MorTilki.Com

Günlük Kıyafetlerle Uyumak ve Yatağa Oturmak Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor!

Günlük Kıyafetlerle Uyumak ve Yatağa Oturmak Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor!

Evine misafir olduğunuz arkadaşınız yatağına oturmamanız konusunda sizi uyarıyorsa sakın alınmayın! Nitekim, son yapılan araştırmalar günlük kıyafetle yatmanın ve hatta yatağa oturmanın birçok hastalığa davetiye çıkardığını kanıtlıyor.

Yorucu bir günün ardından evinize geldiğinizde pijamalarınızı bile giymeden günlük kıyafetlerinizle yatağa giriyorsanız, yatağınızı mikrop yuvasına dönüştürüyorsunuz demektir. New York Üniversitesi Mikrobiyoloji Uzmanları bu konuda bir çalışma yaptı ve dışarıda 12 saat boyunca giyilen kıyafetler üzerinde sayısız zararlı bakterinin bulunduğunu, bu bakterilerin haftalarca hatta aylarca kıyafet üzerinde yaşayabildiğini gördü.

New York Üniversitesi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Başkanı Philip Tierno yaptıkları araştırmanın ardından, bu konunun önemli olduğunu ve birçok hastalığın sebebinin pantolon, gömlek, tişört vb. gibi günlük kıyafetlerle yatağa girmek olduğunu söylüyor. Tierno, ”Dışarıda zaman geçirdiğiniz günlük giysilerinizin neye temas ettiğini düşünmek için bir dakikanızı ayırın: Toplu taşım araçlarının koltukları, ofis koltukları, bar tabureleri, asansör duvarları, park bankları… Şimdi bu koltuklarda kaç kişinin daha olduğunu düşünün! Bu insanları yatağınıza oturmaya davet eder misiniz?” diyor.

Özellikle sırtta çıkan sivilcelerin ve akne sorunlarının sebebinin de bu bakteriler olduğunu dile getiren Tierno; ”Sırt ve göğüs bölgesinde sıklıkla sivilce görülmesinin nedenlerinden biri, sokak ve ofis tozu, ter ve ölü deriyi toplayan yağlı kıyafetlerden kaynaklanır. Bir de bunun üzerine dışarıdan getirilen zararlı bakterilerin bulunduğu kıyafetleri yatağa sokmak, sivilce ve akne problemlerinin yanısıra birçok hastalığa davetiye çıkarır.” diyerek günlük kıyafetle yatağa yatılmaması ve oturulmaması konusunda uyarıyor.

Hastanelerdeki hasta ziyaretleri esnasında, hastanın yatağına oturmak sık yapılan yanlışlardan. Ayrıca, evcil hayvanların yatağın üzerine çıkmasına izin vermek bir başka yanlış. Daha sağlıklı bir gece uykusu için nevresim, çarşaf, yastık kılıfı vb. sıklıkla yıkayın, günlük kıyafetlerinizle yatmayın ve evcil hayvanlarınızı yatağınızdan uzak tutun. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ