MorTilki.Com

A Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır? A Vitamini Eksikliğini İşaret Eden Belirtiler

A Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır? A Vitamini Eksikliğini İşaret Eden Belirtiler

Günlük rutin işleri yerine getirebilmemiz için tüm vitaminlere vücudumuzun ihtiyacı vardır. Bu vitaminlerin içinde en önemlilerinden biri ise hiç şüphesiz A vitaminidir. Cilt güzelliğinden üreme fonksiyonlarına kadar birçok alanda hayati rol oynayan A vitamininin eksikliği durumunda vücutta bazı belirtiler görülür.

Güzel ve sağlıklı genç bir cilde kavuşmak için gerekli olan A vitamini, göz sağlığı, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve üreme fonksiyonları gibi birçok noktada oldukça önemlidir. Bu sebeple, A vitamini eksikliğine işaret eden belirtileri bilmek önemlidir. MorTilki.Com ekibi olarak, A vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap olabilecek işaret ve belirtileri içeren bir makale hazırladık…

Kuruyan ve Pul Pul Dökülen Cilt

A vitamininin cilt güzelliği konusunda önemli olduğundan yukarıda bahsettik. A vitamini, cilt dokusunu onarmak ve cildi nemli tutmak için vücudun ihtiyaç duyduğu bir elemandır. Eksikliği durumunda, ciltte kuruma ve pul pul dökülme görülür. Ayrıca ciltte pembemsi renk değişimi ve kızarıklık yaşanabilir. Bu belirtilere çoğu zaman kaşıntı eşlik eder.

Loş Işıkta Görme Yeteneğinin Normalinden Fazla Azalması

Gece körlüğünün en yaygın sebebi A vitamini eksikliğidir. Tıp dilinde nyctalopia, halk arasında ise tavuk karası olarak bilinen gece körlüğü, karanlık ortamlarda görmeyi zorlaştıran bir göz hastalığıdır. Loş ışık olan yerlerde görme sisteminin sahip olduğu keskinlik zayıflar ve görüş yeteneği minimum seviyeye düşer.

Akne ve Sivilcelerde Artış

Retinol olarak bilinen A vitamini, cilt dostu vitaminlerden biridir. Cilde ışıltı, gerginlik sağlayıp kırışıklıkları engellediği gibi akne ve sivilce oluşumunun da önüne geçer. A vitamini eksikliğinde kuruyan cildi nemlendirmek için daha fazladan yağ üretilmeye başlar ancak bu yağlar çoğu zaman akne ve sivilce olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple, sivilcesiz bir yüz için A vitamini hayli önemlidir.

Hamile Kalmayla İlgili Sorunlar

Cinsel ilişkide korunmamanıza rağmen hamile kalamıyorsanız, bunun birçok sebebi olabilir ancak A vitamini eksikliğinin de bu sebeplerden biri olduğunu unutmamak gerekir. A vitamini, hem erkeklerin hem de kadınların üreme fonksiyonlarının maksimum seviyede çalışması için oldukça önemlidir. Bu sebeple, gebe kalmak istiyorsanız A vitamini açısından zengin besinlere ağırlık vermenizde fayda var. Diğer yandan, gebelikte düşüklerin ve premature bebeklerin en yaygın sebeplerinden biri A vitamini eksikliğidir.

Yaraların Uzun Süre İyileşmiyor Olması

Yağda çözünen bir vitamin türü olan A vitamini, kolajen üretimini destekler. Cildin sağlıklı ve gergin olmasını sağlayan kolajen aynı zamanda yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlayan bir tür bağ dokusudur. Son günlerde vücudunuzdaki küçük yaraların bile uzun süre iyileşmediğini farkettiyseniz A vitamini eksikliğiniz olabilir.

Gözlerde Kuruluk

A vitamininin göz sağlığı için önemli olduğuna yukarda değinmiştik. A vitamini eksikliği, gece körlüğünün yanı sıra gözlerde kurumaya neden olur. Bu durumda, gerektiği kadar göz yaşı üretilemez ve göz küresi yeterince nemlendirilemez. Tedavi edilmezse ilerleyen süreçte kornea hasarı ve görme kayıpları yaşanabilir.

Çocuklarda Yavaş Büyüme

Hamileliğin ilk üç ayından itibaren A vitamini içeren besinlere yönelmek ve çocuğun ilk yıllarında A vitamini konusunu önemsemek gerekir. Çocuğun görme yeteneğinden bağışıklık sistemine, kemik büyümesine ve hatta vücudunun gelişmesine kadar A vitamini gereklidir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Daha Çok Bulunur?

Bazı yiyecekler A vitamini açısından çok daha zengindir. Bunlar;

  • Yumurta
  • Somon balığı
  • Ispanak
  • Tatlı patatesler
  • Havuç
  • Brokoli
  • Sığır karaciğeri
  • Süt ve süt ürünleri

A vitamini eksikliği vücutta ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlarla karşılaşmadan önce basit bir kan testi yaptırarak A vitamini eksikliği olup olmadığını kolayca öğrenmek mümkündür. Eksikliği durumunda, doktor tarafından A vitamini takviyeleri önerilebilir veya A vitamini açısından zengin besinlerin bulunduğu bir diyet listesi tavsiye edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ