MorTilki.Com

Yaraların Çabuk İyileşmesi İçin Bu Besinlere Öncelik Verin!

Yaraların Çabuk İyileşmesi İçin Bu Besinlere Öncelik Verin!

Sağlıklı bir diyetin genel sağlık için ne denli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz ancak yaraların hızlıca iyileşmesi için ise neler yememiz gerektiği ve hangi vitaminlerin bu konuda etkili olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu konudaki bilgi eksikliğini gidermek ve kafalardaki soru işaretlerine yanıt bulmak için yazımızın devamına göz atmanızda fayda var…

Gün içinde meydana gelen küçük çizikler ve kesikler çoğu zaman önemsizdir. Küçük kazalar sonucu sağlıklı bireylerdeki bu yaralar temiz ve enfeksiyondan uzak tutulduğunda en çok birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir. Diğer yandan, daha ciddi olan yaraların iyileşmesi için ise tıbbi müdahale gerekli olabileceği gibi uygun şekilde beslenerek gerekli vitaminleri almak gerekir.

Ayak bilekleri, sırt, dirsekler, topuklar ve kalçalar gibi kemiklerin cilde yakın olduğu yerlerde gelişen, bası yarası veya yatak yarası olarak da bilinen dekübit ülser yaraları ciddidir. Bu yaralar yatalak kişilerde, operasyon sonrası uzun süre yatakta kalan hastalarda, tekerlekli sandalye kullanan veya yatma-oturma pozisyonlarını değiştiremeyen insanlarda sıklıkla görülür. Bu tür çeşitli yaraların iyileşmesi haftalar ve hatta bazen aylar alabilir.

Neyse ki, bazı besinlerin tüketimine öncelik verilerek yaraların çabuk iyileşmesi sağlanabilir. Bu besinler, gerekli olan enerji, protein, vitamin ve mineralleri sağlayıp, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Vücudun herhangi bir noktasında yara oluştuğunda, yeni doku oluşturup onarımı sağlamak için vücudumuz fazladan protein, yağlar, vitaminler ve minerallare ihtiyaç duyar. Vücudun bu ihtiyacını gidermek için aşağıdaki besinlerin tüketilmesi önemlidir.

Protein : Yeni doku oluşumu sürecinde proteinin önemi tartışılmazdır. Yaralarınızın daha kısa sürede iyileşmesi için her öğününüzde 20 ila 30 gram protein olduğundan ve iki ara öğünde 10 ila 15 gram protein aldığınızdan emin olun.

Yeşil yapraklı sebzeler : Ispanak, lahana ve brokoli gibi koyu yeşil yaprakları olan sebzeler kan pıhtılaşması konusunda önemli olan K vitamini ihtiva eder. Yaraların çabuk iyileşmesi için K vitamini alımı önemlidir.

C vitamini : Yaraların iyileşmesi söz konusu olduğunda C vitamininin önemi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. (Güvenilir Kaynak) Askorbik asit ismiyle de bilinen C vitamini kolajen üretimini destekler. Kolajen vücudun gergin ve sağlıklı olmasını sağlayan bir tür bağ dokusudur. Dolayısıyla, yaraların hızlıca iyileşmesi için C vitamini içeren besinleri almak şarttır. Biber, narenciye, brokoli, çilek, lahana, elma, ananas ve kivi gibi C vitamini zengini besinlerin yenilmesi gerekir.

Çinko : Bir diğer önemli besin maddesi kırmızı et, karaciğer, kabak çekirdeği ve çeşitli deniz kabuklularında bulunan çinkodur. Çinko, yaraların iyileşme sürecinin her anında önemli rol oynayan bir minerldir. Bu sebeple, özellikle yaraların kısa zamanda iyileşmesi için çinko alımına önem verilmelidir.

Su : Vücudun susuz kalması, çok çeşitli ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi yaraların iyileşmesi konusunda da önemlidir. Susuz kalan topraklar nasıl çatlıyorsa cildimiz de aynı şekilde susuz kaldığında pul pul dökülür, çatlar ve yaraların iyileşmesi daha uzun zaman alır. Bu sebeple, bolca su içtiğinizden emin olun.

Ne Yememeliyim?

Genel olarak sağlığa zararlı olan yiyecek ve içecekler yaraların iyileşme sürecini geciktirir. Bunlar; işlenmiş gıdalar, alkollü içecekler, şeker ve trans yağlardır.

Yaraların çabuk iyileşmemesi gibi bir sorununuz varsa öncelikle söz konusu yaranın mikroplardan ve enfeksiyondan uzak olduğundan emin olun. Sonrasında yukarıda sayılan besinleri yeteri kadar tükettiğinizden emin olun ve halen şikayetleriniz devam ediyorsa mutlaka bir doktara görünün. Bu konuda ve tüm sağlık sorunlarınızda size yalnızca doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ