MorTilki.Com

Diş Ağrısını En Hızlı Ne Keser? Evde Diş Ağrısını Geçirmenin Yolları

Diş Ağrısını En Hızlı Ne Keser? Evde Diş Ağrısını Geçirmenin Yolları

Özellikle geceleri tutan diş ağrısı insana hayatı zindan eder. Ağrıyan dişin üzerine zeytin koyarsınız geçmez, salatalık koyarsınız etki etmez, hatta dışarı çıkıp rüzgara karşı ağzınızı açarsınız yine çare olmaz. Peki ama nedir bu işin çözümü? Diş ağrısını doğal ürünler kullanarak geçirmek mümkün mü?

Eğer diş ağrısı çeken biriyseniz, bu ağrının boş yere olmadığını ve bir sorun neticesinde meydana geldiğini zaten tahmin ediyorsunuzdur. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; diş ağrısını kesmek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, doğal ev ilaçları ve çözüm önerileri tedavi yerine geçmez, dişiniz veya diş etinizdeki sorunu gidermez. Yalnızca ağrının bir süreliğine geçmesine ya da azalmasına yardımcı olur. Bu sebeple, diş ağrısından muzdaripseniz ister sevin ister sevmeyin bir diş hekimine gitmek mecburiyetindesiniz.

Diş ağrısı genellikle geceleri nükseder ve ağrının boyutları dayanılmaz seviyelere gelebilir. İyi haber şu ki, böylesi kabus gibi anlarda diş ağrısını geçirmek için bazı doğal ev ilaçları var. Bu yazımızda, diş ağrısını en hızlı ne keser? sorusunu cevaplandırmaya çalışırken diş ağrısını çabuk geçirmenin yollarına değineceğiz.

1 – Ağrı Kesici Haplar

Öncelikle herkesin bildiği sıradan bir yöntemle başlayalım. Reçetesiz satılan ağrı kesici haplar diş ağrısını geçirebilir veya şiddetini azaltabilir. Özellikle asetaminofen ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler hafif ve orta seviyedeki diş ağrıları için etkilidir.

Önemli : Hangi ağrı kesiciyi kullanırsanız kullanın öncelikle prospektüsünü okuyun ve tavsiye edilen dozajın üzerine asla çıkmayın.

2 – Tuzlu Suyla Gargara

Modern tıp öncesinde kullanılan tuzlu su gargarası günümüzde de kullanılan oldukça etkili ve güvenilir bir doğal ev ilacıdır. Güçlü bir dezenfektan olan tuzlu su gargarası ile diş ağrısını hafifletmeniz mümkündür. Bu yöntemle ilgileniyorsanız bir çay bardağı ılık suyun içine tepeleme bir çay kaşığı tuz karıştırın ve gargara yapıp tükürün.

3  – Hidrojen Peroksit (Oksijenli Su)

2016 Mayıs ayında yapılan ve 45 hasta üzerinde uygulanan bilimsel bir çalışma, hidrojen peroksit olarak bilinen oksijenli su ile diş eti iltihabını azaltmanın ve diş ağrısını geçirmenin mümkün olduğunu gösteriyor (Güvenilir Kaynak). Ayrıca ağızdaki bakterileri öldürüyor ve diş plağını azaltıyor.

Önemli : Hidrojen peroksitle diş ağrısını geçirmek için öncelikle mutlaka eşit miktarda su ile seyrelttiğinizden emin olun. Bir ölçüye bir ölçü olacak şekilde su ile karıştırın ve ağız gargarası olarak kullanın. Ancak bu esnada gargarayı kesinlikle yutmayın. Ayrıca bu yöntemin çocuklar için uygun olmadığını unutmayın.

4 – Soğuk Kompresler

Soğuk havada maddelerin hacminin daraldığı fizik kuralını hatırlıyor olmalısınız. Soğuk kompres uyguladığınız bölgedeki kan damarları daralır. Bu da diş ağrısının azalmasını sağlar. Dahası, yüzünüzde veya dişetinizde apse nedeniyle şişlik oluşmuşsa şişliğin inmesine ve iltihabın azaltılmasına yardımcı olur.

Bu yöntemle ilgileniyorsanız buz torbasını havluya sarıp ağrıyan bölgeye 15 ila 20 dakika bastırarak tampon yapın. Eğer hazırda buz yoksa, buzluktan çıkaracağınız herhangi bir donmuş gıda poşeti de işinizi görecektir.

5 – Nane Çayı

Uzmanlar, nanenin antibakteriyel ve antioksidan özellikleri olduğunu belirtiyor. Diş arısını azaltmak için nane çayı yöntemi size cazip geldiyse, nane çayı poşetini birkaç dakika buzlukta bekleterek soğumasını sağlayın ve ağrıyan dişinizin üzerine uygulayın.

6 – Uyuşturucu Jeller

Yüzeysel lokal anestezi olarak adlandırabileceğimiz bazı uyuşturucu jeller diş ağrısını bir süreliğine hissetmemenize yardımcı olabilir. Özellikle benzokain gibi uyuşturucu içeriği bulunan krem ve jeller bu konuda işinize yarayabilir. bu tür ürünlerin çoğu eczanelerde reçetesiz olarak satılıyor olsa da dikkatli kullanılması gerekir.

Önemli : Benzokain içeren ve bölgeyi uyuşturarak ağrıyı geçiren ürünler asla yutulmamalıdır. Ayrıca tükürükle birlikte dilinize ve ağzınıdaki diğer bölgelere yayılabileceğinden tüm ağzınızda uyuşmaya neden olabilir. Çocukların kullanımı için uygun değildir.

7 – Karanfil

Karanfilin tarih boyunca yaygın olarak diş hastalıkları tedavisinde kullanıldığınu biliyor muydunuz? Nitekim, karanfil yağı doğal bir antiseptik olan öjenol içerir. Bu içeriği sayesinde ağrılı bölgeyi uyuşturarak iltihabın azaltılmasına yardımcı olur.

Eğer karanfil yağı evinizde varsa ve bu yöntemi denemek istiyorsanız pamuğun üzerine birkaç damla karanfil yağı damların ve ağrıyan dişinizin üzerine uygulayın. Bu uygulamayı günde birkaç kez yapabilirsiniz. Ayrıca, bir bardak suya birkaç damla karanfil yağı damlatarak gargara yapmanız da mümkün. Karanfil konusunda son olarak, karanfil tanesini hafifçe çiğnemek ve ağrıyan dişin yanında bekletmek ağrıyı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Önemli : Karanfilin yutulması mide ağrılarına neden olabilir. Yutulma riskinden dolayı çocukların kullanımı için uygun olmayabilir.

8 – Kekik

Karanfile benzer şekilde etkileri olan bir diğer doğal ev ilacı da kekiktir. Güçlü antibakteryel ve antioksidan özelliklere sahip olan kekik diş ağrılarını azaltma konusunda yardımcı olabilir. Bu yöntemi uygulamak için bir miktar kekik esansiyel yağına ihtiyacınız olacak. Evinizde bu yağdan varsa pamuğun üzerine birkaç damla damlatın ve sorunlu dişinizin üzerine uygulayın. Bir bardak suya damlatarak gargarasını da yapabilirsiniz.

9 – Yüksek Yastıkta Yatmak

Yatarken yastığın alçak olması, baş kısmında kan yoğunluğunun artmasına neden olur. Bu, zaten ağrıyan dişin daha da ağrımasına ve zonklamasına sebebiyet verir. Bu sebeple, diş ağrısı çekiyorsanız yastığınızın yüksek olması önemlidir. Yüksek bir yastığınız yoksa iki yastığı üst üste koyarak uyumayı deneyin.

10 – Diğer Yöntemler

  • Ağrının şiddetini azaltmanız için bir miktar alkolü pamuğa dökerek sorunlu dişinize uygulayabilirsiniz.
  • Sirke ile gargara yaparak diş ağrısını azaltabilirsiniz.
  • Ağrıyan dişinizin üzerine sarımsak koyarak bir süre bekletebilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağını ağzınızda bir süre bekletebilirsiniz.

Sonuç :

Diş çürükleri ve diş eti iltihabı gibi sorunlar diş ağrılarının en yaygın sebebidir. Bu ağrıları dindirmek için çeşitli yöntemler olsa da bu çözüm önerileri geçici önlemlerdir ve tedavi maksatlı değildir. Eğer apseli bir dişiniz varsa doktorunuz size antibiyotik reçeteleyebilir. Dişinizde iltihaplanma yoksa ve kurtarılamayacak durumdaysa dişinizi çekebilir. Diğer durumlarda ise kanal tedavisi uygulayıp diş dolgusu yapabilir.

Dişinizdeki sorun her ne olursa olsun size en iyi diş doktorunuz yardımcı olabilir. Diş sorunlarının kendiliğinden geçmeyeceğini ve evde tedavi edilemeyeceğini unutmayın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ