MorTilki.Com

Sürekli Acıkıyor ve Doymak Bilmiyorsanız Polifaji Olabilirsiniz

Sürekli Acıkıyor ve Doymak Bilmiyorsanız Polifaji Olabilirsiniz

Hiperfaji veya diyabet açlığı olarak da bilinen polifaji, aşırı açlık hissiyle birlikte sıklıkla ve çok miktarda yeme durumunu anlatan tıbbi bir terimdir. Sürekli acıkıyor ve doymak bilmeden devamlı bir şeyler yemek istiyorsanız polifaji hastalığınız olabilir.

İlk bakışta bu hastalığı oldukça masumane görerek ”Ne var ki canım, can boğazdan gelir” diyebilirsiniz. Ancak polifaji düşündüğünüz kadar basite indirgenebilecek bir durum değil. Polifaji, egzersiz sonrası yaşanan iştah artışı veya belirli bir efor sonrası acıkma hissinden farklı olarak, ne kadar besin tüketirseniz tüketin sürekli aç hissetmenize neden olur. Dahası, bu hastalık diyabetin en belirgin işaretçilerinden biridir.

Polifaji nedeniyle sürekli doymak bilmeden yemek yenilmesiyle birlikte obezite yaşanacağının kaçınılmaz olduğunu düşünebilirsiniz. Evet, bu konuda haklılık payınız var. Ancak çoğu polifaji hastası, sürekli bir şeyler yemesine rağmen kilo almadığı gibi kilo kaybeder. Bu durumdaki polifajinin diyabet nedeniyle meydana geldiğinin en bariz göstergesidir. İnsülin seviyeleri düştüğünde veya insülin direnci olduğunda, vücuttaki hücreler yeterli şekeri alamaz ve açlık gelişir. Polifajisi olan insanlar normalden daha fazla yedikleri halde sık sık kilo kaybederler veya kilo almazlar, çünkü aşırı kaloriye neden olan şeker veya glikoz idrarla dışarı atılır.

Polifaji Neden Olur?

Aşırı yeme hastalığı olan polifajinin diyabetle olan yakın ilişkisinin dışında bu durumun altta yatan farklı sebepleri olabilir. Bu sebepler;

  • Hipoglisemi (düşük kan şekeri seviyeleri)
  • Hiperglisemi (yüksek kan şekeri)
  • Kaygı, stres, depresyon
  • Bulimia hastalığı
  • Hipertiroidizm (yüksek tiroid hormon seviyesi)
  • Adet öncesi sendrom (premenstrüel sendrom & PMS)
  • Kortikosteroidler gibi bazı reçeteli ilaçlar
  • Çeşitli psikiyatrik durumlar
  • Kleine-Levin Sendromu ve Prader-Willi Sendromu gibi nadir tıbbi durumlar
  • Aşırı yeme bozuklukları

Polifaji Nasıl Tedavi Edilir?

Polifaji çoğunlukla bir hastalık olarak dile getirilse de aslında tam olarak hastalık değil bir semptomdur. Bu sebeple, altta yatan hastalık belirlenerek tedavi edilmesiyle birlikte polifaji de tedavi edilmiş olur. Altta yatan sebep çoğu zaman diyabettir ancak yukarıda da belirtildiği gibi psikolojik rahatsızlıklardan tiroid sorunlarına kadar birçok nedeni olabilir.

Polifaji ve Normal Zamanlarda Fazla Yeme Arasındaki Fark Nedir?

Bu ikisi arasındaki farkı açıklamak ilk başta zor olabilir. Eğer polifaji nedeniyle sürekli yiyorsanız altta yatan sebebin semptomlarını yaşıyor olabilirsiniz. Bu belirtiler aşırı susuzluk, kilo kaybı ve sürekli uyku hali olarak sıralanabilir. Sonuç olarak, iki durumda da bir uzmandan destek almak gerekir. Aşırı yeme, obeziteyle birlikte birçok hastalığı tetikler. Diğer yandan polifajiye bağlı aşırı yemede kilo alınmasa bile altta yatan ciddi sağlık sorunlarınız var demektir.

Sonuç :

Polifaji altta yatan bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa, bu hastalığın tedavi edilmesiyle birlikte gereksiz açlık krizleriniz sonlanacaktır. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı, uyku alışkanlıkları ve diyetin sürdürülmesi aşırı açlığın kontrol altına alınmasında yardımcı olabilir. Polifaji ve diğer tüm sağlık sorunlarınızda size en iyi ve yalnızca doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ