MorTilki.Com

Sağlıklı Bir Ev Ortamı İçin Saksı Bitkilerine Yer Verin! Evde Çiçek Yetiştirmenin Faydaları

Sağlıklı Bir Ev Ortamı İçin Saksı Bitkilerine Yer Verin! Evde Çiçek Yetiştirmenin Faydaları

Saksı bitkilerinin insan sağlığına olan faydaları konusunda bugüne dek sayısız bilimsel çalışma yapıldı. Bu araştırmaların hepsi iç mekanlarda yetiştirilen saksı bitkilerinin fiziksel ve duygusal onlarca faydası olduğunu gösteriyor. Tüm bunlara rağmen, çok az kişi sağlık yararlarını gözeterek evinde saksı bitkilerine yer veriyor.

Evde bitki yetiştirmenin bilimsel olarak onlarca kanıtlanmış faydası olmasına rağmen çok az sayıda kişi evinde saksı çiçeklerine yer veriyor. Bunların bir kısmı da maalesef yalnızca dekorasyon amacıyla çiçekleri evinde barındırıyor. Saksı çiçeklerine bakış açınızı değiştirecek ve odalarınızda bu güzelim bitkilere daha çok yer vermenizi sağlayacak evde çiçek yetiştirmenin faydalarını içeren bir makale hazırladık…

Havayı Temizler ve Nem Sağlar

Yeşil bitkilerin fotosentez yoluyla karbondioksit alıp oksijen ürettiği (geceleri hariç) sır değil. Bu sayede iç mekanın okesijen oranını artırıp daha sağlıklı nefes almamızı sağlarlar. Kapalı mekanlardaki karbon monoksit ve formeldehit gibi kimyasalların ortamdan uzaklaştırılmasının tek yolu bitkilerdir.

Diğer yandan, frınlar, klimalar ve diğer birçok teknolojik ev aleti odanın nemini emerek kuru bir hava oluşmasına neden olur. Nemden yoksun kuru hava, soğuk algınlığı, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve grip gibi hastalıklara yakalanma ihtimalinizi artırır ve kaşınmalara sebep olur. Washington Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre bitkiler iç mekanın nemini artırır ve ortamdaki tozun % 20 oranında azalmasını sağlar. Ayrıca atmosferdeki nemin yaklaşık %10’unu yeşil bitkiler sağlar.

İyileşme Sürecini Hızlandırır

Hasta ziyaretlerine çiçek götürmek klişe bir eylem olabilir ancak bunun bir sebebi var. Yapılan birçok çalışma bitkilerin insanlar üzerinde sakinleştirici ve iyileştirici etkileri olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, ameliyat sonrası bitkilere ve hatta penceresinden doğaya bakan insanların daha hızlı iyileşme süreci yaşadığını kanıtladı. Ayrıca, çevresinde bitki olan insanların stres seviyesi düşer, kan basıncı ve kalp atım hızı normal seviyelere gelir. Tüm bunların toplamında kendini daha iyi hisseden bireyin iyileşme süreci hızlanır.

Konsantrasyonu Artırır ve Hafızayı Güçlendirir

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, evinde bitki yetiştiren insanların belleği, diğerlerine nazaran % 20 oranında daha iyi. Bu konuda yapılan bir başka çalışma ise sınıflarında üç adet saksı çiçeği bulunan öğrencilerin matematik, imla, fen bilgisi derslerinde daha başarılı olduklarını gösteriyor. İş, ev ve okul ortamında daha başarılı olmak, odaklanma sorununu gidermek ve daha güçlü bir hafızaya sahip olmak için uzmanlar bitki yetiştirmeyi öneriyor. Evinizde saksı çiçeği yetiştirmek için alın size bir neden daha. : )

Empati Yapmayı ve Daha Sosyal Bir İnsan Olmayı Sağlar

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, doğaya özen gösteren ve evinde çiçek yetiştiren insanlar daha şefkatli ve ikili ilişkilerde daha başarılı. Yapılan bir başka çalışmada deneklere zambak ve papatya gibi çeşitli çiçekler verildi. Teste katılan deneklerin mutluluk hormonu salgıladıkları ve daha dingin bir ruh haline girdikleri rapor edildi. Ayrıca stres altında olan kişilerin yumuşak ve pürüssüz bitkilere dokunmalarının sakinleştirici etkisi olduğu görüldü.

Bazı terapistler depresyon, şizofren ve diğer psikiyatrik durumların tedavisinde bahçe işlerini kullanırlar. Canlı bir bitkiyi yetiştirmeyi öğrenmek, kaygıyı azaltmaya, dikkati artırmaya ve depresyonun şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Bitkiler ayrıca, travmadan kurtulmanın yanı sıra demanslı veya uzun süreli bakım tesislerinde yaşayan insanlara yardımcı olabilir. Dahası, empati kurma kabiliyetini artırır, sosyalleşmeyi ve insanlarla daha iyi ilişki kurmayı sağlar.

Mutlu Olmanızı Sağlar

Şu an için elinize 10 Bin Dolar para geçtiğini düşünün ve bu paranın size sağladığı mutluluğu hayal edin. 2012 yılında yapılan bir çalışma, şehir hayatı sürdüren bir insanın bahçesine 10 yeni ağaç eklenmesinin 10 Bin dolar para kazanmakla eş değer mutluluk sağladığını gösteriyor. Daha mutlu ve sağlıklı yaşamak için bahçenizi ağaçlandırmanızda ve evinizde saksı bitkilerini yetiştirmenizde fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ