MorTilki.Com

Burun Yağlanması Neden Olur? Burun Üstü Yağlanmasına Çözüm Önerileri

Burun Yağlanması Neden Olur? Burun Üstü Yağlanmasına Çözüm Önerileri

Burun üzerinin yağlanması çoğu insanın muzdarip olduğu yaygın görülen bir durumdur. Burundaki yağ bezlerinin fazla sebum üretmesinden kaynaklanan bu yağlanma, cildi korumak ve nemlendirmek için gerekli olsa da aşırı sebum üretimi akneye, sivilceye, siyah noktalara ve gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir.

Sebum, cildi nemli tutmak ve korumak için doğal olarak üretilen bir yağdır. Fazla üretilmesi ise istenmeyen cilt sorunlarına yol açabilir. Nitekim, burundaki yağ bezlerinin aşırı sebum üretimesiyle burun üzerinde siyah nokta, sivilce ve akne oluşması muhtemeldir çünkü yağlı cilt ve akneler çoğu zaman ”yan yana yürür.” Diğer yandan, saç derisinde aşırı sebum üretimi ise saç dökülmesine neden olabilir. Peki ama yağ bezleri neden fazla sebum üretir?, Burun yağlanması ve siyah nokta neden olur? Hep birlikte inceleyelim…

Burundaki yağ bezlerinin fazla sebum üretmesinin birkaç yaygın nedeni var. Bunlar; burun üzerindeki cilt gözeneklerininin büyük olması, yeterince su içmemek, hormonal değişimler, baharat ağırlıklı yiyecekleri sık tüketmek, stres, genetik olarak yağlı cilde yatkınlık, sıcak ve nemli hava olarak sıralanabilir. Yağlı ciltlerde görülen yaygın belirtiler:

  • Parlak ve yağlı bir görünüm
  • Cilt üzerinde belirgin ve büyük gözenekler
  • Kalın ve pürüzlü görünen cilt
  • Siyah noktalar ile tıkanmış gözenekler
  • Akne ve sivilce oluşumları
  • Küçük yağ bezeleri

Burun üzerindeki aşırı yağlanma endişe verici ciddi bir sağlık sorunu olmasa da sinir bozucudur. Yoğunluğu kişiden kişiye değişen bu yağlanmayı azaltmak için yapılabilecek birkaç şey var. Burun yağlanmasına ne iyi gelir? İşte yanıtı…

Düzenli olarak yüzünüzü yıkayın: Öncelikle herkesin tahmin edebileceği en kolay önlemden başlayalım. Düzenli olarak yüzünüzü yıkamanız burun üzerindeki yağ miktarını azaltır. Yıkama esnasında soft bir sabun ve ılık su kullanın. Kokulu, yağlı ve ekstra nemlendiricili sabunlardan kaçının çünkü bu tür sabunlar yağ üretimini fazlalaştırır. Diğer yandan, kaynara yakın çok sıcak su ile yüz yıkamak veya duş almak cildinizdeki doğal yağları tamamiyle sıyırır. Bu olduğunda, yağ bezleri eksikliği gidermek için daha fazla yağ üretmeye başlar. Sıcak su yerine ılık veya soğuk su tercih edin.

Alkol içermeyen yüz toneri kullanın: Alkollü temizleyiciler cildi yağdan arındırmak için etkili olsa da kısa zaman sonra cildin daha fazla yağ üretmesine neden olabilir. Burun üstündeki gözeneklerin daha küçük görünmesini sağlamak ve fazla yağı kontrol altına almak için alkolsüz bir yüz toneri kullanın.

Baharatlı yiyecekleri sınırlandırın: Yedikleriniz ve içtikleriniz cildiniz üzerinde belirleyici etkenlerdendir. Özellikle yoğun baharat içeren yiyecekler terlemeyi artırır ve kan damarlarının genişlemesine neden olur. Böylelikle parlak ve yağlı burun görünümünü daha belli hale getirir. Dahası, aşırı baharat tüketimi vücudun sebum üretimini artırabilir.

Bol su için: Yeterince su içmediğinizde ve cildiniz kurumaya başladığında, yağ bezleriniz daha fazla yağ üreterek bu eksikliği telafi etmeye çalışır. Bol su içerek cildinizi nemli tuttuğunuzda doğal olarak yağ bezleriniz fazla sebum üretimi yapmayacaktır. Bu sebeple, su içmek için susamayı beklemeyin ve gün içinde bolca su için.

Yağ emici yüz yağı kurutma kağıdı kullanın: Yağı deriden çeken emici kağıtları kullanmak işinize yarayabilir. Ancak, bu tür ürünler burundaki fazla yağlanmayı kökten gideren bir çözüm yöntemi değildir. Ayrıca, burnunuzu sıkarak veya tırnaklarınızı kullanarak burun üzerinde biriken fazla yağı çıkarabilirsiniz.

Kil ve bal gibi doğal yüz maskelerini deneyin: Doğal maskeleri kullanarak burnunuzdaki ve yüzünüzün diğer kısımlarındaki fazla yağlanmayı azaltabilirsiniz. Kil, bal, aloe vera, limon veya sirke içeren yüz maskelerini haftada birkaç kez kullanmanız burun yağlanmasını azaltır. Özellikle balın yağ üretimini kontrol altına alacak antibakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır. Burnunuza bal ile masaj yapın ve ardından 10 dakika bekletip suyla yıkayın.

Yağlı ciltlere uygun makyaj ürünlerini kullanın: Cilt fazlaca yağlandığında makyaj yaparak bu görünümü gizlemek cazip bir fikir gibi gelebilir ancak özellikle yağ bazlı makyaj ürünleri durumu daha da kötüleştirebilir. Ağır makyaj uygulamalarından kaçının ve yağsız makyaj ürünlerini tercih edin. Ayrıca, geceleri makyajı temizlemeden yatmayın.

Sonuç:

Burundaki yağ bezlerinin fazla sebum üretmesiyle burun kenarında, çevresinde veya üzerinde yağlanma görülür. Benzer şekilde, kıkırdak olan dış kulak girişinde ve kulak arkasında da fazla yağlanma olabilir. Ciddi bir sağlık sorunu değildir ancak çeşitli cilt problemlerine yol açabilir. Burundaki fazla yağı tamamiyle gidermek pek mümkün olmasa da çeşitli yöntemler uygulanarak sebum üretimini kontrol altına almak mümkündür. Bol su içmek, yağlı yiyeceklerden ve trans yağlardan kaçınmak, besin çeşitliliği olan çok yönlü bir beslenme şekli yağlanma sorununda yardımcı olabilir.

Cildinizdeki yağlanma yaşam kalitenizi düşürecek kadar aşırı ise o halde yapılacak en iyi şey uzman bir dermatoloğa görünmek olacaktır. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde yağlı ciltlere iyi gelen asitleri (salisilik asit, glikolik asit, beta hidroksi asit ve benzoil peroksit gibi) içeren ilaç veya bakım ürünlerini reçeteleyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ