız aşağıdaki kolay yöntemi deneyebilirsiniz…

İdrar yolu enfeksiyonu için kızılcık suyu nasıl yapılır? Yaklaşık yarım kilo kızılcığı yıkayın ve saplarını ayıklayın. Ardından 1 bardak su ile kaynatıp süzün ve bir ölçüye bir ölçü su ile karıştırıp için. Böbrek taşı şikayeti olan biriyseniz kızılcığı tüketmeden önce doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ