MorTilki.Com

Dondurulmuş Gıdaları Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dondurulmuş Gıdaları Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dondurulmuş gıdalar günlük hayatta pratik ve kolay hazırlanabilir olduğundan dolayı çalışan kadınlar ve yalnız yaşayan insanlar tarafından tercih edilmektedir. Dondurulmuş gıdalar sağlık açısından güvenli olmakla beraber dondurulurken ve tüketilirken dikkat edilmesi gerken hususlar bulunmaktadır. Dondurulmuş gıdalar nasıl tüketilmeli? Gıdaların dondurulma aşamasında nelere dikkat edilmeli? gibi soruların cevaplarına birlikte göz atalım.

Birer Öğünlük Paketler Şeklinde Hazırlanıp Dondurulmalı

Meyve ve sebzelerin dondurma işemi için zedelenmemiş ve taze olanlar seçilmelidir. Dondurma işlemine geçilmeden önce yıkanıp temizlenmeli ve yıkanıp temizlenen; soğan, ıspanak, kabak lahana, patlıcan, yeşil fasulye, bezelye, havuç, karnabahar, kereviz ve biber gibi sebzeler 2-3 dakika süren bir haşlama işlemi yapılmalıdır. Dondurma işlemine geçmeden önce haşlamış olduğumuz sebzelerin suyu süzülmeli ve kurutulmalıdır. Haşlama işlemi sadece sebzeler için uygulanmalı, meyveler kesinlikle haşlanmamalıdır. Yıkanıp kabukları soyulduktan sonra doğrama işlemi yapılmalı ve buzdolabı poşetinin içerisinde hava bırakılmamalıdır. Sebze et ve diğer yiyecekler, birer öğünlük porsiyonlar halinde paketlenerek dondurulmalıdır.

 

Etler Hava Almayacak Şekilde Paketlenip Saklanmalı

Etlerin dondurulup saklanması konusunda en önemli nokta, etin dışının hava almayacak şekilde sarılıp saklanmasıdır. Bu işleme dikkat edilmezse açıkta kalan etin kısımlarının besin değeri düşmekte ve lezzet değişikliği olabilmektedir.

Dondurucuda Saklanan Ekmek 2-3 Ay Taze Kalabilir

Ekmeklerin küflenmeden ve bayatlamadan saklamanın en iyi yolu ekmekleri dondurup saklamaktır. Doğru yöntemler ile dondurulan ekmek 2-3 ay kadar taze kalabilir. Ekmeğin de tüketilecek miktara göre paketlenip dondurulması önemlidir. Eğer ekmeği doğrayıp tek bir paket halinde dondurucuya koyarsanız, kuruma ve bayatlama süresi hızlanacaktır. Ekmek bütün şekilde tüketilecekse dilimlemeden tek parça halinde saklanmalı, birkaç dilim tüketilecekse dilimleyip tek paketler halinde saklanmalıdır.

 

Etin Oda Sıcaklığında Çözülmesi En Sağlıksız Yöntemdir

 

Dondurucudan çıkartılıp çözülmüş gıdalar kesinlikte tekrar dondurulmamalıdır. Dondurulmuş gıdaların türüne göre çözdürülme işlemi farklılıklar göstermektedir.

Dondurulmuş et, ekmek, sebze ve meyvelerin çözülme işlemleri birbirinden farklıdır. Sebzeler, pişirme işlemi için hazırlanan suya çözülmeden koyulmalıdır. Daha önce dondurulmuş sebzelerin pişme süreleri, taze sebzelere göre daha kısa olmaktadır. Dondurulmuş etleri pişirmeden önce kesinlikle çözülmesini beklemelisiniz.

Etlerin çözülme işleminde en çok kullanılan yöntem olan, oda sıcaklığında bekletme en sağlıksız yöntemdir. Oda sıcaklığında etin çözülmesini beklerken etin yüzeyinde oluşan mikroorganizmalar hızla çoğalarak etin sağlıksız bir hale gelmesine neden olmaktadır. Etlerin çözülmesi için kullanılacak en doğru yöntem, dondurucudan çıkarılan etlerin normal soğutucu bölmesinde çözülmesini sağlamaktır.

Dondurulmuş etlerin çözülmesi için kullanılacak diğer bir yöntem ise sıcak suda bekletmektir. Dondurucudan çıkartılan etler, su geçirmeyecek bir kaba konulduktan sonra içerisinde sıcak su olan bir tencerede kısa bir sürede çözülebilir. Dondurulmuş etlerin çözülmesi için diğer bir yöntem ise mikrodalga fırın kullanmaktır.

Dondurulmuş ekmeklerin oda sıcaklığında çözülmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Dondurulmuş ekmekler oda sıcaklığında bir miktar çözüldükten sonra tost makinası yardımı ile işlem daha hızlı yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ