MorTilki.Com

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur? Gebelikte Bel ve Sırt Ağrılarına Çözüm Önerileri

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur? Gebelikte Bel ve Sırt Ağrılarına Çözüm Önerileri

Hamile kadınların yaygın şikayetleri arasında ilk sıradadır sırt ağrıları. Vücudunuzdaki ağırlık merkezi değişir, doğal olarak kilo alırsınız ve hormon seviyelerinde bariz değişiklikler yaşarsınız. Tüm bunların toplamı, bel ve sırt ağrısı olarak size yansır. İyi haber şu ki, hamilelikte sırt ağrıları çeken bir kadınsanız bu konuda tamamiyle çaresiz değilsiniz.

Dünya genelindeki hamile kadınların yaklaşık olarak % 70’i sırt ve bel ağrılarından şikayetçi. Güzel haber, gebelik öncesinde kronik bel ağrılarınız yoksa, doğum sonrası bu ağrılarınız tamamiyle geçecek. Peki ama doğuma kadar bu ağrılarla nasıl baş edeceksiniz?

MorTilki.Com ekibi olarak, gebelikte sırt ağrısı nedenlerini maddeler halinde açıklayarak, hamilelikte sırt ağrısına iyi gelen çözüm önerilerini listeledik. Yazının devamında, hamilelikte sırt ağrısı neden olur ve nasıl geçer? Gibi sıkça sorulan soruların yanıtlarını bulacaksınız…

Gebelikte Sırt Ağrıları Neden Olur?

Hamilelikte sırt ağrısı şikayetleri şaşırtıcı değildir. Nitekim, gebe kadınların % 70’inde bu tür ağrılar görülür. Çoğu zaman ciddi bir sağlık riski oluşturmaz ve doğumdan sonra kendiliğinden geçer. Bu ağrıların yaygın nedenleri:

Kilo alımı: Gebelikte bir miktar kilo almak bu sürecin tamamen doğal ve sağlıklı bir parçasıdır. 20 kiloya kadar varan bu fazladan ağırlık artışı omurgaya ek bir yük getirir. Büyüyen bebeğin ve uterusun ağırlığıyla birlikte sırttaki sinirlere ve damarlara baskı oluşur. Sonuç olarak, sırt bölgesinde ağrılar yaşanır.

Ağırlık merkezinin değişmesi: Tahmin edeceğiniz üzere, hamilelik döneminde vücudun ağırlık merkezi değişir. Karın bölgesindeki ağırlık, duruş şeklinin değişmesine neden olur. Anne karnındaki bebeğin büyümesiyle duruş şekli her geçen ay biraz daha bozulur. Gerilen sırtta ağrılar meydana gelir.

Progesteron seviyesinin yükselmesi ve relaksin hormonu: Hamileliğin ilk trimesterinde (ilk 3 ay) vücuttaki progesteron hormonu seviyesi hızla artmaya başlar. Bunun nedeni, pelvis yakınındaki kasları ve bağları gevşetmeye yardımcı olmaktır. Bu olay, bebeğin doğumu için de önemlidir ancak hormonun yükselmesi yalnızca pelvisi genişletmekle kalmaz, tüm eklemlerinizi etkiler. Bağlardaki bu yumuşama sırt ağrısına neden olur.

Hormon kaynaklı sırt ağrıları konusunda bir diğer etken, halk arasında ”hamilelik hormonu” olarak bilinen relaksindir. Yumurtalıklarda üretilen relaksin, pelvik bölgedeki bağları genişletir. Bu sayede, doğum kanalı esneyip genişleyerek rahat bir doğum yapılır. Ne var ki, yüksek progesteronda olduğu gibi relaksin hormonu da omurilikteki gibi önemli bağları gevşetir ve bel ağrısına yol açar.

Stres: Hamile olup olmadığınıza bakılmaksızın, stresli bir ruh hali sırt ağrısını tetikler. Hormonların bağları gevşettiği bu dönemde stresli olmanız bel ağrılarına davetiye çıkarır. Stres ayrıca baş ağrısı, sürekli yorgun hissetme ve kas ağrıları gibi diğer semptomlara da yol açabilir.

Kas ayrılmaları: Gebelik sürecinde vücutta birçok değişikliğin olduğu sır değil. Bu değişimlerden biri de omurgayı ve sırtı desteklemeye yarayan, birbirine paralel iki karın kasının ayrılmasıdır. Büyüyen fetüs kasları iterek bu ayrılmaya sebep olur. Sonuç olarak, omurgayı destekleyen karın kaslarının ayrılması sırtta ağrılara sebebiyet verir.

Hamilelikte Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte yaşanan sırt ağrıları rahatsız edici olsa da bu durumun genellikle geçici bir süreç olduğunu ve çeşitli yöntemlerle ağrının şiddetinin azaltılabileceğini bilmek önemlidir. Sırt ve bel ağrılarından belki tamamiyle kurtulamazsınız ama çeşitli yöntemlerle şiddetini azaltabilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenmek için okumaya devam edin…

 • Hamilelik dönemine uygun egzersizler (yürüyüş ve yüzme gibi) omurgadaki stresi azaltarak ağrıları hafifletmeye yardımcı olur. Bu tür egzersizleri yapmayı deneyin.
 • Gebelik boyunca sağlıklı kiloyu korumak ve aşırı kilo almamaya dikkat etmek önemlidir. Fazla kilo almamaya dikkat edin.
 • Uzun süreler boyunca ayakta durmak bel ağrısını tetikler. Uzun süre ayakta durmaktan kaçının.
 • Yüksek ağırlıklar bel ağrısına neden olur. Genel kural olarak, en fazla kaldıracağınız ağırlık bebeğinizin kilosu kadar olmalıdır.
 • Sırt üstü ve yüz üstü uyumak ağrılara neden olur. Yan pozisyonda yatın ve bacaklarınızın arasına destek olarak yastık alın.
 • Yüksek topuklu veya hiç topuğu olmayan ayakkabılar bel ağrısı yapar. Alçak topuğu olan ayakkabıları tercih edin.
 • Yerden bir şey almanız gerektiğinde eğilerek değil, çömelerek alın.
 • Otururken veya ayaktayken iyi bir duruş pozisyonunuzun olmasına dikkat edin. Göğsünüz yüksekte, omuzlarınız geride ve gevşemiş bir halde dik pozisyonda durmaya çalışın.
 • Bol bol istirahat edip dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Sırt ağrıları, çoğu hamilelikte görülen geçici bir rahatsızlık olsa da nadiren daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bazı durumlarda, hamilelikte sırt ağrısı erken doğum belirtisidir. Ayrıca, idrar yolu enfeksiyonlarının da işaretçisi olabilir. Hamilelikte sırt ağrılarınız 2 haftadan daha uzun sürmüşse veya aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız mutlaka doktora gidin.

 • Tahammül sınırlarını zorlayan şiddetli ağrı
 • İdrar yapmakta güçlük çekme, ağrı ve yanma hissi
 • Vajinal kanama veya yoğun lekelenme
 • Yüksek ateş
 • Düzenli aralıklarla ortaya çıkan yoğun kramplar
 • Anormal şekilde vajinal akıntılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ