MorTilki.Com

Kulağa Su Kaçınca Ne Yapılmalı? Kulağa Kaçan Suyu Çıkarma Yöntemleri

Kulağa Su Kaçınca Ne Yapılmalı? Kulağa Kaçan Suyu Çıkarma Yöntemleri

Kulağa su kaçması, deniz veya havuzda yüzmenin, dalış yapmanın ve hatta duş almanın sonrasında meydana gelen rahatsız edici bir durum. Kulağınızın tıkandığını hissedersiniz, sesleri boğuk duyarsınız ve kulağınızdaki su damlacığının oluşturduğu gıdıklanma hissinden bir an önce kurtulmak istersiniz. İyi haber, kulağa kaçan su bir süre sonra kendiliğinden çıkar. Diğer yandan, bu süreci hızlandırarak rahatlamanızı sağlayacak birkaç kolay yöntem var.

Kulağa su kaçmasının en yaygın nedeni tıkaç kullanmadan yüzmek olsa da banyo yapmak bile bu rahatsız edici olaya neden olabilir. Sonuç olarak, kulak içinde gıdıklanma hissiyle birlikte tıkanma, sesleri boğuk duyma, kulak çınlaması, geçici işitme kaybı ve ağrı yaşanabilir. Bunlarla birlikte, kulağınıza kaçan su beyninize gitmeyecek, sizi sağır yapmayacak ve hayatınızı tehdit edecek ciddi sağlık sorunlarına yol açmayacaktır. Dahası, kulağa kaçan su, en çok 1 ila 2 gün (çoğu zaman çok daha erken) içinde kendi kendine çıkacaktır. Ancak, bu süreyi beklemek istemiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç kolay yöntem var.

MorTilki.Com ekibi olarak, kulağa su kaçınca ne yapılmalı? Sorusunu cevaplandırarak, kulağa kaçan suyu çıkarma yöntemlerini listeledik. Yazının devamında, kulağa kaçan suyu en kolay ve kısa sürede nasıl çıkarabileceğinize dair çeşitli ipuçlarını bulacaksınız…

Kulağıma Su Kaçtı, Nasıl Geçer?

Kulağa kaçan suyun en çok 1 ila 2 gün sonra kendiliğinden çıkacağından bahsettik ancak nadirende olsa yüzücü kulağı (otitis eksterna) olarak bilinen dış kulak yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Kulakta akıntı, ağrı, kulak kanalında şiddetli kaşıntı, kulak çınlaması, baş dönmesi ve duyma kaybı enfeksiyon belirtileridir. Tüm bunlarla birlikte, kulağınıza az miktarda su kaçtıysa, bu her zaman yüzücü kulağı olacağınız anlamına gelmez.

Başınızı Omzunuza Doğru Eğerek Zıplayın

Öncelikle en çok bilinen popüler bir ev çözümü ile başlayalım. Başınızı, su kaçan kulağınızın olduğu omzunuzun üzerine doğru yaslayın. Ardından olduğunuz noktada bu şekilde birkaç kez zıplayın. Bu esnada kulak memenizden çekmeniz veya sallamanız işinize yarayabilir. Zıplamanın etkisi ve yer çekiminin gücü sayesinde kulağınızdaki su damlacığı dışarı çıkacaktır. Bu yöntem işe yaramadıysa veya size cazip gelmediyse okumaya devam edin.

Su Kaçan Kulağınızın Üzerine Yatın

Kulağınıza kaçan suyu çıkarmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Tek yapmanız gereken şey, su kaçan kulağınızın üstüne doğru yatıp, yer çekimi sayesinde suyun dışarı akmasını beklemek. Bu esnada başınızın altına yastık veya katlanmış bir havlu koymak isteyebilirsiniz. Ayrıca, yatarken kafanızı hafifçe sallamanız suyun çıkmasını kolaylaştırabilir.

Elinizle Vakum Oluşturun

Ellerinizle vakum oluşturabilir ve bu sayede kulağınıza kaçan sudan kurtulabilirsiniz. Bu kolay ev çözümü için öncelikle kafanızı yana eğin ve avucunuzu kulağınıza bastırın. Elinizi kulağınıza doğru hızlı bir şekilde ileri geri itip çekin. Bu esnada, iterken avucunuzun düz, çekerken ise hafifçe çukur olmasını sağlayın.

Valsalva Manevrasını Deneyin

Eğer daha önce dalış dersleri aldıysanız veya havacılıkla ilgilendiyseniz valsalva manevrasının ne olduğunu biliyorsunuzdur. Oldukça kolay olan bu yöntemi uygulamak için öncelikle derin bir nefes alın. Ardından ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve havayı kapalı olan burnunuzdan üflemeye çalışın. Böylelikle kulağınızda bir basınç meydana gelecek ve hafif bir çıtırdama sesi duyacaksınız. Kulağınızdaki hava basıncıyla, suyun dışarı atılmasını sağlayacaksınız. Ek olarak, rakımı yüksek noktalara çıktığınızda ve uçak iniş kalkışlarında kulak tıkanması yaşarsanız valsalva manevrası işinize yarayacaktır ancak kulak zarına zarar verebileceğinden çok sert üflememeye çalışın.

Fön Makinesini Kullanın

Saç kurutma makineleri, kulağınıza kaçan suyu buharlaştırmak ve hızlıca kurutmak için işinize yarayabilir. Fön makinenizin ayarını en düşük seviyeye getirin. Kulağınıza zarar vermemesi için 1 adım uzaklıktan kulağınıza doğru çalıştırın. Fön makinesi sıcak havayı kulağınıza doğru üflerken başınızı yana yaslamayı unutmayın.

Sakız Çiğneyin veya Esneyin

Valsalva manevrasına benzer şekilde uygulayabileceğiniz bir diğer kolay yöntem de sakız çiğnemek, esnemek ve yutkunmaktır. Bu basit teknikler, kulağınızda basınç oluşturarak suyun dışarı çıkmasını kolaylaştırabilir.

Suyu Suyla Çıkarmayı Deneyin

Bu yöntem ilk bakışta oldukça saçma görünebilir ancak gerçek şu ki, çivi çiviyi söker misali kulağınızdaki suyu çıkarmakta işinize yarayabilir. Su kaçan kulağınıza 1 damla su damlatın. Bu sayede, kulağınızdaki suyu fazlalaştırıp akışkanlığını kolaylaştıracaksınız. Son olarak, etkilenen kulak aşağı gelecek şekilde üzerine yatın.

Benzer şekilde kullanabileceğiniz bir diğer seçenek de buhar yöntemidir. Bir kaba sıcak su doldurun. Başınızı havlu ile örtün ve buharı 5 ila 10 dakika soluyun. Ardından su kaçan kulağınızın üzerine yatarak suyun akmasını bekleyin.

Ev Çözümü Damlalar

Ev çözümü doğal damlalar sayesinde kulağınıza kaçan suyu çıkarmanız mümkün ancak yakın zamanda kulak ameliyatı olduysanız, kulak zarınızda yırtıklık varsa veya kulağınızla ilgili geçmişte bir sorun yaşadıysanız asla bu tür çözümleri uygulamayın ve doktor tavsiyesi dışında kulağınıza hiçbir şey damlatmayın.

Kulağınızdaki suyu çıkarmak amacıyla 1 ölçüye 1 ölçü sirke ve alkolü karıştırarak damla yapabilir, hidrojen peroksit damlatabilir veya zeytinyağını kulağınıza damlatmayı deneyebilirsiniz. Bu ev çözümleri her ne kadar kullanılıyor olsa da tavsiye edilmez. Nitekim kulaklar ve gözler hassas organlardır. Bu nedenle, doğal olsalar bile yabancı maddeleri damlatmak kulağınıza zarar verebilir.

Kulağa Kaçan Suyu Çıkarmak İçin Yapılmaması Gerekenler

Yukarıda, kulağa kaçan su nasıl çıkarılır? Sorusunu cevaplandırdık. Bununla birlikte, yapmamanız gerekenlere de değinmekte fayda var. Aşağıdaki yöntemler işe yaramadığı gibi kulağınıza zarar verebilir ve enfeksiyona yol açabilir:

  • Pamuklu kulak çöplerini kullanmayın. Bu çöpler suyu çıkarmadığı gibi kulak kiri (buşon) olarak tabir edilen sarımsı maddeyi içeri doğru iterek daha çok tıkanıklığa neden olur.
  • Kulağınızdaki suyu çekmek için elektrik süpürgesi ve benzeri özellikteki vakumlu elektrikli cihazları asla kullanmayın.
  • Özellikle geçmişinizde kulağınızla ilgili sorun yaşadınız ve operasyon geçirdiyseniz, başta hidrojen peroksit (oksijenli su) olmak üzere, doktor tavsiyesi dışında hiçbir şeyi kulağınıza damlatmayın.
  • Parmağınızı kulağınıza sokmaya çalışmayın. Bu işe yaramaz ve tırnağınızın kulağınızı çizmesine neden olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kulağa su kaçması, sağ veya sol kulakta olabileceği gibi her iki kulakta birden görülebilir. Çocuklar, bebekler ve bazı kişiler bu konuya daha yatkın olsa da herkesin başına gelebilen yaygın bir sorundur. Çoğu zaman ek tedavi ve ilaç gerektirmez ve en çok 1 ila 2 gün sonrasında kendiliğinden geçer. Ancak, 2 günden daha uzun sürmüşse, enfeksiyon belirtileri görüyorsanız, ciddi duyma kayıpları yaşıyorsanız, kulağınızda akıntı varsa ve şiddetli ağrı yaşıyorsanız kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz gerekir.

Gelecekte bu tür sorunları yaşamamak için, havuza ve denize girmeden önce kulak tıkacı kullanın, çok terlediğiniz zamanlarda ise kulak tıkacı takmayın, duş alırken su fıskiyesini direkt olarak kulağınıza tutmayın, saç spreyi ve saç boyası kullanırken kulak deliklerinizi pamuk toplarıyla kapatın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ