MorTilki.Com

Kaş Kepeklenmesi Neden Olur? Kaş ve Kirpik Kepeği Nasıl Geçer?

Kaş Kepeklenmesi Neden Olur? Kaş ve Kirpik Kepeği Nasıl Geçer?

Kafa derisinde gelişen ve pul pul dökülmeyle sonuçlanan kepeklenme, kaş ve kirpiklerde de görülebilir. Kuru ciltler pullanmaya ve dökülmeye müsait olsa da kepek konusunda birincil suçlu yağlı cilde eşlik eden seboreik dermatit ve diğer maya tipi organizmalardır.

Cildin aşırı kuru olması kepeğin bilinen nedenlerinden biridir ancak kepek aslında yağlı ortamı seven bir mayadan (mantar) kaynaklanır. Bunlar, seboreik dermatit ve diğer cilt rahatsızlıklarıyla ilişkili, pityrosporum ovale (P. ovale) veya malassezia furfur (M. furfur) adı verilen maya tipi organizmalardır. 

Kaş ve kirpiklerdeki kepeklenme her yaştan insanı etkisi altına alabilir. Buna, bebeklerden yaşlı yetişkinlere kadar her yaş grubu dahildir. Ancak, özellikle ergenlik döneminde cilt daha fazla yağ ürettiğinden kepeklenmeye en müsait zamanlar bu dönemlerdir. Diğer yandan, saç derisindeki kepek ile kaş ve kirpiklerde olan kepek aynıdır.

Seboreik dermatit mayaları; karanlık, nemli ve yağlı alanları çok severler. Kepekle birlikte, kaşıntıya, kızarıklığa ve saç kaybına neden olurlar. Seboreik dermatit, vücudunuzda kıl yoğunluğu olan herhangi bir yerde olabilir: kaşlar, kirpikler, kasık bölgesi, yüzünüz, kafa derisi, göğüs altında, göbek deliğinizin etrafında, poponuzda veya göğsünüzde… 

Ayrıca, genellikle kafa derisi üzerinde başlayan ve vücudun her tarafına yayılabilen seboreik dermatit, sedef hastalığı, egzama ve diğer cilt sorunlarıyla ilişkilidir. Bazen soğuk ve kuru hava veya stres nedeniyle şiddetlenir.

Kaş kepeği ile baş etmenin yolu, kafa derisi kepeği ile aynı şeydir. Birçok kepek önleyici şampuan, antifungal özellikleri sayesinde kepeğe karşı iyi gelir. Sıradan şampuanlar ile kepek sorununu çözemediyseniz o halde çinko, pirition, ketokonazol, selenyum içeren Nizoral ve Ketoral gibi medikal şampuanları kullanmanız gerekebilir. Kepeğe karşı kullanabileceğiniz bir diğer ürün de Prozinc şampuandır (mor kutu olanı). Ayrıca, çay ağacı yağının antifungal etkisi olduğu biliniyor. Çay ağacı yağı içeren şampuanları kullanmak veya aloa vera jeli ile seyreltilmiş çay ağacı yağı ile kepekli bölgeye masaj yapmak işinize yarayabilir.

Sonuç:

Kepek, yaygın olarak saç derisinde görülse de kıl yoğunluğu olan tüm bölgelerde görülebilir. Kaş kepeklenmesi ve kirpik kepeklenmesi oldukça yaygındır. Bunlar, genellikle endişelenecek bir şey olmayan kronik bir durumdur. Deneyebileceğiniz birçok medikal şampuan markası vardır. Ancak bilmelisiniz ki, arkadaşınıza iyi gelen şampuan sizin için çözüm olmayabilir. Deneme yanılma yöntemiyle sizin için uygun olanı bulmalısınız.

Kepek kontrol altına alınmazsa uzun vadede kıl kayıplarına neden olur (Saç dökülmesi ve kaş dökülmesi gibi). Birkaç hafta içinde iyileşme görmüyorsanız, bir dermatologa görünmeniz gerekir. Doktorunuzun reçeteleyeceği ilaç veya medikal şampuan kaş ve kirpiklerinizdeki kepekten kurtulmanızı sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ