MorTilki.Com

Paşa Kılıcı Çiçeğinin Faydaları Nelerdir? Peygamber Kılıcı Çiçeğinin Bakımı ve Çoğaltılması

Paşa Kılıcı Çiçeğinin Faydaları Nelerdir? Peygamber Kılıcı Çiçeğinin Bakımı ve Çoğaltılması

Saksı çiçekleri pozitif enerji yayar, havayı temizler ve bulundukları evlere güzel bir görünüm katarak dekorasyonda önemli rol oynarlar. Ancak bazı çiçek türleri var ki, sağlığa olan faydaları nedeniyle her evde bulunması gerekir. Nitekim, botanik ismi Sansevieria Trifasciata olan paşa kılıcı çiçeği de bunlardan biri. Eğer bu çiçek evinizde yoksa, aşağıdaki faydalarını okuduktan sonra eminim en az bir tane yetiştirmek isteyeceksiniz…

Kılıç çiçeği, Paşa çiçeği, Paşa kılıcı çiçeği, Peygamber kılıcı çiçeği gibi isimlerle bu güzelim bitkiyi daha önce duymuş olabilirsiniz. Nitekim, botanik ismi Sansevieria Trifasciata olan bu saksı çiçeği, farklı bölgelerde farklı isimlerle biliniyor. İsmine ne derseniz deyin, bu bitki dünyanın en faydalı saksı çiçeklerinden biri. Üstelik sağlığa olan faydaları da bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Peki ama kılıç çiçeğinin faydaları nelerdir? Bakımı ve çoğaltılması nasıl yapılır? Hep birlikte inceleyelim…

Paşa Kılıcı Çiçeği Nedir?

Anavatanı tropik Batı Afrika olan, 18 ila 40 cm arasında uzayabilen, uzun ince yaprak şeklinde büyüyen, susuzluğa dayanıklı ve fazla bakım gerektirmeyen bir bitkidir. Çiçeğin yaprakları üzerinde sarı, yeşilin farklı tonları, beyaz ve karma desenler bulunur. Asparagaceae familyasından gelen Paşa Kılıcı çiçeğinin farklı türleri olduğu bilinmektedir.

Birçok insanın evinde Paşa kılıcını yetiştirmesinin ana sebeplerinden biri fazla bakım istemeyen bir çiçek olmasıdır. Paşa kılıçları hem ev ortamında hem de doğada yetişebilir. Nispeten susuz ortamlarda da yaşayabilen bu bitki oldukça dayanıklıdır.

Paşa Kılıcı Çiçeğinin Bakımı Nasıldır?

Paşa kılıcı çiçeği neredeyse hiç bakım gerektirmez desek sanırım yanılmış olmayız. Evde yetiştirirken en çok yapılan hatalardan biri fazlaca su verilmesidir. Bu bitkinin zayıflığı fazla sudur. Doğası gereği fazla suya ihtiyaç duymazlar. Eğer bu çiçeği evinizde yetiştiriyorsanız, yalnızca saksıdaki toprağı tamamen kuruduğunda sulayın. Aksi halde, fazla su çiçeğin çürümesine neden olur.

Doğrudan güneş ışığında hayatta kalabilseler de paşa kılıcı çiçekleri için nispeten güneşli olan bir ortam tercih edilir. Diğer yandan karanlık köşelerde ve pencere önlerinde de büyüyebilir.

Paşa Kılıcı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Çoğaltılması en kolay olan çiçeklerden biridir. Çiçek saksıdaki ilk yılını doldurup ikinci yılına girdiğinde, bahar ayında yeni çıkan filizler kökleriyle birlikte alınarak başka bir saksıya ayrılabilir.

Paşa Kılıcı Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Paşa Kılıcı çiçeğinin faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. En iyi hava temizleyici ev bitkilerinden biri olmasının yanı sıra, çok güzel ve eşsiz görünüme sahiptir. Karbondioksit seviyesini düşürür, benzen, formaldehit, ksilen ve toluen gibi zararlı kanserojenleri emerek oksijen seviyesini yükseltir. Dahası, evdeki kötü kokuları giderir.

Oksijen seviyesini artıran, CO2‘yi azaltan ve zararlı uçucu organik bileşikleri emen paşa kılıcı, havadan kaynaklı alerjileri de engeller.

Paşa kılıcı çiçeğinin gece boyunca da oksijen salınımı yaptığı söyleniyor. Ancak bu konuyu doğrulayan bilimsel bir araştırma ve kanıt yok. Bununla birlikte, paşa kılıcının gece bile CO2’yi azalttığı doğrudur.

Paşa Kılıcı Çiçeğinin Zararı Var mı?

Peygamber kılıcı veya diğer adıyla paşa kılıcı çiçeğini evde yetiştirmek güvenlidir. Ancak, ağız yoluyla tüketildiklerinde hafif toksiktirler. Yaprakları büyük dozda yendiği takdirde, dilin şişmesine ve uyuşmasına neden olan bir zehir içerir.

Sonuç :

Paşa kılıcı çiçeğinin oldukça hoş bir görünümü vardır. Daha önemlisi, havadaki tüm zararlı kanserojen maddeleri emer ve karbondioksit oranını düşürür, oksijen artışı sağlar ve fazla bakım gerektirmez. Bu sebeple, evinizde bu çiçeğe yer vermeniz akıllıca bir fikir olacaktır.

MorTilki.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ