MorTilki.Com

Sauna Eşofmanı Zayıflatır mı? Termal Sauna Eşofmanı Faydaları ve Zararları

Sauna Eşofmanı Zayıflatır mı? Termal Sauna Eşofmanı Faydaları ve Zararları

Daha önce kilo vermek için sauna eşofmanı giymeyi hiç düşündünüz mü? Eğer öyleyse bu konuda yalnız değilsiniz. Hızlı kilo kaybını sağladığı iddia edilen termal sauna eşofmanlarının popülaritesi her geçen gün artıyor. Peki ama bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu? Sauna eşofmanı satın alıp kullanmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

Termal eşofmanlar, son yılların popüler zayıflama giysisi desek sanırım yanılmış olmayız. Çoğu kadın ve erkek fazla kilolarından kurtulmak için bu eşofmanları giyiyor. Peki ama sauna eşofman gerçekten zayıflatıyor mu? Sanuna eşofmanının faydaları ve zararları nelerdir? Aşağıda, tüm bunların yanıtlarını içeren kapsamlı bir makale bulacaksınız…

Sauna Eşofmanı Ne İşe Yarar?

Sauna eşofmanları, terlemeyi teşvik etmeyi amaçlayan ve egzersiz esnasında giyilen, sentetik malzemelerden yapılmış vücut takımlarıdır. Bu eşofmanlar su geçirmez özelliktedir. Spor esnasında ısıyı, nemi ve teri içeri hapseder. Sauna eşofman içine pamuklu penye türü atlet ve külot giyilerek teri emmesi sağlanabilir.

Termal Sauna Eşofmanları Zayıflatıyor mu?

Son birkaç yıl içinde terlemeyi teşvik eden sauna kıyafetlerinin popülaritesi arttı. Hiç şüphesiz bu konuda ünlülerin rolü büyük. Hatta, Kardashian kardeşlerin bile zayıflamak için bu tür eşofmanlar giydiğini muhtemelen duymuşsunuzdur.

Sauna eşofmanı kilo verdirir mi? Bu sorunun cevabı sizin ”kilo vermek” ile neyi kastettiğinizle alakalıdır. Amacınız, basküle çıktığınızda daha düşük bir rakam görmekse evet, sauna eşofmanı kilo verdirir. Ancak, bu işi öncelikle yağdan değil su kaybı sayesinde yapar. Bilindiği gibi termal eşofmanlar fazladan terletir ve böylelikle vücutta su kaybı yaşanır. Dolayısıyla, kısa zamanda genel ağırlığınızdan geçici kilo kaybı yaşarsınız.

Diğer yandan, çoğu sauna eşofman üreticisi, kilo kaybının hem su hem de yağdan olduğunu, vücut metabolik hızını % 2.7 artırdığını, kötü kolesterolü düşürdüğünü ve sporcuların dayanıklılığını artırdığını iddia ediyor. Ancak gerçek şu ki, bu iddiaları destekleyecek hiçbir klinik çalışma yok.

Sauna Eşofman Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudundaki zararlı toksik maddelerin dışarı atılmasına detoksifikasyon denir. Böbrekler ve karaciğer vücudun en iyi detoksifikatörleridir. Doğal yolla vücuttan toksik maddelerin dışarı atılmasının en iyi yollarından biri ise hiç şüphesiz terlemektir. Vücuttaki zararlı maddelerin yaklaşık %30’u ter ile atılır. Sauna eşofmanları, ısıyı ve nemi hapsederek terleme sürecini hızlandırır, terleme miktarını artırır. Dolayısıyla, sauna eşofmanlarının sağlığa faydaları, terlemenin faydaları ile doğru orantılıdır.

Sauna Eşofmanı Zararlı mı?

Vücuda alınan su miktarından daha fazla su kaybedilmesi durumuna dehidrasyon denir. Hipertermi ise vücut sıcaklığının 41 derece üzerine çıkmasıyla termoregülatör mekanizmasının bozulması ve sıcak çarpması yaşanmasına neden olan bir durumdur. Hem dehidrasyon hem de hipertermi ciddi sonuçları olan sağlık sorunlarıdır. Sauna eşofmanlarını giymek direkt olarak sağlığa zararlı diyemeyiz ancak yeterli su içilmezse bu sorunlar yaşanabilir. Ayrıca, bacak ve sırt gibi vücudun çeşitli noktalarında sivilce ve akneye neden olabilir.

1997 yılında, 3 üniversiteli güreşçi, sauna kıyafetlerini giydiler, yiyecek ile su alımını sınırlandırdılar ve sıcak ortamlarda egzersiz yapmak da dahil olmak üzere hızlı kilo verme tekniklerini kullandılar. Ne yazık ki, üniversiteli 3 genç sporcu da kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Ölümler sonrası, spor birliği (National Collegiate Athletic Association) sporcuların tartı prosedürlerinde güncelleme yaptı ve sauna eşofmanlarının kullanımını yasakladı.

Sauna Eşofman Nasıl Yıkanır?

Sauna eşofmanlar sentetik malzemeden yapılan giysilerdir. Çamaşır makinesi ve çamaşır deterjanları eşofmanın yapısını bozabilir. Bu nedenle, elde yıkanması ve ılık su kullanılması gerekir. Buna rağmen çamaşır makinesinde yıkamaya karar vermişseniz, en kısa programda ve mümkün olduğunca soğuk su ile yıkayın, soft deterjanlar kullanın.

Sonuç:

Sauna eşofmanları zayıflama ve detoksifikasyon gibi faydalar vaat edebilse de bu iddialar klinik araştırmalara dayanmamaktadır. Sauna kıyafetiyle egzersiz yapmak hipertermi ve dehidratasyon gibi riskleri beraberinde getirir. Termal sauna eşofmanları kullanarak egzersiz yapmayı düşünüyorsanız bolca su içmeyi ihmal etmeyin. Sağlıklı kilo vermenin uygun diyet ve sporla kombinlenen hareketli bir yaşam tarzıyla mümkün olduğunu unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ