MorTilki.Com

Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur? Endometrial Hiperplazi Belirtileri

Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur? Endometrial Hiperplazi Belirtileri

Rahmin (uterus) iç duvarını oluşturan ince katmana endometrium denir. Halk arasında rahim duvarı kalınlaşması olarak bilinen endometrial hiperplazi, endometrium tabakasının veya katmanının anormal derecede kalınlaşması durumudur. En yaygın belirtileri anormal kanamalar ve düzensiz, sancılı geçen regl dönemleridir.

Rahim duvarı kalınlaşması, 35 yaş altı kadınlarda genellikle ciddi risk oluşturmasa da ileri yaş ve obezite sorunu olanlarda ciddi hastalıkların öncüsü olabilir. Bu nedenle, işi şansa bırakmamak için yapılması gereken en iyi şey doktora görünmektir.

Endometrial hiperplazi veya yaygın bilinen ismiyle rahim duvarı kalınlaşmasının en yaygın nedenleri menopoz ve progesteron hormonunun yeterince salgılanmamasıdır. Ayrıca, aşağıda belirtilenler rahim duvarı kalınlaşmasının sık görülen diğer nedenleridir:

 • 35 yaş üstü olmak
 • Küçük yaşlarda adet görmeye başlamak
 • Geç yaşta menopoza girmek
 • Obezite
 • Menopoz dönemiyle birlikte progesteron salgılanmaması
 • Menopoz dönemine geçiş evresi olan ”perimenopoza” döneminde yumurtlama işleminin düzenli gerçekleşmemesi
 • Östrojen ve progesteron hormonların vücutta senkronize bir şekilde çalışmaması
 • Östrojen göreviyle çalışan ilaçları kullanmak veya vücuttaki östrojen seviyesinin fazla olması
 • Diyabet, tiroid bezi kaynaklı hastalıklar, safra kesesi hastalıkları, yumurtalık tümörleri, polikistik over sendromu
 • Aile bireylerinde rahim, yumurtalık veya kolon (bağırsak) kanseri geçmişi olması
 • Sigara kullanımı ve daha önce hiç gebe kalmamak

Rahim Duvarı Kalınlaşması (Endometrial Hiperplazi) Belirtileri Nelerdir?

Rahim duvarında anormal kalınlaşma meydana geldiğinde en sık görülen ana belirti yoğun ve düzensiz kanamalardır. Diğer belirtileri ise:

 • Yoğun geçen ağrılı, sancılı regl dönemi
 • Adet döneminin daha uzun sürmesi
 • İki adet periyodu arasında geçen zamanın 21 günden daha kısa olması
 • Adet döngüsü arasında kalan zamanda kahverengi lekelenme
 • Menopoza girilmiş olmasına rağmen kanama

Endometrial Hiperplazi Çeşitleri

Rahim duvarı kalınlaşmasının iki farklı türü vardır. Bunlar; atipisi olmayan (basit) endometrial hiperplazi ve atipik endometrial hiperplazi olarak sınıflandırılır.

a) Atipisi olmayan (basit) endometrial hiperplazi : Bu tür rahim duvarı kalınlaşmalarında olağan dışı hücreler görülmez.

b) Atipik endometrial hiperplazi : Bu türde ise olağan dışı hücrelerin anormal şekilde büyüdüğü gözlenir ve tıp dilinde prekanseröz olarak tanınırlar. Bu, rahim kanserine dönüşme ihtimali olduğu anlamına gelir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tanısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz size birkaç soru sorduktan sonra kesin tanıyı koymak için birkaç test isteyebilir. Bunlar:

a) Transvajinal ultrason : Bu yöntem vajinaya, ses dalgalarını ekrandaki resimlere dönüştüren küçük bir cihaz yerleştirmek suretiyle yapılır. Doktorunuzun rahim duvarı kalınlığını ölçmesine ve rahminizi, yumurtalıklarınızı görmesine olanak sağlar.

b) Histeroskopi : Kameralı küçük bir cihazla rahmin kontrol edilmesi yöntemidir. Histeroskopi sayesinde rahimde sıra dışı bir şey olup olmadığı gözlenebilir.

c) Biyopsi : Küçük bir doku örneği alınarak kanserli olup olmadığını inceleme yöntemidir. Alınan parça gerekli testlerin yapılması için patoloji bölümüne gönderilir.

Teşhisin tam olarak konulmasının ardından tedavi aşamasına geçilir ancak her kadın için aynı tedavi yöntemleri uygulanmaz. Genel olarak iki farklı tedavi seçeneği vardır bunlar; hormon tedavileri ve ameliyattır (histerektomi & rahim alınması gibi). Yaş, rahim durumu ve hormon seviyeleri hangi tedavinin uygulanacağı konusunda önemlidir.

Sonuç :

Ergenlik dönemine girilmesiyle birlikte rahim duvarında normal ve doğal olarak az miktarda her ay kalınlaşma meydana gelir. Her ay periyod döneminin yarısında, östrojen hormonu sayesinde rahim duvarında meydana gelen bu kalınlaşmanın sebebi, rahim duvarının olası bir gebeliğe hazırlık yapmasıdır. Bunun dışındaki anormal rahim duvarı kalınlaşmasına ise endometrial hiperplazi denir.

Endometrial hiperplazi, 35 yaş altı kadınlarda çoğu zaman ciddi risk oluşturmasa da ilerleyen yaşlardaki kadınlarda rahim kanserine varan ciddi hastalıkların öncüsü olabilir. Bu sebeple, rahim duvarı kalınlaşması belirtilerini yaşıyorsanız, yaşınız kaç olursa olsun doktora görünmeniz şarttır. Hamilelikte rahim duvarı kalınlaşmasında ise söz konusu kalınlığın ne kadar olduğu tespit edilip gerekli önlemlerin buna göre alınması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ