MorTilki.Com

Son Dönemin Popüler Zayıflama Yöntemlerinden Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyette Neler Yenir?

Son Dönemin Popüler Zayıflama Yöntemlerinden Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyette Neler Yenir?

Geçmiş yıllarda bazı hastalıkların tedavi sürecini desteklemek için başvurulan bir beslenme yöntemi olan ketojenik diyet, son dönemlerde ünlü isimlerin de başvurmasıyla popüler bir hal almaya başlamıştır. Alışılagelmiş diğer diyet yöntemlerinden çok farklıdır ve diyet sırasında yağ içeriği yüksek besinlerin tüketimine ağırlık verilmektedir. Ketojenik diyet yöntemini cazip kılan başlıca neden ise diğer diyet listelerinde tüketmesi uygun olmayan yiyeceklerden oluşan bir beslenme programına sahip olmasıdır.

Uzmanlar, ketojenik beslenmenin zayıflama maksadıyla uzun süre uygulanmasının vücut üzerinde bazı hasarlara yol açabileceği kanısındadır. Bu önemli nedenden dolayı diyetin uzun süre devam ettirilmemesi ve mutlaka bir uzman gözetiminde yapılması tavsiye edilmektedir.

Ketojenik Diyet Yöntemi Nedir?

Bu diyet yönteminde tüketilen besinler; karbonhidrat bakımından düşük, protein bakımından orta, yağlı yiyecekler bakımında ise son derece yüksektir. Listede yağ içeriği yüksek besinlerin olmasının nedeni, ketojenik diyette yağların enerji olarak kullanılmasıdır. Karbonhidrat içeren unlu her türlü yiyecek, tahıl ve şeker benzeri gıdalar bu diyet yönteminde yasaklı besinler listesi grubunda bulunmaktadır. Karbonhidrat seviyesinin en aza indirilmesiyle, vücut ketozis isimli metabolik bir moda geçer. Sonrasında ise enerji üretmeye çalışan vücut, her zamankinden daha fazla yağ yakmaya başlar.

Ketojenik diyetin kilo vermek amacıyla kullanılması, sağlık açısından birçok risk oluşturabileceği için uzmanları harekete geçirmiştir. Zayıflama için kullanılıp kullanılamayacağı konusundaki çalışmalar henüz devam etmektedir. Karbonhidrat grubunda bulunan meyve, sebze, süt ürünleri, tahıllar, ekmek ve kuru baklagillerin uzun süre tüketilmemesinin sakıncalı olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenlerden dolayı diyetten önce muhakkak bir uzmana danışılması, diyet sürecinin uzun tutulmaması ve kontrollerin aksatılmaması önerilmektedir.

Ketojenik Diyet Listesinde Hangi Yiyecekler Bulunur?

Ketojenik diyet sürecinde yenilebilen gıdalar, karbonhidrat ve protein oranına göre değişebilmektedir. En çok tercih edilen yiyecekler; balık, et, yumurta, tereyağı, peynir, krema, kaymak, mayonez, zeytinyağı, avokado, fındık, fıstık, badem, ceviz, tuz, biber ve düşük karbonhidrat içeren sebzelerden oluşmaktadır.

Temel karbonhidrat grubunda bulunan ekmek ve diğer unlu gıdalar kesinlikle tüketilmez. Karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için sadece bazı sebzeler tüketilir. Diyet içeriğinin kısıtlı gıdalardan oluşmasından dolayı öğün sayısının dörde bölünmesi tavsiye edilmektedir.

Ketojenik Diyetin Olası Zararları Nelerdir?

Vücut, bu diyet süresince ihtiyaç duyulan birçok besinden mahrum kalır ve ortaya çeşitli sağlık sorunları çıkar. Kanda artış gösteren keton seviyesinin yol açabileceği sorunlar şu şekildedir:

Diyet sırasında vücut açlığa adapte olur ve metabolizma işleyişi yavaşlar. Diyetin sonra ermesiyle metabolizma yeniden eski hızına ulaşmaya çalışır ve kaybedilen kilolar kısa sürede yeniden alınmaya başlar.

Karaciğer sorunu olan kişiler, kati suretle ketojenik diyetten uzak durmalıdır. Bunun nedeni ise diyet sırasında karaciğere aşırı yük binmesidir. Diyet uygulanmadan önce karaciğer enzimlerinin seviyesi bir sağlık kuruluşunda muhakkak kontrol ettirilmelidir.

Diyet listesin büyük bir kısmı yağlı gıdalardan oluşur. Lif içeren besinlerin bu süre zarfında tüketilmemesi, bağırsak sorunları ve kabızlık gibi sindirim sistemi hastalıklarına neden olacaktır.

Vücudun enerjiyi yağlardan elde etmesi, kanda bulunan yağ asitlerinin seviyesini yükseltecek ve buna bağlı olarak da kolesterolda artış meydana gelecektir. Ortaya çıkan bu durum kalp ve damar hastalıklarını tetikleyici bir unsurdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ