MorTilki.Com

Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir? Sarımsağın Faydaları ve Yan Etkileri

Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir? Sarımsağın Faydaları ve Yan Etkileri

Keskin kokusu nedeniyle sarımsak yemek kulağınıza hoş gelmiyor olabilir ancak bu doğal antibiyotiğin faydalarını öğrenmek sizi daha çok sarımsak yemeye veya yutmaya teşvik edebilir. Nitekim sarımsak, bağışıklık sistemini destekler, kan basıncını düşürür, kalp ve karaciğer dostudur, dolaşım ve sindirim sistemini iyileştirir, saçlara iyi gelir. Dahası, kilo kontrolü ve zayıflama konusunda etkilidir. Kokusu nedeniyle sarımsakla aranıza mesafe koyan biriyseniz, bu makaleyi okuduktan sonra bakış açınızın değişeceğine eminim.

Sarımsak her kültürün mutfağında ortak bir bileşen olsa da tarih boyunca farklı amaçlar doğrultusunda kullanıldı. Orta Çağ Avrupasında vebaya karşı sarımsak kullanıldı. Eski Mısır’da ise ölüler sarımsaklarla birlikte gömüldü. Böcek ilacı olarak ve çeşitli hastalıkların tedavisinde önemli rol oynadı. Tüm bunlara rağmen, kokusu nedeniyle eski çağlarda sarımsak, köle ve işçilerin yediği fakir yiyeceği olarak görüldü. Günümüzde ise bilimsel olarak kanıtlanan sarımsağın faydaları küresel olarak genel kabul görüyor.

MorTilki.Com ekibi olarak, sarımsak yutmanın faydaları nelerdir? Sorusunu cevaplandırarak bu doğal antibiyotiğin genel sağlık yararlarını ve olası yan etkilerini içeren bir makale hazırladık…

Sarımsak soğuk algınlığı ve giribe iyi gelir: Sarımsak, her yıl 1 veya 2 kez yakalandığınız o inatçı soğuk algınlığı ve gripten kurtulmanızı sağlar. Mukusla dolan burnu rahatlatmak ve iyileşme sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklığınızı geliştirir. Sinüzit, soğuk algınlığı, öksürük ve griple savaşmak için en iyi ev çözümlerinden biri sarımsaktır.

Sarımsak kalp dostudur: Sarımsaklarda antioksidan özelliği bulunan allicin isimli bir bileşik bulunur. Sarımsakta bulunan bu doğal bileşik, yüksek kan basıncını (hipertansiyon) düşürür, kan şekeri seviyelerini dengeler ve dolayısıyla kalbinizin sağlıklı çalışmasında etken rol oynar. Sarımsak pişirildiğinde allicin bileşiğinin etken özelliğini önemli ölçüde kaybettiğini unutmayın. Bu sebeple, sarımsağı çiğ olarak yemek veya yutmak daha yerinde bir karar olacaktır.

Sarımsağın antibakteriyel ve antiparazitik özellikleri vardır: Tarih boyunca sarımsağın ilaç olarak kullanıldığından bahsetmiştik. Fungal (mantar) ve parazit kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde etkilidir. Yapılan araştırmalarda, bağırsak parazitleri (kıl kurdu & tenya) olan çocuklarda sarımsağın etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, diş çürükleri nedeniyle meydana gelen oyuklardaki (kavite) bakterileri uzaklaştırmak için sarımsak bazlı gargara etkili sonuç verir.

Sarımsak kansere karşı koruma sağlar: Sarımsağın kanserli hücrelere karşı savaş açtığı ve kanserden koruduğu sır değil. Yapılan birçok bilimsel çalışma, mide kanseri ve kolorektal kanserin (kolon & kalın bağırsak kanseri) önlenmesinde sarımsağın etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca kanserli hücrelerin büyümesini engellediği biliniyor. Özellikle aile geçmişinizde bu tür kanser türlerini yaşayan birileri varsa sarımsağı daha sık tüketmeyi düşünmelisiniz.

Sarımsak saç ve cilde faydalıdır: Sarımsağın içeriğinde bulunan bileşikler, cildi serbest radikallerin etkisinden korur. Yaşlanan ciltteki elastikiyet kaybına neden olan kollajen azalmasını yavaşlatır ve kollajen üretimini destekler. Mantar enfeksiyonları nedeniyle oluşan cilt rahatsızlıklarına ve egzamaya iyi gelir. Saçkıran (alopesi areata) gibi hastalıkların ve saç dökülmesinin doğal çarelerinden biridir. Dahası, saç köklerini besler ve saçları daha canlı bir görünüme kavuşturur.

Sarımsak vitamin ve mineral zenginidir: Sarımsakta B6 vitamini, C vitamini, manganez, selenyum, demir, potasyum ve bakır gibi birçok önemli vitamin ve minerallerle doludur. Bu önemli bileşikler, vücudun bilişsel işlevi için oldukça önemlidir. Ruh halini ve beyin sağlığını iyileştirmek için sarımsak oldukça önemlidir.

Sarımsak karaciğer dostudur: Yapılan bilimsel çalışmalar, sarımsağın karaciğeri toksinlerden koruduğunu ve kan şekerini düzenlediğini gösteriyor. Bu, sarımsağın vücudunuzdaki toksinleri daha verimli bir şekilde temizlemeye yardımcı olduğu anlamına gelir. Ayrıca, cinsel performansı artırmasıyla bilinen bir besin maddesidir.

Sarımsak kilo vermeye yardımcıdır: Sarımsak, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan mükemmel besinlerden biridir. Bununla birlikte, yağ yakıcı ve iştah kapatıcı etkisi vardır ancak fazla sarımsak tüketmekle fazladan zayıflamanın mümkün olmadığını bilmek önemlidir. Sağlıklı kiloya ulaşmak için düzenli bir diyet programı ve fiziksel aktivite şarttır.

Sarımsağı Çiğneyerek Yemek ve Yutmak Arasında Fark Var mı?

Sarımsağın iyileştirici etkilerinden maksimum faydalanmak için çiğneyerek yemenin daha etkili olduğu biliniyor. Ancak, ağızda bıraktığı keskin kokusu nedeniyle sarımsağı yutarak tüketebilirsiniz. Burada önemli olan sarımsağın günlük ne kadar tüketilmesi gerektiğidir. Günde en çok 2 ila 3 dişten fazla sarımsak tüketmek tavsiye edilmez. Aksi halde sarımsağın yan etkileriyle karşılaşabilirsiniz.

Sarımsak çoğu insan için güvenli ve zararı olmayan bir besindir ancak fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler görülebilir. Bunlar; midede yanma hissi, reflü, mide ekşimesi, bulantı, kusma, şişkinlik ve ishaldir. Ayrıca, antikoagülanlar, antiplatelet, hipoglisemik ve insülin gibi bazı ilaçlarla potansiyel olarak reaksiyona girebileceğinden bu tür ilaçları kullanan kişilerin sarımsak tüketiminde dikkatli olması gerekir. Ameliyat ve diğer tıbbi işlemler öncesinde sarımsak tüketilmemelidir.

Sonuç:

Sarımsak, sağlığa olan önemli faydaları nedeniyle tüm sağlık kuruluşları tarafından tüketilmesi önerilen bir besindir. Çiğneyerek tüketmek daha iyi olsa da yutmak suretiyle sarımsaktan faydalanmak mümkündür. Günde 2 – 3 diş sarımsaktan fazlası tavsiye edilmez. Ayrıca, sarımsağı çiğ olarak tüketmek, pişmişini tüketmekten daha faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ