MorTilki.Com

Papatya Çayı Zayıflatır mı? Papatya Çayının Faydaları ve Zararları

Papatya Çayı Zayıflatır mı? Papatya Çayının Faydaları ve Zararları

Papatya, asteraceae (papatyagiller) familyasına mensup, tıbbi özellikleri olan ve en iyi bilinen bitkilerden biridir. Yüzyıllardır insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisi için kullanılmıştır. Diğer sağlık faydalarının yanı sıra, çayının içilmesi suretiyle daha kolay, daha hızlı ve dengeli bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir.

Papatya çiçekleri, ayçiçeği ve krizantem gibi Asteraceae ailesinin bir üyesidir. Sağlığa olan faydaları nedeniyle yüzyıllardır alternatif tıpda etkin bir doğal ev ilacı olarak kullanılmıştır. Tüm bu faydalarının yanı sıra kilo verme konusunda işe yarayan etkili bir bitkidir.

Papatya Çayı Kilo Verdirir mi?

Son yıllarda papatya çayı üzerinde sayısız bilimsel çalışma yapıldı ve birçok faydası olduğu klinik olarak kanıtlandı. Bununla birlikte, papatya çayının zayıflattığı ve fazla kiloları verdirdiği söyleniyor. Ancak gerçek şu ki, papatya çayı sihirli bir kilo kaybı içeceği değildir! Yalnızca sağlıklı bir diyetle ve dengeli bir yaşam tarzıyla kombinlenirse ideal kiloya ulaşmaya, yağ yakmaya yardımcı olabilir. Daha açık bir ifadeyle, papatya çayı zayıflatır mı? Sorusunun yanıtı evet zayıflatır ancak dengeli beslenme ve sporla bilikte!

Papatya Çayının Genel Sağlık Faydaları Nelerdir?

 • Papatya çayı kas gevşetici özelliklere sahiptir. Rahim kaslarını gevşetir ve adet kramplarından rahatlama sağlar. Uygun miktarlarda içildiğinde, regl döneminde mide kramplarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kas gevşetici özelliklere sahip olduğundan, zor bir günün ardından bir bardak papatya çayı stresi azaltabilir.
 • Güzel bir gece uykusu çekmek için papatya çayını yatmadan önce bir fincan içmek iyi bir fikirdir. Sizi sakinleştirir, gevşetir ve harika bir uyku sürecine hazırlar. Yetersiz veya kötü uyku kalitesiz uyku, insülin üretimini ve diğer hormonal süreçleri bozar, bu da kilo alımına yol açabilir.
 • Papatya çayı, mide kramplarının veya bağırsak kramplarının tedavisinde etkili olan güçlü anti-spazmodik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca bağırsaklardaki gaz ve şişkinliğe iyi gelir.
 • Papatya çayı, migren ve baş ağrılarının geçirilmesinde etkilidir. Semptomları fark ettiğiniz anda bir fincan sıcak papatya çayı içmeniz kısa sürede iyileşme sürecini başlatır.
 • Papatya çayını düzenli olarak içmek, kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olur ve böylece şeker hastalığı (diyabetes mellitus) semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olur.
 • Papatya çayı antikaser özelliklere sahiptir. Papatyanın içeriğinde bulunan apigenin isimli bileşen kanserli tümörlerin büyümesini engeller ve bu noktalara giden kan akışını azaltır.
 • Reçetesiz satılan sıradan ağrı kesici ilaçlar yerine papatya çayı içilebilir. Nitekim, antienflamatuar özelliği sayesinde hafif şiddetli ağrıları keser.
 • Sakinleştirici, yatıştırıcı etkileri sayesinde depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifleterek tedavi sürecinde yardımcı rol oynar.
 • Huzursuz bağırsak sendromu ve ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Kemoterapinin neden olduğu ağız ülserinin iyileşmesinde etkilidir.
 • İştah kapatıcı etkisi sayesinde, yemeklerden 10 dakika önce bir fincan içilmesi, fazlaca kontrolsüz yemenin önüne geçebilir.

Papatya Çayı Reflüye İyi Gelir mi?

Günümüzde sık yaşanan asit reflünün en yaygın nedeni strestir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada reflü sorunu olan deneklerin neredeyse tamamına yakını ”yoğun stres hissi” sonrasında asit reflü olduğunu bildirmiştir. Stresli ve endişeli bir ruh hali, reflüye neden olduğu gibi özellikle karın yağları olmak üzere düzensiz kilo alımını teşvik eder.

Papatya çayı direkt olarak yalnızca kendi başına reflüye iyi gelir diyemeyiz ancak stresi azaltması, rahatlama sağlaması ve sindirim sistemine olan faydaları sayesinde asit reflü oluşumunu en aza indirdiğini söyleyebiliriz.

Papatya Çayının Zararı Var mı?

Papatya bitkisi genel olarak güvenli kabul edilen bir bitkidir ancak nadirende olsa bazı kişilerin alerjisi olabilir. Papatyaya alerjiniz varsa; boğazınızda şişme, cildinizde döküntüler veya nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız papatya çayını içmeyin.

Papatya çayı içmek konusunda önemli bir diğer nokta da dozajdır. Bu bağlamda, yapılışına dikkat etmek gerekir. Çayın çok güçlü olmasına gerek yoktur. Aksi halde mide ağrısı, bulantı ve baş dönmesi yaşanabilir. Bu sebeple, 1 su bardağına 1 çay kaşığı kuru papatya eklemek yeterlidir. Ayrıca, çayı hazırlarken suyla birlikte papatyayı kaynatmanıza gerek yoktur. Kaynamış suya kuru papatyayı ekleyip 10 dakika kadar demlenmesini beklemeniz yeterlidir.

Varfarin ve enoksaparin gibi antikoagülan (kan pıhtılaşmasına karşı kullanılan ilaçlar) ilaçları kullanıyorsanız, papatya çayı içmeniz önerilmez. Çünkü, papatyanın kan inceltici etkisi vardır. Bu sayede ilaçların etkisini yükselterek çeşitli sorunlara neden olabilir.

Son olarak, hamilelerin ve emziren kadınların papatya çayı içmeleri tavsiye edilmez. Gebelik ve emzirme döneminde papatya çayı içmek istiyorsanız mutlaka öncesinde doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ