MorTilki.Com

Dişlerinizi Boş Yere Fırçalıyor Olabilirsiniz! Doğru Diş Fırçalama Yöntemi Nasıl Olmalı?

Dişlerinizi Boş Yere Fırçalıyor Olabilirsiniz! Doğru Diş Fırçalama Yöntemi Nasıl Olmalı?

Günlük ağız ve diş bakımı rutinlerinden olan diş fırçalama işlemi, yanlış bir şekilde uygulandığı taktirde ilerleyen dönemde önemli diş sorunlarını beraberinde getirebiliyor. Birçoğumuz, fırçalama sırasında bu hataları farkında olmadan yapabiliyoruz. Diş fırçalarken sık karşılaşılan hataları ve doğru fırçalamanın nasıl olması gerektiğine dair önemli bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Dişlerimizi çürük, plak ve bakterilerden uzak tutmanın en iyi yolu düzenli fırçalamadan geçiyor. Ancak bu tez, fırçalamanın doğru bir şekilde yapılmasıyla geçerlilik kazanmaktadır. Doğru diş fırçası, doğru yöntem ve alışkanlıklarla sağlıklı bir ağız ve çürüksüz dişlere sahip olmak sanıldığı kadar zor değil.

Yemeklerden Hemen Sonra Dişlerin Fırçalanması

Tükettiğimiz gıdaların içeriğinde bulunan bazı maddeler, yemeklerin ardından diş minesine nüfuz ederek bölgenin yumuşamasına ve her zamankinden daha savunmasız kalmasına neden olur. Bu esnada yapılan fırçalama diş yüzeyindeki koruyucu maddeyi aşındırmaktadır. Tüketilen gazlı içecek ve meyve suları bu durumu en fazla etkileyen besinlerdir. Bu nedenle, yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması için en az bir saat beklenmelidir.

Fırçalama Sonrası Yanlış Durulama

Fırçalama işlemi bittikten sonra ağızda biriken diş macunu kalıntıları kati suretle yutulmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir husus ise diş macununu hemen tükürerek ağızdan boşaltmak yerine, bir süre boyunca ağız içindeki bütün bölgelere ulaşmasını sağlamaktır. Son olarak ağız bir miktar suyla çalkalanarak durulanmalıdır. Bu basit uygulamayı alışkanlık haline getirerek diş çürümesini riskini %30 oranında azaltabilirsiniz.

Yetersiz Fırçalama Süresi

Diş fırçalarken karşılaşılan en yaygın hatalardan birisi de yetersiz zaman ayrılmasıdır. Bu tür fırçalama, diş ve ağız bakımı için etkili olmadığı için ilerleyen dönemde çürük problemiyle karşılaşmanız olağan bir durum haline gelecektir. Fırçalama süresi en az iki veya üç dakika arasında olmalı, sadece dişleri fırçalamakla kalmayarak dil, diş etleri ve damak gibi bölgelerde hafifçe fırçalanmalıdır.

İşlem Sırasında Fırçayı Aşırı Şekilde Bastırmak

Bazıları, bu tür sert bir fırçalamanın dişleri daha temiz hale getireceği gibi bir yanılgıya düşebiliyor. Bu işlem, bilinenin tam aksine dişlere zarar vermekte ve diş etinde yıpranmaya neden olmaktadır. Diş yapısı için en uygun sertlikte diş fırçası tercih edilmeli, fırçalarken acele etmekten ve sert fırçalamaktan kaçınılmalıdır.

Aylarca Aynı Diş Fırçasını Kullanmak

Diş fırçaları, yapısı gereği zamanla yıpranır ve görevini tam yerine getiremeyecek bir hale gelirler. Dökülen fırça kılları ve kıl diplerine biriken atıklar, ağız sağlığı için çeşitli riskler doğurabilir. Bu gibi sorunlara mahal vermemek için diş fırçaların üç ayda bir yenisiyle değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Grip Döneminde Ayrı Diş Fırçası Kullanılmalı

Hasta olduğunuz dönemlerde farklı bir diş fırçası kullanmanız gerekmektedir. Bunun nedeni de grip ve soğuk algınlığı gibi dönemlerde ağızda biriken bakteri sayısının fazla olmasıdır. Bu bakteriler diş fırçasına bulaşır ve uzun süre orada canlı kalabilirler. Fırçanın yeniden kullanımının, tekrar hasta olmanıza veya hastalık sürecinin uzamasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ