MorTilki.Com

Domates Alerjisi Neden Olur? Domates Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Domates Alerjisi Neden Olur? Domates Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Domates alerjisi, hem bebeklerde hem de yetişkinlerde görülen, vücudun domateste bulunan histamin isimli bileşiğe verdiği alerjik reaksiyon durumudur. Kişinin domates yemesinden kısa süre sonra çeşitli semptomların ortaya çıkmasıyla kendini belli eder.

İlk kez 1500’lü yıllarda keşfedilen domates, o dönemlerde cennet meyvesi ve aşk meyvesi olarak adlandırılıyordu. Teknoloji ilerledikçe vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu anlaşılan domateslerin kullanım alanı ve miktarı fazlalaştı. Diğer yandan, günümüzde yaygın olarak hemen her kültürün mutfağında yer edinen domatesler, kimi insanlarda alerjiye neden olabiliyor. Eğer sizinde domatese alerjiniz varsa o halde yazının devamına göz atmanızda fayda var.

MorTilki.Com ekibi olarak, domates alerjisi hakında merak edilenleri içeren bir makale hazırladık. Yazının devamında, domates alerjisi neden olur? ve Domates alerjisi nasıl anlaşılır? Gibi çeşitli soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Domates Alerjisi Nedir?

Domates, vitamin ve mineral zengini bir meyve olsa da fazla tüketmek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bakınız: Fazla domates yemenin zararları Bununla birlikte, domatesler hem bebek hem de yetişkinlerde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Domates alerjisi temel olarak, bu alerjiye yatkın bir kişinin alerjeni (domatesi) yediğinde veya suyunu içtiğinde aşırı duyarlılık reaksiyonunun meydana geldiği bir temas alerjisi durumudur. Aynı zamanda tip 1 alerji olarak da bilinir.

Domates Alerjisi Nasıl Meydana Gelir?

Genel olarak domates alerjisinin oluşumu bağışıklık sisteminin hatalı çalışması sonucu olur diyebiliriz. Vücudun bağışıklık sistemi, domateste bulunan histamin isimli bileşikle temas ettiğinde immünoglobulin E (IgE) antikorları ve histamin gibi bileşenleri üreterek olumsuz reaksiyonları tetikler ve alerjinin belirtileri ortaya çıkar. Çoğu gıda alerjisinin nedeni bağışıklık sisteminin gösterdiği bu spesifik reaksiyondur.

Domates Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Domates alerjisi çoğu zaman hafif semptomlarla görülür ve çok nadiren hayatı tehdit edecek düzeyde seyreder. Belirtileri, domatesi tükettikten kısa süre sonra görülmeye başlar. Bunlar:

  • Deride döküntü, kızarıklık, kaşıntı, şişme, kurdeşen veya egzama
  • Ağız, boğaz ve dilde kaşıntı ve karıncalanma hissi
  • Dilde, boğazda, dudaklarda veya yüzde şişme
  • Mukus artışı, hapşırma, öksürme, hırıltılı solunum, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
  • Karın krampları, bulantı, kusma ve ishal
  • Baş dönmesi, nadiren nefes alma güçlüğü ve nadiren bilinç kaybı

Domates Alerjisi ve Egzama

Domatese alerjisi olan her 10 kişiden 1’inde egzama olduğu görülmüştür. Yüzdelik oran her ne kadar düşük olsa da egzamanız varsa bunun nedeni domates alerjiniz olabilir. Domates alerjisi egzamasının belirtileri domatesi yedikten hemen sonra görülmeye başlar ve ciltte ani döküntüler, şiddetli kaşıntı, ciltte kızarıklık ve şişme gibi semptomlar yaşanır.

Domates Alerjisine Kimler Daha Yatkın?

Bazı insanların domatese alerjik reaksiyon gösterme olasılığı daha yüksektir. Sebebi üç farklı başlık altında incelenebilir. Bunlar:

Geçmişte farklı bir gıda alerjisinin olması: Daha önce farklı bir gıda alerjisi geçirdiyseniz, domatese alerjinizin olması daha yüksek bir ihtimaldir. Nitekim, geçmişte yaşadığınız alerjiler, domates alerjisini tetikleyebilir. Diğer yandan, domates alerjisi olan kişilerin patates ve patlıcana karşı alerjisinin olması da olasıdır.

Genetik faktörler: Aile bireylerinde veya aile bireylerinizin geçmişinde domates alerjisi görülmüşse sizin de genetik olarak bu alerjiye yatkın olduğunuz anlamına gelir.

Atopik bozukluklar: Atopik dermatit (egzama) ve astım domatese alerjik reaksiyon gösterme eğilimini artırır.

Domates Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Domates alerjisinin tedavisinin yapılması için öncelikle teşhisin tam olarak konulması gerekir. Bunun için doktorunuz iki farklı test yönteminin uygulanmasını isteyebilir. Bunlar:

Cilt prick testi: Bu testte, deri bir iğne batırılır ve sonucu kontrol etmek için delinmiş bölgeye az miktarda şüpheli alerjen eklenir. Sivrisinek ısırığı gibi küçük döküntüler ortaya çıkarsa, söz konusu alerjenin varlığı tespit edilmiş olur.

Kan testi: Bu kan tahlili, immünoglobulin E (IgE) antikorlarının ölçülmesine dayanır. Günümüzde bu tür kan tahlilleri kolayca yapılmakta ve kısa süre sonra sonuç öğrenilmektedir.

Diğer tüm gıda alerjilerinde olduğu gibi mümkün olan en iyi tedavi, alerjen besinden uzak durmaktır. Bu bağlamda, domates yememek (çiğ veya ketçap, salça ve sos şekillerinde yemeklere dahil edilmiş olsa dahi) dikkat etmeniz gereken ilk şeydir. Bununla birlikte, yemeğin içinde pişen domateslere ve soslara nazaran, çiğ domates yemenin daha çok alerjik reaksiyona neden olabileceği unutulmamalıdır.

Domates birçok yemeğin ana bileşenlerinden biri olduğundan özellikle dışarıda fazlaca yemek yiyen biriyseniz kaçınmanız oldukça zor olacaktır. Bu sebeple, mümkün olduğunca evde kendi yemeğinizi hazırlamanız en mantıklısıdır.

Domates tüketiminden kaçınmak en iyi seçenek olsa da çeşitli ilaçları kullanmak suretiyle domates alerjisi tedavi edilebilir. Günümüzde alerjik reaksiyonları tedavi etmek için antihistaminikler reçete edilmektedir. Bunun dışında steroid merhemler döküntü ve cilt sorunlarına iyi gelir ancak bu ilaçların yalnızca doktor önerisi ve reçetelendirmesiyle kullanılması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ