MorTilki.Com

Tırnaklarda Morarma ve Kararma Neden Olur? Tırnaklardaki Renk Değişiminin Sebepleri

Tırnaklarda Morarma ve Kararma Neden Olur? Tırnaklardaki Renk Değişiminin Sebepleri

Sağlıklı tırnaklar pürüssüzdür ve hafif pembemsi tutarlı bir renge sahiptir. Ancak bazı durumlarda tırnaklarda ani renk değişimi görülebilir. El veya ayak tırnaklarındaki bu renk değişimleri acil bir risk oluşturmasa da başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebeple, tırnaklardaki morarma veya kararma ciddiye alınması gereken bir konudur.

Özellikle ilerleyen yaşla birlikte tırnaklar kalınlaşabilir veya eski pürüssüz halini nispeten kaybedebilir. Yaşlılıkta meydana gelen bu tırnak değişimleri genellikle normal ve doğal bir süreç olarak kabul edilir. Fakat, tırnaklardaki morarma ve kararma gibi ani renk değişimleri altta yatan başka bir hastalığın işaretçisi olabilir. Ancak, tırnaklarda renk değişimi tek başına bir hastalığın teşhisinin konulması için yeterli değildir. Teşhisin konulabilmesi için doktorunuzun muayene etmesi ve çeşitli testleri isteyerek sonuçları değerlendirmesi gerekir. Tüm bunlarla birlikte, el ve ayak tırnaklarındaki morarma ve kararmanın birkaç olası nedeni vardır :

Tırnak Altında Kanama (Subungual Hematom)

Tırnak altında kanama sonucu oluşan morarma durumuna tıp dilinde subungual hematom denir. Bu durum tırnak altındaki kan damarlarının bir şekilde yaralanması veya hasar görmesi sonucu meydana gelir. Örneğin, parmağınız kapıya sıkıştığında, tırnağınızın üzerine çekiçle vurduğunuzda, sürekli dar ayakkabı giydiğinizde veya ağır bir nesnenin tırnağınızı ezmesi sonucu oluşur.

Kırmızımsı ve ardından morarmayla başlayan renk değişimi kararmayla sonlanır. Bazı durumlarda tırnak kendiliğinden düşebilir veya çekilerek çıkartılması gerekebilir. Tırnak altında fazlaca kan birikmişse ve rahatsız edici boyuttaysa, tırnakta bir delik açılmak suretiyle alttaki kan alınarak (Drenaj) kişinin rahatlaması sağlanır.

Kandaki Oksijen Azlığı

Tırnaklardaki morarmanın en yaygın nedeni kandaki oksijen miktarının az olmasıdır. Kandaki oksijen seviyesi düştükçe vücudun bazı noktalarında morarma meydana gelir. Nitekim kan, oksijen miktarına göre renk değiştirir. Kandaki oksijen seviyesi yüksekse kanın rengi parlak kırmızıdır. Eğer oksijen yeterli seviyede değilse kanın rengi koyu kırmızı veya morumsu olabilir. Tıp dilinde bu olaya siyanoz denir. Aynı şey dudaklardaki morarma için de geçerlidir. Bakınız : Dudaklarda kararma ve morarma neden olur?

Tırnak Mantarları

Tırnak hastalıkları söz konusu olduğunda, birincil suçlu tırnak mantarlarıdır diyebiliriz. Çünkü, tırnak hastalıklarının yarısı bu mantarlar (dermatofit) yüzünden meydana gelir. Tırnak mantarları genellikle sararmaya, tırnakta kalınlaşmaya ve pul pul dökülmeye neden olsa da bazı hastalarda nadir olarak morarmaya yol açtığı da bilinmektedir.

Kalp ve Akciğer Sorunları

Kalp ve akciğer hastalıklarının tırnaklarda morarmaya neden olabildiği bilinmektedir. Bu, genellikle ikinci maddede belirtilen kandaki oksijenen seviyesinin azlığıyla da ilişkilidir. Eğer sigara içen biriyseniz başta kalp ve akciğer sağlığınız olmak üzere, kanınızdaki oksijen seviyenizi yükseltmeniz için derhal bırakmanız gerekir.

Kansızlık (Anemi) ve Vitamin Eksikliği

Tırnak morarmalarının yaygın nedenlerinden biri de halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığıdır. Günümüzde kansızlık basit bir kan testi sayesinde teşhis edilebilmektedir. Kansızlık şikayeti olan kişilerin demir ve C vitamini takviyeleri almaları gerekebilir.

Raynaud Fenomeni (Reyno Hastalığı)

Raynaud Fenomeni veya diğer adıyla Reyno Hastalığı, soğuk havaya çıkıldığında parmaklarda morarmaya neden olan bir tür damar hastalığıdır. Eğer tırnaklardaki morarma bu hastalık neticesinde meydana geliyorsa, öncelikle Reynaud tedavisinin yapılması gerekir.

Sonuç :

El ve ayak tırnaklarındaki renk değişimi çoğu zaman acil risk taşıyan bir durum değildir ancak altta yatan başka hastalıkların işaretçisi olabilir. Tırnaklardaki morumsu veya siyahımsı renk değişimi genel olarak kandaki oksijen seviyesinin düşüklüğüyle alakalıdır. Bununla birlikte, reyno hastalığı, subungual hematom, tırnak mantarı, uzun süre soğukta kalma, akciğer ve kardiyovasküler hastalıklar yüzünden meydana gelebilir.

Tırnaklardaki renk değişiminin sebebini birkaç testle kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu testleri yaptırmak ve uygun tedaviyi almak için size yalnızca doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın.

MorTilki.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ