MorTilki.Com

Tripofobi Nedir? Tripofobi Testi ve En Önemli Nedenleri

Tripofobi Nedir? Tripofobi Testi ve En Önemli Nedenleri

Psikolojik bir rahatsızlık olarak tabir edilen tripofobi, bazı kişilerin toplu halde görünen kabarcıklar veya delikli yapılardan rahatsız olması durumudur. Daha anlaşılabilir bir şekilde açıklamak gerekirse; bal petekleri ya da çileklerin üzerinde bulunan delikli görüntü, tripofobili kişide aşırı tiksinme, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilmektedir.

Yapılan araştırmalarla daha çok kadınlarda görüldüğü kanıtlanan tripofobi, farklı yüzeylerde bulunan ve birbirine yakın şekilde konumlanmış kabarcıklı yapıların korku ve endişeye mahal vermesi durumu olarak tanımlanabilir. Son yılların merak uyandıran sağlık sorunlarından tripofobi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık…

Tripofobi Tam Olarak Nedir?

Bazı kişiler, sıradan nesnelerin üzerinde kümeli olarak görülen delikli yapılardan rahatsız olur ve endişe duymaya başlar. Duş başlığı, eski telefonların ahize kısımları ve delikli sünger gibi birçok örnek verilebilir. Vücudun farklı yerlerinde oluşan su çiçeği veya kızamık gibi görüntüler, tripofobi rahatsızlığı olan kişide mide bulantısı, endişe, korku ve kusma gibi ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Tripofobi, yaygın şekilde görülen psikolojik bir hassasiyettir. Uzmanlar tarafından zihinsel bozukluk olarak değerlendirilmez ancak kişide aşırı reaksiyona neden olduğu durumlarda spesifik fobi olarak tanımlanmaktadır.

Tripofobi Neden Olur?

Neden oluştuğu henüz tam olarak bilinmese de bazı uzmanlar tripofobinin timsah, yılan ve ahtapot gibi bazı tehlikeli canlıların üzerinde bulunan desenler nedeniyle ortaya çıkabileceğini savunmaktadır. Bu kanıda olan uzmanların görüşlerine göre; söz konusu geometrik şekillerle karşılaşan kişinin beyni, durumu tehlike olarak algılar ve durum endişeye yol açar.

Diğer bir bir teori ise özellikle dairesel gelişigüzel şekillerin görülmesi sonucu duyulan endişenin, insanların akıllarına geçmişte karşılaştıkları bazı hastalıkları getirebiliyor olacağı şeklinde değerlendirilmektedir. Bu hastalıklar, kızamık, su çiçeği ve alerji gibi ciltte değişimlere neden rahatsızlıklar. Önemli hastalıkların habercisi olabilen söz konusu cilt değişimleri, kişide istemsiz bir şekilde aynı tehlikeleri çağrıştırmakta ve korkuya sebep olmaktadır.

Tripofobi Belirtileri ve Tedavisi

Söz konusu kabarcık ve küme şekilleriyle karşılaşanlar, mide bulantısı, ciltte kaşıntı, tiksinme, korku, terleme ve baş dönmesi gibi belirtilerle karşılaşırlar ve durumdan bir önce uzaklaşmak isterler.

Tripofobi için kesin olarak uygulanan bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu rahatsılık hakkındaki fikirlerini belirten bazı uzmanlar, tripofobi hastalarının doktor gözetiminde korkularının üzerine giderek bu rahatsızlığın üstesinden gelinebileceğini ifade ediyor.

Tripofobiye Neden Olan Görseller ve Tripofobi Testi

Cilt üzerindeki kabarcıklar, mercan şekilleri, bal peteği, çilek, nar, mısır, sünger ve sabun köpükleri gibi çok sayıda görüntü tripofobiyi tetiklemektedir. Aşağıda sırladığımız görsellere bakarak tripofobi olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Görsellerden aşırı şekilde rahatsız olursanız bir uzmana başvurarak yardım alabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ