MorTilki.Com

Çin’de Ortaya Çıkan Corona Virüsü Nedir? Türkiye’de Var Mı?

Çin’de Ortaya Çıkan Corona Virüsü Nedir? Türkiye’de Var Mı?

Kısa bir süre önce Çin’de ortaya çıkan ve birçok kişiyi etkisi altına alan Corana virüsü, ABD, Tayland, Hong Kong, Japonya ve Vietnam gibi ülkelere de sıçramıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde de endişeye neden olan bu virüs için gerekli önlemlerin alındığını, olası durumlar için karantina hazırlıklarının tamamlandığını söyledi…

9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ve şimdiye dek 300 kişide rastlandığı belirtilen Corona virüsü, başta Asya ülkeleri olmak üzere bütün ülkelerin gündeminde. Sağlık Bakanı Koca, Çin merkezli bulaşıcı virüs hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Fahrettin Koca, şu an Türkiye’de bir riskin söz konusunu olmadığını, Çin’den Türkiye uçakla gelen yolcular için gerekli önlemlerin alındığını söyledi. Şüpheli bir durum söz konusu olduğu taktirde hastaların havalimlarında kurulan karantina odalarına alınacağını, özel olarak tahsis edilen ambulanslarla daha önce belirlenen tam teşekkülü hastanelere kaldırılacaklarını belirtti.

Corona Virüsü Hızla Yayılıyor!

Dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi Çin’de ortaya çıkan virüs, ilk etapta Tayland, Hong Kong, Japonya ve Vietnam gibi komşu ülkelere sıçradı. Bugün Amerika’da bir kişide tespit edilmesiyle ülkeyi alarma geçirdi. Dünya Sağlık Örgütü, solunum yoluyla hızla yayılan bu virüse karşı bütün ülkeleri uyardı. Bu uyarıyı ilk dikkate alan ülkeler Rusya ve ABD oldu. Ülkeye dışarıdan gelen kişiler özel termal kameralardan geçiriliyor. 

Corona virüsünden korunmak için şimdilik hiçbir ilaç bulunmuyor. Uzmanlar, virüsün hayvanlardan bulaşabildiği ihtimali üzerinde duruyor. Bu nedenle insanların canlı hayvanlarla korumasız bir şekilde temas etmesinden kaçınması çağrısında bulunuyor. Ayrıca, tüketilen yumurta ve et gibi hayvansal gıdaların iyi bir şekilde pişirilmesi, grip ve nezle belirtisi olan bireylerle yakın temas halinde olunmaması tavsiye edilmekte.

Corona Virüsü Nedir?

Kış aylarında birçoğumuzun karşılaştığı grip hastalığıyla benzer belirtiler gösteren virüs, ağır solunum yolu belirtileriyle kendini gösteriyor. Solunum yoluyla insandan insana bulaşabiliyor ve kuluçka süresi 5 ile 14 gün sürüyor. Şiddetli ateş, boğaz ağrısı, titreme ve öksürük gibi belirtileri bulunan Corona virüsü, bilinen bu tür virüslerle aynı belirtilere sahip. Virüsün ilerlemesiyle ağır solunum yetersizliği görülmeye başlıyor ve bünyesi zayıf kişilerde can kaybına neden olabiliyor.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ