MorTilki.Com

Kulak Arkasında Yağ Bezesi Neden Çıkar? Kulak Arkası ve Memesi Şişme Nedenleri

Kulak Arkasında Yağ Bezesi Neden Çıkar? Kulak Arkası ve Memesi Şişme Nedenleri

Sırt, koltuk altı, genital bölge ve kulak gibi vücudun birçok noktasında çıkabilen küçük yağ bezelerine lipom denir. Lipomların neredeyse tamamına yakını iyi huyludur ve herhangi bir sağlık riski oluşturmazlar. Bu zararsız yağ bezeleri, kulak arkası ve memesindeki şişkinliğin yaygın nedenlerden biri olsa da altta yatan birçok farklı etken şişmeye neden olabilir.

Kulak Arkasındaki Yağ Bezesi (Lipom) Nedir?

Vücudun herhangi bir yerinde çıkabilen ve genellikle nohut büyüklüğüne bile ulaşmayan küçük yağ bezelerine lipom denir. Lipomlar iyi huylu tümörler olarak sınıflandırılır. Bu da lipomun vücudunuzda başka yerlere sıçramayacağı veya yayılmayacağı anlamına gelir. Vücutta en çok görülen noktalar, üst kollar, sırt, kulak, erkeklerde testis (haya), uyluk ve mide bölgeleridir.

Kulak arkasındaki küçük şişliğin en yaygın nedenlerinden biri olan bu zararsız yağ bezleri (lipom) oldukça yavaş büyür ve dokunulduğunda oynayan bir yapıya sahiptir. Ağrı ve sancı yapmazlar ancak nadiren fazla büyüdüklerinde alttaki sinire baskı yaparak ağrıya neden olabilirler.

Ne yazık ki, lipomların neden çıktığı veya neden oluştuğu tıp dünyasının henüz cevaplandıramadığı sorulardan biridir. Bununla birlikte yaygın olarak genetik faktörlerin etkili olduğu kabul görür. Görünüş olarak rahatsız edici olması dışında zararı yoktur. Tedavi edilmesine gerek olmamakla birlikte, istenildiği takdirde küçük bir cerrahi operasyonla doktor tarafından kolayca çıkarılabilir veya büyük bir enjektör ile çekilebilir. Ancak, zaman içinde aynı bölgeden yeniden lipomların çıkabileceği unutulmamalıdır.

Evde yağ bezelerini jiletle kesmek, iğne ile delmek veya sıkmak doğru değildir. Bölgenin enfekte olmasına veya iz kalmasına neden olabileceğinden lipomların alınması yalnızca doktorlar tarafından sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır.

Kulak Memesinde ve Kulak Arkasında Şişmenin Diğer Nedenleri

Kulaktaki şişliğin nedenlerinden birinin lipom ismi verilen yağ bezeleri olduğundan bahsettik. Bunun dışında, kulak şişmesinin bir diğer yaygın nedeni lenf düğümleridir. Şimdi, lenf düğümlerinin ne olduğunu, neden şiştiğini ve kulak şişmesine neden olan diğer etkenleri inceleyelim…

Lenf düğümleri: İnsan vücudunda yüzlerce küçük lef düğümü (lenf nodu veya bezi) vardır. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf düğümleri, bölgede bir enfeksiyon, yaralanma veya kanser olduğunda savaşmak için harekete geçer. Tam da bu esnada büyümeye ve belirgin hale gelmeye başlar. Kulağınızda veya vücudunuzun herhangi bir noktasında lenf düğümleriniz şiştiyse bu bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretidir.

Lenf düğümlerinin şişmesine neden olan olası etkenler; kulak enfeksiyonu, göz enfeksiyonu, diş apsesi gibi diş enfeksiyonları, cilt ve kafa derisi enfeksiyonu, kızamıkçık (Alman kızamığı), kanser türleri, su çiçeği ve çeşitli boğaz ağrılarıdır.

Sivilce ve Akneler: Sivilce ve akneler, kulağın arkasında yumru şeklinde şişliğe neden olabilecek yaygın bir cilt sorunudur. Çoğu zaman sivilce ve akneler yağlı bir cilt ile ”el ele gider”. Ciltteki gözenekler sebum nedeniyle tıkanır ve iltihaplı sivilceler oluşur. Ardından sivilceler büyüyerek akne kistlerini meydana getirir. Kulağınızdaki şişliğe akneler neden oluyorsa, lipomların aksine, basıldığında veya dokunulduğunda acı hissedersiniz. Çoğu zaman kulağın arkasındaki sivilceye, yüz ve burundaki sivilceler ile siyah noktalar eşlik eder.

Cildin aşırı yağlanması: Cildi nemli tutarak, dış etkenlerden koruyan yağa sebum denir. Fazla üretilmesi durumunda, sivilce ve akne dışında çeşitli iltihaplanmalara ve seboreik dermatit gibi cilt sorunlarına neden olur. En çok burun, kulak arkası ve kafa derisi gibi yağ bezlerinin çok olduğu noktalarda görülür. Bakınız : Burun yağlanması neden olur? Cildin aşırı yağlanması, kızarıklık, şişlik ve iltihaplanmalara yol açabilir. Sonuç olarak, kulak arkasında şişlik meydana gelir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları: Kelebek hastalığı (lupus) ve hastimo gibi bağışıklık sistemi hastalıkları kulakta şişmeye neden olur. Bu, yukarıda belirtilen lenf düğümleri ile ilgilidir. Bağışıklık sistemi bir şekilde zarar gördüğünde veya tahdit altında olduğunda, istilacı hücrelerle savaşmak için etkilenen bölgeye beyaz kan hücreleri gönderilir ve sıvı birikmesi nedeniyle şişme meydana gelir.

Küpe takmak: Kulak arkasında ve kulak memesindeki şişliğin asıl nedeni bazen düşündüğünüzden çok daha basit olabilir. Özellikle uzun ve ağır küpeler kulakta şişmeye neden olabilir. Küpe kullanmaya ara vermek çoğu zaman işe yarar ve şişlik kendiliğinden iner. Ayrıca, kulağa darbe almak gibi çeşitli dış etkenler de şişmeye neden olabilir.

Kulak Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kulak arkasında ve memesindeki şişlik için öncelikle kulak burun boğaz doktoruna gitmeniz gerekir. Muayene ve gerekli testlerin yapılmasının ardından doktorunuz size uygun tedaviyi önerecek veya ilgili başka bir bölüme gitmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Sonuç:

Kulak şişmesinin nedenleri iki ana başlık altında toplanabilir. Bunlar, iyi huylu tümer olarak sınıflandırılan lipom yağ bezeleri ve lenf düğümleri şişmesidir. Lipomların neden çıktığı henüz bilinmemektedir ancak lenf düğümlerinin şişmesi, bağışık sisteminin risk altında olduğu çeşitli hastalıklar veya enfeksiyon sebebiyle meydana gelir. Bu iki ana etken dışında, küpe takmak, cildin aşırı yağlanması sonucu oluşan enfeksiyon ve dış kulağa darbe almak şişme nedenleri olarak sıralanabilir.

Kulak şişmesi ve diğer tüm sağlık sorunlarında size yalnızca ve en iyi doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın. Vücudunuzda endişe duyduğunuz bir anormallik gözlemliyorsanız en kısa zamanda doktorunuzla iletişime geçin. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Efe dedi ki:

    sol kulak mememın üst tarafına doru küçük bir şişlik var ve en az 3 aydır orda ilk başta öylesine bir şişlik sandım ama son zamanlarda dokununca fayla orda olduğunu fark ettim bir nohut tanesinden küçük tehlikesiz bir yağ bezidir umarım

  2. Beyhan dedi ki:

    İyi günler
    Haftaya yakın süredir kulak deliğinin önünde kıkırdakta şişme var Ağrı yok fazla neden olabilir teşekkürler

BİR YORUM YAZ