MorTilki.Com

Burun Kılları Nasıl Alınmalı? Uzayan Burun Kılları En Güvenli Şekilde Nasıl Temizlenir?

Burun Kılları Nasıl Alınmalı? Uzayan Burun Kılları En Güvenli Şekilde Nasıl Temizlenir?

Bir çoğumuzun fazla uzamasından rahatsız olduğu burun kılları, aslında vücudumuzun savunma sisteminde görev alan doğal bir parçadır. Koruma kalkanı olarak nitelendirebileceğimiz burun kılları, tozlar, partiküller ve diğer zararlı bileşenlerin vücudumuza girmesini engeller. Dahası, soluduğumuz havanın nem seviyesini korur. Diğer yandan, burundaki kılların fazla uzaması can sıkıcı olabilir.

Vücudumuzun doğal bir parçası olan burun kıllarının siz farkında olmasanız bile birçok yararı vardır. Bununla birlikte, özellikle ilerleyen yaşlarda kadın veya erkek farketmeksizin fazla uzayarak kötü bir görünüme neden olabilir. Bunun sebebi, burun içindeki kan damarlarının ekstra yoğun olmasıdır. Bu yoğunluk kıl büyümesini destekler ve uzamalarını sağlar.

Burundaki kılların yararlı bir işlev görmesine rağmen, fazla uzaması durumunda onları almaya karar verebilirsiniz. MorTilki.Com ekibi olarak uzayan burun kıllarına çözüm önerilerini paylaşarak, en güvenli şekilde burun kılları nasıl alınmalı? Sorusunu cevaplandırmaya çalıştık…

Burun Kıllarını Makasla Kesmek

Burun kıllarını almak için kullanabileceğiniz en güvenli ve en kolay yöntem makasla kırpmaktır. Bu iş için sıradan makasları kullanabilirsiniz ancak en uygun olanı bakım setlerinde bulunan küçük makaslardır. Bu makasların ucu yuvarlaktır ve keskindir. Bu sayede hassas olan burun içine hasar verme ihtimaliniz azaltılmış olur.

Burun kıllarını makasla kesmek için bir aynanın önüne geçin ve kafanızı hafifçe geriye yaslayın. Çok uzamış kılların ucundan biraz keserek kırpma işlemi uygulayın. Bu esnada, burnunuzdaki tüm kılları kesmeye çalışmayın. Yalnızca en kalın ve en görünür olan tüyleri kırpın.

Burun Kıllarını Cımbızla Almak veya Ağda Yapmak

Burundaki uzayan kılları cımbızla çekmek veya ağda yapmak önerilmeyen yöntemlerdir. Cımbızla tek tek burundaki tüyleri çekmek batık oluşumuna ve enfeksiyona neden olabilir. Ağda ise hassas yapıda olan burun içindeki cilde zarar verebilir. Ayrıca burun içine yapılan ağda, yalnızca uzayan kılları değil tüm kılları kökünden alarak vücudun savunmasız kalmasına neden olur.

Burun Kıllarına Lazer Epilasyon Yaptırmak

Lazer epilasyon vücudun tüm bölgelerindeki istenmeyen tüyler için kalıcı bir çözümdür. Ancak burun kılları söz konusu olduğunda bu durum tartışmalıdır. Çünkü, lazer yöntemi burun boşluğu içindeki mukoza zarlarına zarar verebilir. Buna rağmen lazer yöntemiyle ilgileniyorsanız, işinin ehli sertifikalı bir dermatolog bulmanızda fayda var.

Burun Kıllarını Tüy Dökücü Kremler ile Temizlemek

Tüy dökücü kremlerin burun içinde kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Oldukça güçlü bileşenlere sahip olan bu ürünleri burnunuzda kullandığınızda, toksik gazları soluma ve mukoza zarlarınızın yanması riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu sebeple, tüy dökücü kremleri burnunuzdan uzak tutmanız faydanıza olacaktır.

Burun Kıllarını Almak Zararlı mı?

Yönteminize bağlı olarak burun kıllarını almak nispeten güvenlidir. Ancak bu konuda aşırıya kaçmamak gerekir. Burun kıllarının alınması zararlıdır diyemeyiz ama vücutta önemli bir işlev gördüğünden, çok fazla alınması tavsiye edilmez.

Burun kılları filtreleme yaparak partiküllerin vücudumuza girmesini önler, alerjileri ve enfeksiyonları azaltır. Dahası, soluduğumuz havaya nem ekler ve nemli kalmasına yardımcı olur. Burun kıllarının bu görevleri özellikle alerjisi veya astımı olan herkes için oldukça önemlidir.

Sonuç :

Burun kılı vücudun doğal ve önemli bir parçasıdır. Fazla uzayıp dışarıdan görünür hale geldiklerinde çeşitli yöntemlerle temizlenmeleri mümkündür. Bu yöntemlerden en güvenli ve kolay olanı makasla kılları kısaltmaktır. Ayrıca kulak ve burunda çıkan kılların alınması için özel tasarlanmış elektrikli veya pilli makineler de kullanılabilir.

Burun kıllarını almak için tüy dökücü krem kullanmak, cımbızla kılları çekmek, ağda ve lazer yaptırmak her ne kadar kullanılıyor olsa da önerilen güvenli yöntemler arasında değildir.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ