MorTilki.Com

Adet Kanamasının Çok Yoğun Olması Menoraji Neden Olur?

Adet Kanamasının Çok Yoğun Olması Menoraji Neden Olur?

Adet döneminin uzun sürmesi ve aşırı yoğun kanamaların (döngü başına 80 ml’den daha fazla) olmasına tıp dilinde menoraji denir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri göre 18 Milyon kadın adet kanamalarının anormal seviyede olduğundan şikayetçi. İyi haber, bu kadınlardan yalnızca %10’u klinik olarak menoraji olarak tanınıyor. Peki ama adet kanamanızın gerçekten menoraji seviyesinde olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Menoraji, bir kadının normal aktivitelerini bozacak miktarda aşırı, yoğun ve uzun süreli adet kanaması geçirmesi durumudur. Bununla birlikte her yoğun adet olan kadın menoraji sınıfına girmez. Normal yoğunluktaki adet kanaması ve menoraji arasındaki ayrımı yapabilmek için öncelikle normal kabul edilen bazı değerleri bilmek gerekir. Buna göre, normal adet döngüsü 21 ila 35 gündür ve normal kanama 3 ila 5 gün (bazı kadınlarda 7 güne kadar çıkabilir) arasında sürer. Dönem boyunca kanama miktarı ortalama 25 ila 40 mL (2 ila 3 yemek kaşığı) arasındadır.

Menorajide ise menstrüasyon boyunca kanama miktarı 80 ml’den daha fazladır ve çoğunlukla regl dönemi 7 günden daha uzun sürer. Ayrıca, şiddetli adet kramp ve sancıları yaşanır. Menorajinin diğer yaygın belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

  • Dönem boyunca 80 mililitreden daha fazla kanama olması
  • Adet döneminin 1 haftadan daha uzun sürmesi
  • Kanamayla birlikte büyük kan pıhtılarının gelmesi
  • Aşırı adet nedeniyle günlük aktivitelerin yapılamaması
  • Yoğun kanama nedeniyle peş peşe her 2 saatte bir tampon veya pedin değiştirilmesi
  • Geceleri ped değişimi için uyanma
  • Tek pedin yetersiz gelmesi ve çift ped kullanma zorunluluğu
  • Şiddetli kramp, ağrı ve sancılar
  • Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve nefes darlığı gibi anemi (kansızlık) belirtileri

Adet Dönemimde Aşırı Yoğun Kanamam Oluyor, Neden Olabilir?

Dünya genelinde 30 ila 55 yaş arasında yaklaşık 18 Milyon kadın anormal derecede yoğun adet görmekten şikayetçi. Ancak bu kadınlardan yalnızca %10’u menoraji sınıfına giriyor. Eğer yukarıdaki belirtileri yaşıyor ve menoraji olduğunuzu düşünüyorsanız bunun birkaç olası nedeni vardır. Bununla birlikte, menoraji tanısı konan kadınların yarısında buna neyin sebep olduğu anlaşılamamaktadır. Bilinen menoraji nedenleri:

Menopoza yaklaşıyorsunuz : Menopoz dönemine yaklaşılan yakın döneme perimenopoz ismi verilir. Bu dönemi menopoza geçiş evresi olarak tanımlamak mümkündür. Çoğunlukla 45 ila 50 yaş arasında yaşanır. Perimenopozda yumurtalıklarda hormon üretimi azalır ve hormonal dengede bozulma görülebilir. Dolayısıyla yoğun adet kanaması bu dönemde yaşanabilir.

Hormonal dengesizlikleriniz var : Östrojen ve progesteron hormonları her ay normal adet döngüsünde rahim iç duvarında olan normal kalınlaşmayı düzenler. Bu, rahim iç duvarının olası bir gebeliğe doğal olarak hazırlık yapmasıdır ancak hormonlar arsında dengesizlik olursa, rahim duvarı (endometrium) fazla miktarda gelişir ve aşırı adet kanamasıyla birlikte düşer.

Yumurtalıklarınızda işlev bozukluğu var : Kadınlardaki yumurtlama eksikliği veya yumurtanın artık hiç üretilmemesi durumuna anovülasyon denir. yumurtalıklarınız adet döngüsü esnasında yumurta üretmediğinde, progesteron hormonu salgılanmaz. Yaşanan bu hormon dengesizliği adet kanamasının çok yoğun olmasına neden olur. Yumurtalıklardaki bu disfonksiyon (işlev bozukluğu) çoğunlukla ilk maddede belirtilen perimenopoz döneminde gerçekleşir.

Rahim miyomları veya polipler kanamaya neden oluyor : Kanserli olmayan iyi huylu rahim miyomları doğurganlık yıllarınızda ortaya çıkar ve yoğun adet kanamalarına neden olabilir. Aynı şekilde, rahim iç duvarındaki polipler de uzun süreli yoğun kanamalara neden olabilir.

Gebelikten korunmak amacıyla spiral kullanıyorsunuz : Rahim içi cihazlar olarak adlandırılan spiraller adet döneminde dengesizliklere neden olabilir. Aşırı adet kanamanızın nedeni spriral ise farklı doğum kontrol yöntemlerini kullanmanız gerekebilir.

Kullandığınız bazı ilaçlar kanamanın yoğunluğunu artırıyor : Antienflamatuar ilaçlar, östrojen ve progestinler gibi hormonal ilaçlar veya varfarin, enoksaparin gibi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasına karşı kullanılan ilaçlar) adet kanamasını yoğun ve şiddetli hale getirebilir.

Von Willebrand hastalığı gibi kanama bozukluğunuz var : Von Willebrand hastalığı dünya nüfusunun %1’ini etkileyen bir kanama bozukluğudur. Kanınızın pıhtılaşma özelliğini doğrudan etkiler. Bu ve türevi hastalıklar menoraji nedenlerinden biridir.

Hamilelikle gelişen sorunlar yaşıyorsunuz : Plasentanın olağan dışı bir yerde bulunması, özellikle ileri aylarda düşük yapmak veya dış gebelikler adet kanamasının yoğun olma nedenleridir.

Yukarıdaki nedenlere ek olarak, serviks (rahim ağzı kanseri) gibi çeşitli kanserler şiddetli kanamaya neden olur. Ayrıca, tiroid bozuklukları, böbrek hastalıkları ve karaciğer sorunları menoraji ile ilişkili olabilir.

Menoraji seviyesinde yoğun regl dönemi geçiriyorsanız en kısa sürede mutlaka bir jinekoloji uzmanına görünmeniz gerekir. Doktorunuz gerekli test ve muayeneden sonra anemi için demir takviyeleri önerebilir ve yoğun kanamanın altta yatan sebebi doğrultusunda farklı tedavi yöntemleri uygulayabilir. Menoraji hastalığında ve diğer tüm sağlık sorunlarınızda size yalnızca doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ