MorTilki.Com

Tırnak Yemek Nasıl Önlenir? Tırnak Yeme Alışkanlığını Bırakma Yolları

Tırnak Yemek Nasıl Önlenir? Tırnak Yeme Alışkanlığını Bırakma Yolları

Kaygı bozuklukları, stres ve psikolojik bozukluklar gibi etkenler nedeniyle, o an farkında olmasak bile istemsizce tırnaklarımızı yiyebiliyoruz. Bu kötü alışkanlığa son vermemiz için bazı pratik ipuçlarına ihtiyacımız var. Nitekim, herhangi bir eylemi farkında olmadan yapıyor olmak, onunla savaşmamızı daha zor hale getirir. Tırnak yeme alışkanlığınızı aklınıza getirecek ve önlem almanızı sağlayacak birkaç yöntem…

Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak aslında düşündüğünüz kadar zor olmayabilir. Oje sürmekten örgü örmeye kadar birçok farklı yöntem daha önce denendi ve çoğu kişi bu yollarla tırnak yeme alışkanlığını bıraktı. Yazının devamında, çoğu insanda işe yarayan bu yöntemleri bulacaksınız. Tırnak yemek nasıl önlenir? İşte yanıtı…

Eldiven Giyin veya Parmaklarınıza Bandaj Sarın

Tırnak yemek, çoğu zaman istemsizce yapılan bir eylemdir. Siz hiç farkında olmasanız bile o esnada tırnaklarınızı yiyor olabilirsiniz. Farkında olmanızı sağlamak için en etkili yol onları kapatmaktır. Eldiven takmak veya parmakları bandajla sarmak evinizde uygulayabileceğiniz kolay ve etkili bir yöntemlerdir.

Tırnaklarınızı Mümkün Olduğunca Kısa Kesin

Tırnaklarınızı sürekli yiyen biriyseniz tırnak makasına ihtiyacınız olduğu söylenemez ancak bu eylemi yalnızca belirli durumlarda gerçekleştiriyorsanız o halde tırnaklarınız herkesinki gibi uzuyordur. O halde, yapmanız gereken ilk şey tırnaklarınızı mümkün olduğunca kısa kesmektir. Uzun tırnaklar yemek için daha caziptir. Bu cazibeyi ortadan kaldırmak için tırnaklarınızı kısa kesmeye özen gösterin.

Parmaklarınızı ve Ağzınızı Meşgul Edecek Aktiviteler Bulun

Çoğu sigara tiryakisinin, farklı bir işe yoğunlaştığı esnada sigara içmediğini biliyor muydunuz? Benzer şekilde, parmaklarınızı başka bir işle meşgul ettiğinizde tırnak yemediğinizi göreceksiniz. Herkesin hobisi farklı olduğundan seçim size kalmış. El işi örgüleriyle uğraşın, tesbih çekin, resim yapın, cep telefonunuzla zaman geçirin, stres topu kullanın veya elinize bir kalem alarak onunla uğraşın. Diğer yandan, tırnaklarınızı yemeyi önlemek için ağzını meşgul etmek de işinize yarar. Sakız çiğneyin, dudaklarınızın arasına bir kibrit çöpü alın veya yanınızda bir su şişesi bulundurup her tırnak yemek istediğinizde bir yudum için.

Nemlendirici El Kremi Kullanın

Tırnak yeme dürtüsüyle başa çıkmak için el bakımı yapan nemlendirici kremleri kullanmak iyi bir fikirdir. Bu yöntemi iki farklı kazanç olarak düşünebilirsiniz. Hem pamuk gibi ellere kavuşacak hem de tırnak yeme alışkanlığınızdan kurtulacaksınız. Bu bağlamda, çantanızda bu kremlerden bir tane bulundurmak işinize yarayacaktır. El kremi seçimi konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız en iyi 10 el kremi listemize göz atın.

Amacınızı Hatırlatan Bir Bileklik Takın

Size amacınızı hatırlatması için farklı uyarıcılara ihtiyacınız olabilir. Bunun en şık ve kolay yolu bileklik kullanmaktır. Tırnaklarınızı yemek için parmaklarınızı her ağzınıza götürdüğünüzde bilekliğinizi görecek ve amacınıza sadık kalmak isteyeceksiniz. Bilekliğiniz yoksa da sorun değil, sıradan bir ip veya lastik bile işinizi görebilir.

Acı Oje Kullanmayı Deneyin

Tırnak yeme alışkanlığını bırakmak için özel olarak üretilen acı tada sahip ojeler var. Bu ürünlerin birçoğu sağlığa zarar vermeyen güvenli bileşenlerden imal ediliyor. Ojenin bu kötü tadı sayesinde tırnaklarınızı ağzınıza götürmek istemeyeceksiniz. Benzer şekilde, takma tırnaklar ve akrilik protez tırnaklar da bu süreçte işinize yarayabilecek ürünlerdir.

Görsel Hatırlatıcılardan Yardım Alın

Evinizde gözünüze en çok çarpan noktalara küçük notlar iliştirin. Çalışma masanıza, gardırobunuzun kapağına, aynanıza ve hatta tuvalet kapınıza bile! Bu küçük notları her gördüğünüzde daha çok motive olacak ve amacınızdan sapmayacaksınız.

Tırnak yeme alışkanlığı kaygı bozukluklarını işaret eden kötü bir alışkanlıktır. Çoğu kişinin tırnak yemesinin sebebi altta yatan psikolojik durumlardır. Tüm çabalarınıza rağmen tırnak yemeyi önleyemiyorsanız uzman bir doktora giderek altta yatan sebebi öğrenmeniz ve uygun tedaviyi almanız gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ