MorTilki.Com

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs Neden Olur?

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs Neden Olur?

Halk arasında pek bilinmesede vücuttaki kıl dönmesi olayına tıp dilinde pilonidal sinüs adı verilir. Çoğunlukla kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmelerine içi apse, irin ve kıl dolu bir kist eşlik eder. Şiddetli ağrıya neden olan pilonidal sinüs, çok büyüdüğünde kendiliğinden patlayarak oldukça kötü bir koku yayılmasına neden olabilir.

Yapılan bir araştırma sonucu her 10 Bin kişiden 3’ünün pilonidal sinüsten muzdarip olduğu görülmüştür. Kıl dönmesi riski kadınlara nazaran erkeklerde daha yüksek olsa da herkesi etkileyebilir. İlk bakışta büyük bir sivilce şeklinde görülen bu hastalık, zamanla daha da kötüleşebilir ve cerrahi müdahale gerektirebilir.

Pilonidal sinüs sonucu oluşan kist, ani ve gergin hareketlerin yapılmasıyla bazen kendiliğinden patalaybilir. Sonuç olarak iltihaplı ve irinli kanla birlikte oldukça kötü bir koku yayılır. Ancak, pilonidal sinüsün kendi kendine geçmeyen bir hastalık olduğu, evde tedavi edilemeyeceği ve mutlaka doktora gidilmesi gerektiği bilinmelidir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Neden Olur?

Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi, çoğunlukla erkekleri etkiler ve genç yetişkinlerde daha sık görülür. Ayrıca vücudu çok kıllı olan kişiler, fazla kilolu olanlar ve çok fazla oturanlar (taksi şoförü, ofis ortamında sürekli oturarak çalışmak vb.) pilonidal sinüs konusunda daha fazla risk altındadır.

Günün büyük çoğunluğunu oturarak geçiren kişilerde kıl dönmesinin fazlaca görülmesi şaşırtıcı değildir. Çünkü, oturma esnasında kıyafetle cilt arasındaki gergin sürtünme fazlalaşır, kıllar tam olarak çıkamaz ve batık oluşturarak kıl dönmesi denilen olayı meydana getirir. Peki ama basit bir kıl dönmesi, böyle büyük bir kiste nasıl sebep oluyor?

Esasen, kıl dönmesiyle oluşan büyük bir sivilce görünümdeki bu kistlere vücudun doğal tepkimesi neden olur. Batıkla birlikte meydana gelen ve deri altında büyüyen kılı, insan vücudu yabancı bir cisim olarak görür. Elinize kıymık battığında vücudun gösterdiği tepkiye benzer olarak, kıla karşı bir bağışıklık tepkime süreci başlatır. Söz konusu bu bağışıklık tepkisi kılın etrafındaki kisti meydana getirir.

Pilonidal sinüse özellikle hareketsiz bir yaşam sürdürmenin ve fazla oturmanın neden olduğundan bahsettik. Kıl dönmesine sebep olan diğer etkenler ise şöyledir :

  • Fazla kilolu olmak (obezite)
  • Aşırı terlemek
  • Kişisel hijyene yeterince dikkat etmemek
  • Fazla kıllı vücut yapısı

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nasıl Tedavi Edilir?

Kist şeklini almış büyük kıl dönmelerinin tedavisini evde kendiniz yapamazsınız. Bu sebeple, vücudunuzda pilonidal kist farkettiyseniz genel cerrahi bölümüne gitmeniz gerekiyor. Doktorunuz tedavi için birkaç seçenekten birini uygulayabilir.

Bunlardan ilki, neşterle söz konusu bölgenin kesilip temizlenmesi ve sonrasında steril bandajla kapatmasıdır. Oldukça pratiktir ve en çok 5 ila 10 dakika arasında sürer. Bölgenin tamamiyle iyileşmesi ise en fazla 3 ila 4 hafta sürer.

Sürekli tekrarlayan pilonidal sinüsünüz varsa veya birden fazla kıl dönmeniz varsa doktorunuz size cerrahi prosedürü uygulayabilir. Öncelikle lokal anestezi yaparak bölgeyi uyuşturur. Ardından bölgeyi açarak tüm irin, apse, kıl, iltihap vb. alır. Ardından dikiş atarak yarayı kapatır ve ileri bir tarihe dikişleri aldırmanız için yeniden randevu verir.

Kıl dönmesinde bir diğer tedavi ameliyatsız olanıdır. Kıl dönme operasyonları her ne kadar basit işlemler olsa da çoğu insan bıçak altına yatmaktan korktuğu için bu yöntemi tercih eder. Ancak unutulmamalıdır ki, bu yöntem diğer iki yöntem kadar başarılı değildir ve kıl dönmesinin yeniden nüksetme olasılığı yüksektir. Bu yönteme tıp dilinde fenol enjeksiyonu ismi verilir. İşlem için öncelikle lokal anestezi yapılır. Ardından antiseptik olarak kullanılan kimyasal bir bileşik olan fenolü kiste enjekte eder. Uygulamanın birkaç kez tekrar edilmesi gerekebilir.

Kuyruk sokumundaki ve koltuk altındaki kıl dönmesinin cerrahi işlemleri ve tedavisi zorlu bir süreç değildir. Ancak kendiliğinden geçen veya evde tedavi edilmesi mümkün olmayan bir hastalık olmadığı da bilmelisiniz. Bu konuda ve diğer tüm sağlık sorunlarında size en iyi ve yalnızca doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ