MorTilki.Com

El Çatlamasına Ne İyi Gelir? Çatlayan Eller İçin Çözüm Önerileri

El Çatlamasına Ne İyi Gelir? Çatlayan Eller İçin Çözüm Önerileri

Son günlerde ellerinizde çatlama olduğunu fark ettiyseniz bu konuda yalnız değilsiniz. Elleri sık sık sabunla yıkamak, soğuk hava ve bulaşık yıkarken eldiven kullanmamak gibi etkenler ellerde çatlamaya neden olur. İyi haber, çatlayan cilde nem kazandırarak yeniden pamuk gibi ellere kavuşmak mümkün.

Koronavirüsle mücadelenin ilk adımı sosyal izolasyon ve ellerin sıklıkla yıkanmasından geçiyor. Doğal olarak ellerimizi gün içinde sayısız kez yıkıyoruz. Elleri 20 ila 30 saniye boyunca sabunla yıkamak ve el dezenfektanları kullanmak ellerimizi virüslerden arındırmanın en iyi yolu olsa da ciltte çatlamaya ve tahrişe neden olabiliyor. Ayrıca, bulaşık deterjanları, soğuk ve kuru hava, yaşlılık, çeşitli boyalar ve oje sökücü asetonlar gibi kimyasal içeren ürünlerin ellerdeki çatlama konusunda diğer suçlular olduğunu biliyoruz.

Ellerin çatlaması çoğu zaman ciddi bir sağlık sorunu değildir ve endişeye neden olacak bir sorun oluşturmaz. Bununla birlikte, ellerin kuruyup çatlaması oldukça rahatsız edici bir durum. Ellerdeki çatlaklara neden olan etkenleri bilmek ve bu konuda önlem almak yapılacak ilk şey. Peki ama çatlayan ellere ne iyi gelir? İşte birkaç çözüm önerisi…

Nemlendirici Kremler ve Vazelin

Hemen herkesin evinde bir kutu nemlendirici krem olduğuna eminiz. Nemlendirici el kremleri veya petrol jölesi ismiyle bilinen vazelin çatlamış ellerin en pratik devasıdır. Ellerin sık sık yıkanması gerektiği şu günlerde, elleriniz henüz çatlamamış olsa bile elleri yıkayıp kuruladıktan sonra nemlendirici ürünleri kullanmak iyi bir fikir.

Zeytinyağı, Bademyağı ve Hindistan Cevizi Yağı Gibi Doğal Yağlar

Kuruyan cilde eski nemini ve yumuşaklığını kazandırmak söz konusu olduğunda en iyi tercihlerden biri doğal yağladır. Gün içinde iki kez zeytinyağı, aloa vera veya diğer doğal yağlar ile ellerinize masaj yapmanız çatlakları önler. Bir başka çözüm için gece yatmadan önce bu yağlardan birini ellerinize sürün ve yatağa bulaşmaması için eldiven veya çorap takarak uyuyun. Sabah uyandığınızda yumuşacık ellere sahip olduğunuzu göreceksiniz. Aynı şeyi nemlendirici krem sürdükten sonra da yapmanız mümkün.

Bulaşıkları Elde Yıkıyorsanız Mutlaka Bulaşık Eldiveni Kullanın

Bulaşıkları sürekli elinizde yıkayan biriyseniz, sıvı ve kalıp sabunlara göre deterjanların daha fazla ellerde çatlamaya neden olduğunu biliyorsunuzdur. Deterjanlar, eldeki doğal yağları yok ederek çatlamaya sebep olur. Korunmak için mutlaka bulaşık eldiveni kullanın. Eldiveniniz yoksa yıkama işlemi sonrası ellerinize mutlaka nemlendirici el kremi veya vazelin sürün.

Bol Su İçin ve Stresten Uzak Durun

Yeterince su içmeyen kişilerin ciltlerinde kuruluk, pul pul dökülme, solgunluk ve çatlama olması sır değil. Su içmek için susamayı beklemeyin ve cildinize gereken nemi kazandırmak için bol su için. Ayrıca, eldeki çatlaklara egzamanın neden olduğunu biliyoruz. Egzamayı tetikleyen unsurlardan biri de strestir. Bu sebeple, stresten uzak durmanız her açıdan faydanıza olacaktır.

Sıcak Hava Kurutucularını Kullanmayın

Elleri kurulamak amacıyla kullanılan sıcak hava üfleyen kurutucular, cildi kurutmaya meyillidir. Bu sebeple, bu tür cihazları kullanmak yerine temiz bir havlu veya tek kullanımlık kağıt havlular ile ellerinizi kurulayın. Diğer yandan, rüzgar, soğuk ve kuru hava ciltte kurumaya neden olur. Bulunduğunuz ortamdaki havanın yeterince nemli ve çok soğuk olmadığından emin olun.

Reçeteli Kremler

Laktik asit, üre veya hidrokortizon içerikli kremlerin ciltteki çatlakları iyileştirici etkisi vardır. Ancak, bu tür ilaçların yalnızca doktorun reçete etmesiyle kullanılması gerekir. Tüm uğraşlarınıza rağmen ellerinizdeki çatlaklara çözüm bulamadıysanız mutlaka bir cildiye (dermatoloji) doktoruna gidin.

Sonuç :

Kuruyan ve çatlayan eller, hemen herkesin zaman zaman yaşayabileceği sıradan küçük bir sorundur. Çok el yıkamaktan tahriş olabileceği gibi çevresel faktörler ve egzama gibi rahatsızlıklar çatlaklara neden olabilir. Reçetesiz satılan nemlendirici el losyonları ve doğal bitkisel ev çözümleri eldeki çatlakların iyileşmesinde etkilidir. Bu yöntemleri uygulamasına rağmen el çatlakları konusunda iyileşme göremeyen kişilerin cildiye (dermatoloji) uzmanına görünmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ