MorTilki.Com

Biberiye Çayının Faydaları Nedir? İbrahim Saraçoğlu Biberiye Çayı Kürü Tarifi

Biberiye Çayının Faydaları Nedir? İbrahim Saraçoğlu Biberiye Çayı Kürü Tarifi

Daha çok Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen ve kendine has güzel kokulu bir bitki olan biberiye, mutfaklarda bazı yemeklere lezzet katmasının yanı sıra şifa niyetine de tüketilmektedir. Biberiyenin iğne şeklinde yaprakları bulunur ve her mevsim yeşil kalan bitki türlerindendir. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen yöntemle çay şekilde demlenerek tüketilirse, sindirim sistemi rahatsızlıkları, baş ağrısı ve migren başta olmak üzere birçok sağlık sorununun tedavisinde etkili olmaktadır.

Geçmiş yıllarda daha çok kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim problemleri için kullanıldığı bilinen biberiye çayı, son yıllarda yeni araştırmalara konu olmuş ve başka hastalıklara da iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Çam ağacını andıran yapraklara sahip olan bu bitki, ülkemizde dört mevsim kolay bir şekilde temin edilebilmektedir.

Biberiye Çayının Faydaları

Antioksidan içeriği bakımından zengin olması, çeşitli zararlı alışkanlıklar sonucu zamanla biriken toksin ve diğer zararlı maddelerin vücuttan atılmasına katkı sağlamaktadır. Biberiye, şaşırtan bu faydaları nedeniyle son dönemlerde kozmetik ürünlerin içeriğinde de kullanılmaya başlamıştır. Doğanın bize bir armağanı olan bu bitkiden elde edilen çayın tüm faydaları ise şu şekilde;

  • Bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunur.
  • Kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir.
  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Migren atakları ve baş ağrısını dindirir.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Konsantre olmayı kolaylaştırır.
  • Gut hastalığına iyi gelir.
  • Saç dökülmelerini azaltır.

İbrahim Saraçoğlu Biberiye Çayı Tarifi

Bir çaydanlığın içerisine bir bardak su ekleyin ve kaynatın. Ardından kaynayan suyun içerisine 1 tutam kurutulmuş biberiye yaprağı ilave edin. Çaydanlığın kapağını kapatın ve 10 dakika daha kısık ateşte demlenmesini bekleyin. Hazırladığınız karşımı süzün ve yemeklerden bir saat sonra tüketin. Sabah, öğlen ve akşam öğünlerinden sonra karışımı aynı şekilde hazırlayarak taze olarak içmeniz tavsiye edilmektedir.

İbrahim Saraçoğlu, etkili bir sonuç alınabilmesi için biberiye kürünün üç günlük aralarla birlikte toplam altı hafta tüketilmesini önermektedir. Her gün taze bitkilerden hazırlayacağınız kürü üç hafta boyunca tüketin ve üç gün ara verin. Aradan sonra üç hafta yine aynı işlemi tekrarlayın.

Bu tür bitki kürlerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Biberiye çayını tükettiğiniz zaman vücudunuzda alerjik bir durum meydana gelirse, kullanıma derhal son verilmesi gerekmektedir.

Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Yayınladığı bitkisel zayıflama kürleriyle tanınan Dr. Ender Saraç, biberiye çayının metabolizmayı hızlandıran etkisinden dolayı zayıflamak isteyen kişiler için tavsiye etmektedir. Saraç, kilo vermek isteyen ve bu bitkiye alerjisi olamayan kişilerin günlük olarak 2 bardak içmesini öneriyor. Bu amaçla tüketilen biberiye çayı, mutlaka şekersiz ve 80 derece sıcaklıkta demlendikten sonra içilmelidir. Daha yüksek sıcaklıkta kaynatıldığı zaman bitkinin içeriğindeki mineral ve vitaminler özelliğini yitirmektedir.

Biberiye Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Biberiye çayının herhangi bir alerjiye neden olduğu bilinmemektedir ancak günde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar, bu kürü kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinden dolayı yüksek tansiyon hastaları, mide ülseri, ishal ve kanamalı rahatsızlığı olan kişiler biberiye çayı tüketmekten kaçınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ